Zamknij

Czym jest certyfikat na drona?

10:00, 19.05.2022 . Aktualizacja: 10:01, 19.05.2022
Skomentuj

Większość nowinek technicznych znanych człowiekowi wykorzystywana była w celach wojskowych. Nie inaczej było z dronami, które zdominowały naszą codzienność. Służą one artystom, geodetom, influencerom. W roku 2013 sposób korzystania z bezzałogowych pojazdów latających ujęty został w ramki prawne, co wymusza na użytkownikach konieczność wyrobienia specjalnej licencji. Do czego ona uprawnia i jaki jest jej koszt?

Licencja na latanie

Korzystanie z drona wymaga odpowiedniego "prawa jazdy". Jest tak od roku 2013, kiedy to Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wydało specjalne rozporządzenie normujące sposób korzystania z tego typu urządzeń. Rozporządzenie określa, w jakich warunkach można korzystać z drona bez konieczności wyrobienia sobie specjalnej licencji. W myśl wspomnianego aktu prawnego wykorzystywanie dronów do celów rekreacyjno-sportowych nie wymaga specjalnych zaświadczeń. Normuje ona wagę bezzałogowej maszyny latającej w pobliżu zabudowań i pole widzenia, które jest dopuszczalne bez licencji.

Jeśli korzystanie z tego typu urządzeń ma charakter zarobkowy, to należy wyrobić sobie specjalny certyfikat na drona. Najprościej rzecz ujmując, jest to prawo jazdy pozwalające pilotować bezzałogowce. Nie warto lekceważyć tego tematu, ponieważ niedozwolony pilotaż bez ważnej licencji kończy się poważnymi karami finansowymi.

Kiedy i jak zdobyć certyfikat?

Istnieją sytuacje, w których posiadanie licencji staje się nieodzowne. Pragnąc kręcić materiały z lotu ptaka i dzielić się nimi na popularnych platformach lub wykorzystać drona do pracy geodezyjnej, należy pomyśleć o wyrobieniu sobie specjalnej licencji. Sytuacja dotyczy również takiego wykorzystywania bezzałogowego statku powietrznego, gdzie znika on z pola widzenia osoby pilotującej. Stosowny certyfikat na drona wydawany jest przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Myśląc o zdobyciu stosownej licencji, trzeba zgłosić się do wspomnianej instytucji i zapisać na stosowny kurs. Ten z kolei dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Po zaliczeniu kursu uzyskuje się specjalną licencję, która uprawnia człowieka do pilotażu. Kursy te różnią się między sobą. Różnica zależy od sposobu wykorzystywania drona. Wśród szkoleń znajdziemy takie, które uprawniają potencjalnego pilota do lotów w celach zarobkowych, wykonywania pracy z użyciem drona poza polem widzenia i do instruktażu.

Jaki jest koszt licencji?

Kursy różnią się między sobą i to właśnie od owej różnicy zależy cena. W najprostszym przypadku, gdy potencjalnemu pilotowi zależy jedynie na możliwości wykonywania czynności zawodowych z użyciem drona, ta cena nie będzie duża. Koszt 1000zł to standardowa suma jak na odbycie kursu podstawowego w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Oczywiście sytuacje, które wymuszają pracę poza polem widzenia użytkownika, obligują go do odbycia kursu, który jest wyraźnie droższy od poprzedniego. Najdroższymi z kursów są szkolenia na instruktora pilotażu. Cena potrafi oscylować wówczas wokół 15 000zł.

Tak wysoki koszt wynika z ilości wiedzy, jaką zdobyć musi uczestnik i umiejętności, którymi musi dysponować. Czego jednak nie zrobi się dla samorealizacji? Poza tym wspomniany kosztorys umywa się do potencjalnych kar administracyjnych nakładanych na osoby, które wykorzystują drona niezgodnie z przeznaczeniem, nie dysponując specjalnym uprawnieniem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%