Zamknij
REKLAMA

Zabezpieczenie alimentów – w jakich przypadkach?

09:31, 06.06.2022 | .
Skomentuj

Sprawy rodzinne, w szczególnie te dotyczące rozwodów, potrafią trwać bardzo długo – czasem nawet kilka miesięcy. Zabezpieczenie alimentów jest rozwiązaniem, które ma stanowić zabezpieczenie finansowe nie tylko dla uczestników tego postępowania, lecz także dla małoletnich dzieci. Dowiedz się, czym jest zabezpieczenie alimentów i w jakich przypadkach można skorzystać z tego rozwiązania.

Na czym polega zabezpieczenie alimentów i w jakich przypadkach można z niego skorzystać?

Zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych pozwala na uzyskanie dostępu do środków finansowych również w tym okresie, w którym trwa postępowanie sądowe. Celem takiego zabezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa finansowego dzieciom w czasie sprawy rozwodowej rodziców – choć nie tylko. W praktyce polega to na tym, że sąd ustala pewną kwotę, którą podczas trwania postępowania będzie regulowała osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny.

Istnieją tutaj dwa rozwiązania prawne, z których można skorzystać:

  • zabezpieczenie alimentów na niepełnoletnie dzieci – jest to najczęstszy rodzaj alimentów, w których pieniądze wpłacane są na każde z małoletnich dzieci,
  • zabezpieczenie potrzeb rodziny – w tym przypadku alimenty mogą być wpłacane również na dzieci pełnoletnie, które jeszcze nie utrzymują się samodzielnie, a także na małżonka.

Uwaga: alimenty mogą być płacone również na dzieci, które pochodzą na przykład z poprzedniego małżeństwa, a także na dziecko nienarodzone.

Jak zabezpieczyć roszczenie?

Aby zabezpieczyć roszczenie alimentacyjne, należy złożyć specjalny wniosek. Wniosek taki można złożyć razem z pozwem rozwodowym lub alimentacyjnym albo w późniejszym czasie – w trakcie trwania postępowania. Wniosek ten musi spełniać wszystkie wymogi formalne dla pisma procesowego, co oznacza, że powinno zawierać oznaczenie sądu, imiona i nazwiska stron postępowania, a także oznaczenie rodzaju pisma. Co bardzo istotne, we wniosku należy przytoczyć dowody na poparcie przytoczonych okoliczności – to znaczy przedstawienie sytuacji, która wymaga zabezpieczenia roszczenia. Dodatkowo należy zawrzeć w nich informacje o wysokości roszczenia czy sposobu pełnienia świadczeń. Niezbędny jest również podpis lub wskazanie pełnomocnika.

Wniosek o zabezpieczenie alimentów rozpatrywany jest przez sąd niezwłocznie. Do jego rozpatrzenia dochodzi nie później, niż tydzień po złożeniu wniosku. Można więc mieć pewność, że na alimenty takie nie trzeba będzie długo czekać, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, na których utrzymanie niezbędne są środki finansowe.

Złożenie wniosku o zabezpieczenie alimentów nie podlega dodatkowej opłacie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://slupinska.eu/dla-ciebie/alimenty-i-kontakty-z-dziecmi/

Zabezpieczenie alimentów – skorzystaj z pomocy prawnej

Decydując się na skorzystanie z rozwiązania prawnego, jakim jest zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej (https://slupinska.eu/adwokat-grudziadz). Dlaczego? Korzystając z takiego wsparcia, można mieć pewność, że dopełnione zostaną wszystkie formalności, a sam wniosek o zabezpieczenie alimentów złożony zostanie w sposób prawidłowy. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych komplikacji, a tym samym – przyspieszy rozpatrzenie wniosku i wypłacenie alimentów.

(Artykuł partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%