Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać odpowiednie siodełko rowerowe?

07.58, 28.07.2022 .
Skomentuj

Siodełko rowerowe to istotny, ale niestety często bagatelizowany element wyposażenia roweru. Kupując jednoślady nie patrzymy na to, jaką jakość ma dostarczany egzemplarz siedziska i czy nadaje się do naszego stylu jazdy. Niekiedy konieczna może być jego wymiana na inny model. Jak wtedy wybrać odpowiednie siedzisko? Na co warto zwrócić uwagę?

Siodełko pełni niezwykle istotne role. Przekłada się nie tylko na komfort jazdy, ale też rozkład sił zawodnika w wyścigu czy bezpieczeństwo podczas jazdy po szosie czy na bezdrożu. Dlatego do jego wyboru trzeba podejść kompleksowo.

Dlaczego siodełko jest tak ważne?

Odpowiednio dobrane siodełko rowerowe ogranicza ból mięśni i ich duże obciążenie. Pomaga regenerować się tkance tak szybko jak to możliwe. Ułatwia także kontrolę nad zużyciem stawów, co jest szczególnie ważne podczas jazdy na nierównych powierzchniach.

Obniżenie obciążenia stawów i mięśni pozytywnie przekłada się na wytrzymałość organizmu, zwiększając koncentrację i przekładając się na bezpieczeństwo rowerzysty – niezależnie od warunków w jakich się porusza.

Poza tym wpływa na komfort jazdy, ograniczając oparzenia i otarcia pośladów czy innych części ciała. Z tego względu należy do wyboru siodełka podejść w bardzo kompleksowy sposób.

W jaki sposób dobrać siodełko rowerowe?

Siodełko powinno być dostosowane do wagi użytkownika, przeznaczenia (o czym powiemy później), rozmiarów roweru oraz wymiarów rowerzysty. Jeżeli chodzi o wagę, to im cięższa i starsza jest osoba korzystająca, tym mocniejszy powinien być przede wszystkim stelaż produktu. Warto sprawdzić też czy konstrukcja siodełka nie jest zbyt szeroka – warto tę kwestię dobrze wypoziomować, bo im większe i szersze jest siedzisko, tym większe opory powietrza generuje i przekłada się na szybszą eksploatację organizmu.

Jeżeli chodzi o rozmiar (uwzględniający szerokość i długość siodełka rowerowego), to tutaj warto podejść do sprawy profesjonalnie. Siadając na elastycznym podłożu, zmierz punkty oddalone od siebie najdalej od odbicia siedziska. Ważna jest tutaj szerokość i długość. Na tej podstawie powinieneś określić wymiary siodełka rowerowego.

Jaki typ siodełka będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem?

Wszystko zależy od zastosowania. Jeżeli poruszasz się wyłącznie po mieście, na krótkich dystansach, możesz zainwestować w szerokie, sprężyste i miękkie siodełka ze specjalną poduszką. Te elementy zadbają o Twój komfort w trakcie poruszania się.

Jednakże w przypadku długich i intensywnych wypraw, jazdy sportowej czy terenowej, lepiej zrezygnować z miękkich wkładek. Dużo lepsze są węższe i twardsze siodełka o profilowanym kształcie. Chociaż pozornie mogą być mniej wygodne, to dają jednak skuteczniejsze wsparcie dla mięśni i ułatwiają regenerację.

Jak widzisz, dla każdego znajdzie się coś dobrego. Zwróć uwagę na koniec, aby odpowiednio ustawić siodełko rowerowe pod względem wysokości i nachylenia. A później… w drogę!

Sprawdź pełną ofertę w sklepie Fabryka Rowerów

(Artykuł partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%