Zamknij
REKLAMA

Pozew o rozwód bez orzekania o winie – potrzebne dokumenty

10.37, 19.09.2022 .
Skomentuj

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad złożeniem pozwu o rozwód bez orzekania o winie? Zastanawiasz się tylko, jakie dokumenty będą potrzebne? W niniejszym poradniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat dokumentów potrzebnych do złożenia pozwu o rozwód bez orzekania o winie.

Czy warto zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie?

Osoby, które rozważają rozwód, mają do wyboru dwie możliwości – rozwód z orzekaniem o winie lub bez niego. Nie ma wątpliwości co do tego, że rozwód bez orzekania o winie jest rozwiązaniem o wiele prostszym, z uwagi na brak konieczności udowadniania winy drugiej strony. Wpływa to na skrócenie czasu całego postępowania. Najczęściej wystarczy jedna lub dwie rozprawy. Dla wielu osób możliwość sprawnego zakończenia małżeństwa jest jednym z najważniejszych argumentów, przemawiających za tym, że warto zdecydować się właśnie na rozwód bez orzekania o winie.

Oczywiście zawsze należy rozważyć, które z rozwiązań jest lepsze. Bywają bowiem przypadki, gdy rozwód z orzekaniem o winie jest lepszym wyjściem. Z reguły jednak osoby, którym zależy na szybkim rozwodzie, a nie na udowadnianiu winy, rozwód bez orzekania o winie jest rozwiązaniem bardziej korzystnym.

Pozew o rozwód bez orzekania o winie – potrzebne dokumenty

Jakie dokumenty są potrzebne w przypadku pozwu o rozwód bez orzekania o winie? To pytanie, które zadają sobie wszystkie osoby, planujące złożenie takiego pozwu.

Przede wszystkim należy przygotować pozew o rozwód. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie dokument taki powinien zawierać następujące informacje:

  • dane osobowe osoby, która składa pozew,
  • dane małżonka,
  • data zawarcia związku małżeńskiego,
  • określenie momentu, w którym doszło do rozpadu więzi małżeńskich oraz opis wszystkich kwestii, które są istotne dla sprawy,
  • informacja o potomstwie,
  • opcjonalnie: propozycja dotycząca alimentów,
  • czytelny podpis powoda.

Co bardzo ważne, w przypadku takiego pozwu nie trzeba zawierać informacji o tym, który z małżonków ponosi winę za rozpad więzi małżeńskiej.

Szukasz wszystkich najważniejszych informacji dotyczących rozwodu? Sprawdź https://slupinska.eu/blog/rozwod-bez-orzekania-o-winie/

Pozew o rozwód bez orzekania o winie – pozostałe dokumenty

Oprócz pozwu rozwodowego, należy przygotować też dodatkowe dokumenty, takie jak:

  • potwierdzenie dokonania opłaty sądowej,
  • odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z kopią.

Pozew o rozwód należy złożyć w dwóch egzemplarzach.

Warto skorzystać z pomocy prawnika – nie tylko na etapie przygotowywania dokumentów

Samodzielne przygotowanie pozwu o rozwód – nawet jeśli jest to rozwód bez orzekania o winie – może okazać się trudne. Istotne jest bowiem opisanie wielu kwestii, które z punktu widzenia sądu mają kluczowe znaczenie. Właśnie dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy doświadczonego prawnika. Nie tylko zadba on o to, aby wszystkie dokumenty potrzebne do złożeniu pozwu o rozwód bez orzekania o winie spełniały wymogi formalne, ale też zapewni wsparcie niezbędne na każdym etapie postępowania.

Więcej na ten temat dowiesz się tutaj: https://slupinska.eu/adwokat-grudziadz/

_____________________

Dlaczego Twój materac potrzebuje dobrego ochraniacza?

(.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%