Upadłość konsumencka to rozwiązanie, które pozwala na oddłużenie i pozbycie się długów. Najczęściej jednak w tym celu przekazuje się majątek, który jest spieniężany w celu zaspokojenia wierzycieli. Czy jednak upadłość konsumencką może ogłosić osoba, która nie dysponuje żadnym majątkiem?
Upadłość konsumencka bez majątku — czy to w ogóle możliwe?
Wiele osób żyje w przekonaniu, że brak majątku to sytuacja, która absolutnie wyklucza możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Nie jest to jednak prawda. O ogłoszenie upadłości konsumenckiej ubiegać się mogą również osoby nieposiadające żadnego majątku. Procedura upadłościowa w tego typu sprawach przebiega szybciej, bowiem nie wiąże się z koniecznością licytowania majątku. Upadłość konsumencką może ogłosić osoba niewypłacalna nieposiadająca majątku. Jeśli sytuacja upadłego jest wyjątkowo trudna, istnieje możliwość, że sąd wniosek o ogłoszenie upadłości rozstrzygnie nie tylko pozytywnie, lecz także umorzy długi bez planu spłaty lub też w trybie umorzenia warunkowego. Nawet koszty sprawy w przypadkach absolutnie krytycznych może za upadłego czasowo pokryć skarb państwa.
Warunki umożliwiające ogłoszenie upadłości konsumenckiej są dwa:
Ogłosić upadłość konsumencką władny jest tylko odpowiedni sąd i to do niego należy skierować wniosek. Więcej przeczytasz na: https://upadlosckonsumenta24.pl/upadlosc-konsumencka-bez-majatku/
Upadłość konsumencka: jak się przygotować do postępowania?
Do przygotowania wniosku o ogłoszenie upadłości należy się właściwie przygotować. Hasło upadłość konsumencka kancelaria nie bez powodu jest w takim przypadku często wyszukiwane w Google, ponieważ wiele osób nie ma pojęcia, jak taki wniosek o upadłość konsumencką przygotować, czego w takim przypadku oczekuje się od osoby fizycznej w takiej sytuacji, z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć w przypadku skutecznego przeprowadzenia postępowania upadłościowego. Warto przygotowując się do ogłoszenia upadłości, skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy pomogą uniknąć zupełnie niepotrzebnych błędów.
Jak złożyć wniosek dotyczący upadłości konsumenckiej?
Wniosek do postępowania upadłościowego wypełniony powinien być bardzo szczegółowymi informacjami, które dotyczyć będą:
Wydawać by się więc mogło, że prawo do złożenia wniosku o upadłość mają jedynie osoby, które wykażą się własnością, którą można zlicytować dla spłaty wierzycieli i kosztów postępowania upadłościowego. To jednak nie jest prawda. Kluczowe jest bowiem uzasadnienie.
Brak majątku — jak go wykazać?
W przypadku osoby fizycznej do dokumentacji wymienionej powyżej konieczne jest dołączenie uzasadnienia. W tym miejscu osoby, które postępowanie upadłościowe chcą przeprowadzić w sytuacji, gdy nie dysponują żadnym majątkiem, powinny uzasadnić, jak doszło do takiej sytuacji, co na nią wpłynęło, od jakiego czasu trwa taka sytuacja i z czego wynika. W takiej sytuacji istnieje szansa, że upadłość konsumencka zostanie ogłoszona mimo braku majątku dłużnika, który pozwalałby choćby na częściowe zaspokojenie oczekiwań wierzycieli.
Ile trwa upadłość konsumencka?
Po ogłoszeniu upadłości i spłacie planu ratalnego wyznaczonego przez sąd możesz liczyć na pełne oddłużenie. Trzeba jednak pamiętać, że proces upadłościowy trwa. Jest on jednak znacznie krótszy niż w sytuacji, gdy dłużnik dysponuje majątkiem, ponieważ konieczne jest jego zlicytowanie. Jeśli nie masz majątku — nie ma czego licytować. W ciągu kilku miesięcy możesz więc liczyć na rozstrzygnięcie swojej sprawy. Szczegółowe informacje o czasie trwania procedury upadłościowej znajdziesz na https://upadlosckonsumenta24.pl/upadlosc-konsumencka-ile-trwa/
___________________________
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu grudziadz365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz