Zamknij

Jaki jest koszt przyłączenia prądu w lokalnej sieci energetycznej?

16:35, 04.10.2022 . Aktualizacja: 10:44, 06.10.2022
Skomentuj Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Zarówno przedsiębiorcy, jak i właściciele domu jednorodzinnego muszą zadbać o przyłączenie posesji do sieci elektroenergetycznej. Bez tego mogą mieć ograniczony dostęp do energii lub być od niej zupełnie odcięci. Ile kosztuje przyłącze elektryczne? Z czym się ono wiąże w praktyce? Postanowiliśmy rzucić nieco światła na ten temat.

Przyłącze elektryczne a źródła odnawialnej energii

Jeśli chodzi o ogólny koszt przyłączenia prądu, trzeba wpierw zaznaczyć, że osoby planujące w 100% korzystać z odnawialnej energii elektrycznej nie powinny myśleć o rezygnacji z przyłącza elektrycznego. Rzecz w tym, że pozyskiwanie darmowego prądu nie jest w stanie całkowicie zaspokoić potrzeb danej nieruchomości. W przypadku fotowoltaiki, dajmy na to, wystarczy gęste zachmurzenie i gospodarstwo domowe pozostaje bez dostępu do prądu. Poza tym obecnie obowiązują pewne limity odnośnie korzystania z takich rozwiązań, tak więc miejscowy zakład energetyczny powinien mieć możliwość świadczenia usług. Koniec końców, póki co, energia odnawialna to świetny pomysł, aby tylko w pewnym stopniu odciążyć bieżący budżet w stosunku do tradycyjnych źródeł energii elektrycznej. Od 100% niezależności jesteśmy jeszcze daleko.

Wydanie warunków technicznych przyłączenia

Ostateczny koszt przyłączenia prądu będzie wynikał z umowy zawartej między wnioskującym a instytucją świadcząca usługi z sektora energetycznego. Umowa zaś określi warunki techniczne, jakimi będzie musiało podlegać przyłączenie do sieci. To oczywiście zależne będzie od lokalizacji nieruchomości oraz jej otoczenia. Sprawa musi też być ekonomicznie uzasadniona. Jeśli nie jest, lokalne przedsiębiorstwo energetyczne może odłożyć proces aż do czasu planowanej rozbudowy sieci w regionie. Jeśli jednak komuś będzie zależało, energetyka może domagać się od wnioskującego o przyłączenie właściciela posesji sfinansowania całej budowy albo chociaż części niezbędnej infrastruktury. Taka sytuacja znacząco zwiększa koszt przyłączenia prądu.

Warunki przedsięwzięcia, precyzyjnie opisane, uwzględnią ewentualne przyłącze tymczasowe lub przyłącze napowietrzne, jeśli kablowe przyłącze energii elektrycznej będzie trudne lub zbyt kosztowne. Wariant napowietrzny może obniżyć opłaty, z jakimi wiąże się podłączenie prądu do nieruchomości. Jednak to musi zostać odpowiednio zweryfikowane i uzasadnione. W związku z tym dokument zawierający warunki przyłączenia do sieci oraz umowa podpisana na jego podstawie są niezwykle ważne.

Ile kosztuje przyłącze prądu?

Jak widać powyżej, jest bardzo wiele czynników, które mogą zadecydować o ostatecznej kwocie, jaką właściciele danej posesji muszą zapłacić, aby uzyskać dostęp do lokalnych zasobów energetycznych. Czy to będzie przyłącze kablowe, czy napowietrzne. Czy odległość obiektu od sieci elektroenergetycznej jest duża, czy jest mała. Czas i sprzęt potrzebny do przeprowadzenia montażu. To wszystko ma wpływ na cenę przedsięwzięcia. Średni koszt każdego dodatkowego metra bieżącego przyłączy to kilkadziesiąt złotych. Standardowa długość zazwyczaj przyjmowana przez dostawców to 200 metrów. Jeśli więc budynek znajduje się dalej od sieci, koszty przyłączenia drastycznie wzrosną.

Poza tym trzeba wziąć pod uwagę fakt, że każdy dostawca ma swój własny cennik usług. Na jego podstawie przyłączenie do sieci energetycznej wliczane jest ryczałtowo oraz proporcjonalnie do zakładanej mocy przyłączeniowej. Statystycznie rzecz biorąc, koszt przyłączenia prądu wynosi dziś średnio ok. 2000 zł. To jednak wartość wyłącznie teoretyczna. Po szczegóły warto zwrócić się do biura lokalnego dostawcy energii elektrycznej.

_____________________

Jak podnieść komfort snu w prosty sposób?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%