Zamknij

Szybkozłączka pneumatyczna - co warto wiedzieć?

14:42, 15.11.2022 . Aktualizacja: 18:04, 28.11.2022
Skomentuj

Sprężone powietrze obecnie jest wykorzystywane na szeroką skalę. Jest to w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że jest to medium czyste. Jednak musi być ono właściwie ukierunkowane i tutaj ważną rolę pełni szybkozłączka pneumatyczna. Warto na jej temat dowiedzieć się więcej.

Szybkozłączka pneumatyczna - co warto o niej wiedzieć?

Szybkozłączka pneumatyczna jest istotnym elementem całego układu pneumatycznego. Przede wszystkim ukierunkowuje przepływ sprężonego powietrza od kompresora, przez przewody aż po odbiornik. Choć bardzo niepozorne i niewielkie, szybkozłączki pneumatyczne odpowiadają za efektywną pracę układów pneumatycznych. Dostępne są różne typy szybkozłączek pneumatycznych. Możemy je podzielić ze względu na konstrukcję, zastosowanie oraz parametry pracy. Dobiera się je pod kątem branży, ale również efektywności. Niewątpliwie ważne jest również to, że szybkozłącza pneumatyczne pozwalają na szybkie połączenie ze sobą przewodów kompresora czy siłowników, a nawet narzędzi. Można tutaj pokusić się o stwierdzenie, że szybkozłącze do powietrza wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie sprężone powietrze. Nawet w najprostszym urządzeniu jakim są kompresory, które odpowiadają za sprężone powietrze na końcu przewodów znajdują się szybkozłączki, które pozwalają na podpięcie klucza pneumatycznego. Każdy układ pneumatyczny może wykazywać się dużą sprawnością, ale wyróżnia go też ekonomia pracy. Układy pneumatyczne szczególnie wykorzystuje się w przemyśle, choćby na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych i aby taki układ pneumatyczny mógł efektywnie pracować konieczne jest szybkozłącze pneumatyczne. 

Szybkozłącza pneumatyczne rodzaje 

Biorąc pod uwagę zastosowanie, możemy wyróżnić różne rodzaje szybkozłączek. Do połączenia dwóch elementów układu rzeczywiście potrzebna jest szybkozłączka powietrza. Tutaj należy wiedzieć, że szybkozłączka do sprężonego powietrza pod wąż może być przystosowana do połączenia z uniwersalnymi wężami pneumatycznymi.

Wyróżniamy więc szybkozłączkę do powietrza z gwintem wewnętrznym, szybkozłącze do powietrza z gwintem zewnętrznym oraz szybkozłączkę do powietrza pod przewód kalibrowany. Wybierając szybkozłączkę pneumatyczną należy dobrać jeszcze średnicę gwintu ponadto ważnym elementem jest króciec. Odpowiada on za przepływ medium. Możemy go więc określić jako końcówkę. I właśnie króciec powinien być dopasowany i dostosowany do średnicy przewodu. Sposób montażu szybkozłączki pneumatycznej ma wpływ na to, jaki model należy wybrać i tak możemy wyróżnić szybkozłączki wtykowe i wkręcane, a nawet zawory kulowe, które łączą dwa elementy układu, a przy tym umożliwiają zamknięcie przepływu powietrza w wybranym momencie. 

Szybkozłączki pneumatyczne - ile mają wlotów i wylotów?

Szybkozłączki mogą służyć do rozprowadzania sprężonego powietrza do kilki przewodów. Mogą stanowić również łącznik pomiędzy dwoma przewodami. W takim przypadku mamy do czynienia ze złączem przelotowym. Do podłączenia przewodu, np. z kompresorem stosuje się szybkozłączki wyposażone w jeden wlot oraz jeden wylot. Do rozprowadzenia powietrza mogą natomiast służyć trójniki bądź czwórniki. Dzięki temu, że szybkozłączki dostępne są w różnych rodzajach, bardzo łatwo dobrać je pod kątem układu pneumatycznego, a jednocześnie umożliwiają łączenie ze sobą kilku elementów. Wyobraźcie sobie, że dostępne są także listwy rozdzielające, które na szeroką skalę wykorzystuje się w warsztatach oraz serwisach. Mogą posiadać one nawet 6 wylotów powietrza. Szybkozłączki mogą być wykorzystywane także na szeroką skalę w liniach transportowych oraz na stanowiskach do obróbki elementów. Tam, gdzie wykorzystuje się szybkozłączki z myślą o rozdzielaniu powietrza, duże znaczenie mają również kolektory czy rozdzielacze. 

Z jakiego materiału wybrać szybkozłączkę pneumatyczną?

Szybkozłączka pneumatyczna może być wykonana z różnego rodzaju materiałów. Może być to choćby mosiądz. Tego typu modele odznaczają się niezwykłą trwałością, odpornością, a przy tym kosztują stosunkowo niewiele. Jeżeli szybkozłączki mają pracować w naprawdę trudnych, wymagających warunkach, to lepiej wybrać modele niklowane. Bardzo tanie są szybkozłączki z tworzywa sztucznego, jednak raczej nie wykorzystuje się ich w przemyśle, co wynika z faktu, że nie są one trwałe i bardzo szybko mogą ulegać uszkodzeniom.                  

___________________________

Jak zbrojenie kompozytowe w trakcie budowy reaguje na niższe temperatury?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%