Zamknij
REKLAMA

Kiedy najlepiej ubiegać się o podwyżkę

14:53, 06.12.2017 | artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera

Choć prawo pracy nie reguluje dokładnie sytuacji, kiedy pracownikowi przysługuje podwyżka, każdy może ubiegać się o nią, jeśli uważa, że na to zasługuje. Niestety otrzymanie pozytywnej odpowiedzi od szefa nie jest prostą sprawą, więc by uzyskać swoją wymarzoną podwyżkę zazwyczaj trzeba nieźle się o to postarać. Eksperci Pracuj.pl przygotowali kilka powodów, które mogą stanowić skuteczny argument podczas negocjowania z pracodawcą podwyższenia wynagrodzenia.

Podwyżka – aspekty prawne

Jak już wspomniano, prawo nie określa precyzyjnie warunków otrzymania podwyżki. Na podstawie art. 78 § 1 Kodeksu Pracy można natomiast wywnioskować, że pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zgodne z rodzajem wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, uwzględniając ilość i jakość świadczonej pracy. Oprócz tego pracodawca na obowiązek równego traktowania pracowników, co ma odzwierciedlać się m.im. w korzystnym wynagrodzeniu za pracę. W związku z powyższym, jeśli według nas otrzymujemy za niskie wynagrodzenie w stosunku z jakością lub ilością wykonywanych zadań, bądź w porównaniu z innymi pracownikami, mamy prawo do podwyższenia płacy. Nie można jednak zapominać, że niektóre firmy mogą mieć określony stały zakres wysokości wynagrodzenia w regulaminach wewnętrznych, co wyklucza możliwość podwyżki.

Zwiększenie kwalifikacji

Jako, że według prawa wynagrodzenie powinno być dostosowane do kwalifikacji wymaganych do wykonywania danej pracy, podwyższenie naszych kompetencji może być dobrym powodem dla ubiegania się o podwyżkę. Zwiększyć swoje kwalifikacje zawodowe możemy, np. przystępując do różnego rodzaju kursów, szkoleń biznesowych czy kończąc studia podyplomowe.

Długi staż pracy

Wiele osób ubiega się o podwyżkę także z uwagi na swoje długoletnie doświadczenie w danej firmie. Wyrozumiały pracodawca może docenić lojalność i pracowitość swojego długoletniego pracownika, przyznając mu wymarzoną podwyżkę.

Świetne wyniki w pracy

Jeśli od jakiegoś czasu nasze wysiłki przynoszą więcej niż zadowalające rezultaty, również możemy ubiegać się o zwiększenie wypłaty. Przykładem może być pozyskanie wielu nowych klientów, generowanie relatywnie wysokich przychodów czy po prostu solidniejsza i intensywniejsza praca, w porównaniu z naszymi kolegami. Pamiętajmy, aby na rozmowie z szefem umieć odnieść się do konkretnych sytuacji, czy podać dane liczbowe, które potwierdzą nasze stanowisko.

Znajdź podobne stanowisko w innej firmie, które oferuje wyższe wynagrodzenie

Częstym działaniem na drodze po podwyżkę jest powiadomienie pracodawcy, że konkurencyjna firma proponuje nam wyższą płacę za tę samą pracę. W takiej sytuacji szef często za wszelką cenę będzie starał się nas zatrzymać u siebie i zaproponuje zwiększenie wypłaty, zwłaszcza, jeśli jesteśmy wartościowym pracownikiem. W innym wypadku takie podejście może być ryzykowne.

Zwiększony zakres obowiązków

Możliwość otrzymania podwyżki przysługuje nam także wtedy, gdy w ramach tego samego wynagrodzenia zostaliśmy obciążeni większą liczbą obowiązków i zwiększoną odpowiedzialnością. Biorąc pod uwagę, że płaca powinna być dopasowana do ilości pracy, warto przedstawić ten argument pracodawcy.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%