Zamknij

PIT-36L - 5 najczęściej popełnianych błędów

10:15, 24.12.2018 | materiał partnera
Skomentuj

PIT-36L nazywany jest deklaracją dla liniowców. Faktycznie w większości przypadków, dotyczy on podatników objętych podatkiem liniowym. Ma on swoje specyficzne elementy oraz niektóre części podobne do innych formularzy i zeznań podatkowych. Tak jak w innych drukach księgowych i w PIT-36L podatnicy popełniają błędy. Przedstawiamy pięć najpopularniejszych błędów - jak ich uniknąć?

Błędny formularz

Jednym z podstawowych błędów, popełnianych przez podatników, jest wybieranie nieprawidłowego lub nieaktualnego formularza.

Najwięcej pomyłek dotyczy rozróżnienia PIT-36L od PIT-36. W tej sprawie, kluczowym aspektem będzie faktycznie rozliczanie się 19 % podatkiem liniowym. Należy jednak zauważyć dodatkowe warunki, które uzależniają możliwość skorzystania z PIT-36L, na przykład: konieczność zgłoszenia do takiego podatku, lub okresu rozliczenia obejmującego dany rok podatkowy.

Nieaktualny druk podatkowy

W zakresie aktualności, zawsze rekomendacją pozostaje korzystanie wyłącznie z nowych druków (w wersji papierowej) lub sprawdzenie ich z obowiązującą wersją, na stronie internetowej Ministerstwa Finansów – numer formularza znajduje się na dole każdej strony, w nawiasie obok oznaczenia PIT-36L. W kwestii deklaracji elektronicznych, warto pamiętać o korzystaniu wyłącznie ze sprawdzonych, aktualnych i dobrych aplikacji do przygotowania e-deklaracji.

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem

PIT-36L jest deklaracją przeznaczoną do rozliczenia indywidualnego. Błędem okazuje się więc, próba rozliczenia takiej deklaracji wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. PIT-36L nie można rozliczać wspólnie z małżonkiem - małżonek musi złożyć swoją własną, indywidualną deklarację.

Nieprawidłowe wykorzystanie ulg i odliczeń

W przypadku wyboru wskazania innej stawki podatkowej (19%) i rozliczenia tak zwanym podatnikiem liniowym, podatnik dokonuje pewnych obliczeń i kalkulacji (a przynajmniej powinien takich dokonać, przed wyborem rozliczenia podatku liniowego). W trakcie tej analizy powinien pamiętać, że PIT-36L umożliwia odliczenie niektórych kosztów, jednak nie są to wszystkie ulgi i odliczenia takie jak na przykład w PIT-36. W tej sytuacji podatników mogą ominąć ulgi typowo "społeczne", ponieważ traktowany jest on z założenia jako przedsiębiorca, czy podmiot profesjonalny. Dlatego, niedostępne dla niego mogą być ulgi na leki, rehabilitacyjna, krwiodawcy, darowizny czy ulgi prorodzinne. W większości przypadków, błędem będzie więc skorzystanie z ulg i odliczeń (z pewnymi wyjątkami).

Brak załączników

W niektórych okolicznościach, do deklaracji PIT-36L podatnik powinien dołączyć odpowiednie dokumenty dodatkowe (tzw. załączniki). Możliwe załączniki to: PIT/B, PIT/BR, PIT/DS, PIT/Z, PIT/ZG, PIT/TP.

Podsumowanie i rekomendacje

PIT-36L podobnie jak każdy inny formularz podatkowy, umożliwia podatnikom spełnienie ich zobowiązań deklaracyjnych wobec fiskusa. Nieprawidłowe obliczenie zobowiązania podatkowego lub podanie nieprawdziwych danych do organów podatkowych, może rodzić konkretne konsekwencje prawne i podatkowe. Jako przykład, wymienić można te rozpoczynające się od konieczności składania korekt, zapłaty odsetek, aż po grzywny i inne kary przewidziane kodeksem karnoskarbowym.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone