Zamknij

Jak sprawdzają się rusztowania aluminiowe na budowach?

11:02, 29.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:02, 29.10.2020

Trudno wyobrazić sobie pracę na wysokościach bez stabilnego rusztowania. Jest ono niezbędne chociażby przy elewacji czy ocieplaniu budynków. Wybierając je należy zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję oraz rodzaj zastosowanych materiałów, które zostały użyte do jego wykonania. To właśnie tego typu czynniki mają znaczny wpływ na bezpieczeństwo użytkowania. Sprawdźmy, które rusztowania okaże się najlepsze i porównajmy poszczególne modele jakie są dostępne na rynku.

Rodzaje rusztowań

  • Rusztowanie modułowe

Spotkać je można przede wszystkim na większych budowach, głównie przy obiektach przemysłowych. Stosuje się je zazwyczaj, gdy budynek wyposażony jest w dużą ilość różnego rodzaju instalacji. Rusztowania modułowe zalicza się do tzw. rusztowań wolnostojących. Składają się z kilku modułów umieszczonych w 50 centymetrowych odstępach. 

  • Rusztowania stojakowe

Rusztowania tego typu oparte są na specjalnych stojakach lub słupkach, które ułożone są poziomo i pionowo. Wykorzystuje się je głównie wewnątrz budynków. Mogą okazać się niezastąpione m.in. podczas malowania ścian w wysokich pomieszczeniach. Ich dużą zaletę stanowi fakt, że są w stanie utrzymać spore ciężary. Z tego względu stosuje się je także przy ocieplaniu budynków. Przykładowe rusztowania tego rodzaju można obejrzeć na stronie https://www.dramix.pl/oferta/rusztowania-aluminiowe.

  • Rusztowania kolumnowe

Zwane bywają również rusztowaniami warszawskimi. Ich wykonanie jest stosunkowo proste: konstrukcja składa się z pionowych rur połączonych z mniejszymi elementami. Rusztowania kolumnowe wykorzystywane są głównie na niewielkich wysokościach, zwłaszcza podczas budowy domów jednorodzinnych.

  • Rusztowania ramowe

Cechuje je niewielka wysokość (zazwyczaj dostępne są rusztowania maksymalnie do 2,5 metra). Na tego typu rusztowanie składają się podpory przestrzenne oraz pomost wykonany z grubych desek. Najczęściej korzysta się z nich podczas prac elektrycznych.

Z czego wykonane są rusztowania

Nie tylko konstrukcja ma znaczenie i wpływ na bezpieczeństwo czy funkcjonalność rusztowania. Równie istotny jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Do dyspozycji mamy bowiem rusztowania drewniane, aluminiowe oraz stalowe. Ten pierwszy typ spotkać można znacznie rzadziej niż kiedyś, ponieważ drewno cechuje duża waga, co sprawia, że rusztowania z niego wykonane nie są zbyt mobilne, co wpływa na ich niższą funkcjonalność. Najlżejsze są za to rusztowania aluminiowe, jednak zazwyczaj korzysta się z nich wewnątrz budynków, ponieważ nie wykazują się wysoką odpornością. Rusztowania stalowe są najbardziej stabilne, dlatego stosuje się podczas pracy na wysokościach. Posiadają nieco większą wagą od rusztowań aluminiowych, lecz rekompensują to możliwością łatwego i szybkiego montażu. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%