Zamknij

Jak wygląda praca administratora danych?

14:39, 14.12.2020 J.R Aktualizacja: 07:50, 16.12.2020
Skomentuj

W dzisiejszych czasach znaczna część firm potrzebuje w swojej pracy komputerów oraz stałego dostępu do sieci. Tworzone są oprogramowania, działania podejmowane są na ustalonych zasadach, automatyzuje się to, co można wykonywać szybciej oraz sprawniej. Kiedy coś nie idzie zgodnie z planowanymi założeniami, nie działa, sieć pada, są z nią problemy, wyskakują błędy; pracownicy często wpadają w panikę. Wówczas niezbędna jest interwencja osób, które wiedzą, co mogło się stać i potrafią to opanować – czyli administratorów. Niemal w każdej firmie zatrudniony jest administrator sieci, który czuwa nad tym, aby wszystko działało sprawnie, a praca i zadania były jak najbardziej ułatwione.

Praca administratora IT

Administrator IT zajmuje się wieloma zadaniami, jednak najważniejszym z nich jest zarządzanie serwerami i kontrola właściwego działania systemów. Jeśli firma poszukuje dobrego admina, szczególną uwagę należy zwrócić na jego kompetencje oraz cechy charakteru. Trzeba sprawdzić, czy posiada chociażby wyższe wykształcenie techniczne lub inżynierskie, znajomość zasad projektowania sieci, zagadnień LAN/WAN, bezpieczeństwa sieci (routery, firewalle, IDS/IPS), umiejętność tworzenia skryptów w Bashu, Perlu lub Pythonie, a także analityczne podejście do rozwiązywania problemów czy umiejętność czytania skryptów w języku angielskim. Dobry admin musi być jednocześnie dobrym informatykiem.

Czym wyróżnia się dobry administrator danych?

Dobry administrator sieciowy musi być ekspertem w swojej dziedzinie. Osoby na tym stanowisku powinny stale się szkolić, podnosić swoje kwalifikacje i być gotowym na ciągłe zdobywanie wiedzy. Branża IT nie stoi w miejscu - rozwija się niezwykle szybko, a administrator musi podążać za wszystkimi zmianami. Z tego więc względu, jedną z nadrzędnych cech osób pracujących na tym stanowisku jest chęć do ciągłej nauki oraz samodoskonalenia.

Poza tym administratorzy muszą posiadać umiejętność pracy pod presją czasu i być odpornymi na stres. W momencie, kiedy sieć przestaje działać, trzeba działać szybko, jednocześnie myśląc logicznie i podejmując prawidłowe decyzje. W takich sytuacjach nie można ulegać emocjom, denerwować się, ponieważ może to generować dodatkowe błędy. Opanowanie jest ważną cechą w tym zawodzie. Niezbędna jest również samodzielność oraz podzielność uwagi. Dobry administrator sieci wykonuje bowiem wiele zadań jednocześnie. Powinien potrafić skupić się na każdym z nich. Osoby na tym stanowisku muszą wykazywać się również dużą cierpliwością, a kiedy nic się nie dzieje, potrafić pracować w zadaniowej rutynie.

_____________

Jakie kosmetyki wybrać?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%