Zamknij

Umowa najmu lokalu mieszkalnego - co powinna zawierać?

00:00, 23.04.2021 artykuł sponsorowany

Umowa najmu musi wyglądać w określony sposób, a jej dokładny skład zależy od aktualnych przepisów. Pominięcie kluczowych informacji sprawia, że dokument staje się nieważny, a wyegzekwowanie swoich praw okazuje się niemożliwe lub bardzo trudne. Z czego powinna składać się taka umowa?

Najważniejsze dane w umowie najmu

Umowa najmu musi być sporządzona zgodnie z określonym wzorem. Nie warto jednak w pełni korzystać z ogólnodostępnych wzorów. Dobrym pomysłem jest zmodyfikowanie niektórych zapisów w umowie i dostosowanie ich do charakteru danej nieruchomości oraz własnych potrzeb. Mowa tu np. kwestii przebywania zwierząt w mieszkaniu, palenia czy zarządzania miejscem parkingowym.

W skład umowy najmu powinny wchodzić takie informacje, jak:

  • miejsce i data zawarcia umowy,
  • dane osobowe właściciela i najemcy (imię i nazwisko, numer PESEL, numer i seria dowodu osobistego, opcjonalnie: adres zameldowania, adres mailowy, numer telefonu),
  • okres trwania umowy,
  • szczegóły na temat wypowiedzenia,
  • informacje dotyczące czynszu i sposobu jego płacenia,
  • prawa i obowiązki najemcy oraz właściciela,
  • dokładny opis parametrów lokalu wraz z jego wyposażeniem i metrażem.

Najlepsza umowa najmu mieszkania to taka, która jasno określa wszystkie niezbędne kwestie. W ten sposób można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości, na przykład sporów o podnajęcie nieruchomości innej osobie czy zniszczenia spowodowane przez zwierzęta. Z tego powodu w umowach pojawia się również seria wielu innych informacji, a cały dokument często obejmuje kilka stron oraz załączniki.

Istnieją gotowe wzory obejmujące niezbędne informacje. Warto je zmodyfikować w taki sposób, by odpowiadały ustaleniom pomiędzy Tobą a najemcą. Są one dobrą bazą do stworzenia własnego dokumenty z wyszczególnionymi wszystkimi istotnymi kwestiami.

Dodatkowe informacje w umowach najmu

W umowach najmu mogą znaleźć się także inne informacje. Bardzo popularne są zapisy dotyczące wysokości kaucji i formy jej zwrotu lub potrącenia. Wielu właścicieli dodaje do dokumentu załącznik w postaci protokołu zdawczo-odbiorczego. W ten sposób można łatwo udowodnić, które sprzęty były na stanie w momencie przekazania lokalu, co zapobiega ewentualnym kradzieżom.

Jeśli najem obejmuje też komórkę lokatorską, miejsce parkingowe lub garaż, warto wspomnieć o tym w umowie. Zdarza się bowiem, że najemcy podnajmują takie przestrzenie bez wiedzy i zgody ich właściciela. Dobrym pomysłem jest uzgodnienie tych kwestii z osobą, która ma zamieszkać w Twojej nieruchomości i ustalenie, na jakich zasadach ma odbywać się korzystanie z takich miejsc.

Wynajmując mieszkanie, warto pomyśleć także o ubezpieczeniu. Nie jesteś w stanie przewidzieć, czy dany najemca spowoduje szkody, które mogą okazać się kosztowne również dla Ciebie. Dostępne ubezpieczenia porównasz na takich stronach, jak https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl. W ten sposób możesz porównać co najmniej kilka propozycji i wybrać tę, która spełnia Twoje oczekiwania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%