Zamknij
REKLAMA

Terrarium dla kameleona

11:18, 17.04.2021 | J.R
Skomentuj

Jednym z najpopularniejszych gatunków jest kameleon jemeński. Kameleon jemeński to gatunek dużego kameleona żyjącego na obszarach Jemenu (stąd ich nazwa). Naukowa nazwa to Chamaeleo calyptratus. Dorosły samiec może dorastać do 50 cm, dlatego musimy dobrać terrarium odpowiednie do wielkości. Jest to zwierzę żyjące na drzewach, które porusza się na wysokości 1-3 metrów nad ziemią.

Ponieważ, jak już wspomniano, kameleon jest zwierzęciem drzewnym, wybieramy terrarium ustawione pionowo. Im więcej mamy miejsca na terrarium, tym lepiej. Jednak terrarium powinno mieć co najmniej 1 metr wysokości. Długość podstawy powinna wynosić około 60 cm a szerokość 45 cm. Zdecydowanie wskazane jest umieszczenie terrarium wyżej, aby zwierzę miało widok. Gdybyśmy postawili je bezpośrednio na ziemi, kameleon mógłby być zestresowany.

Co do podłoża, każdy hodowca ma inne zdanie. Jedną z możliwości jest lignocel (miękisz kokosowy), który miesza się 1:1 z piaskiem. Wrzucamy ten miazgę kokosową do wody, która pęcznieje od wielkości jednej cegły do objętości 8 - 10 litrów. Następnie wsypujemy korę na powierzchnię podłoża i dla bardziej naturalnego wyglądu również suszone liście.

Kiedy umieścimy wymieszane podłoże w terrarium, możemy zająć się dekorowaniem. Będziemy wybierać między sadzeniem żywych roślin lub włożeniem sztucznych. Możemy je także połączyć, ale z pewnością kameleon będzie bardziej wdzięczny za żywe roślinki. Taka roślina będzie nam również służyła jako źródło płynu dla kameleona. Wiadomo, że zbiera kropelki wody z liści. Figowiec jest dobrym wyborem do terrarium, ponieważ zroszony kwiat zapewni wystarczającą ilość płynów dla naszego pupila.

Nie możemy również zapomnieć o umieszczeniu w terrarium gałęzi, zarówno pionowych, jak i poziomych. Gałęzie nie powinny być ani za grube, ani za cienkie, ale takie, aby gad mógł z łatwością poruszać się po nich.

Kameleon jemeński to zwierzę aktywne w ciągu dnia, dlatego musimy zapewnić mu idealne warunki oświetleniowe - świetlówkę 6000-8000 K. Kolejna pozycja to źródło ciepła, czyli żarówka o mocy 40 - 60 W. Potrzebujemy promieniowania UVB, które zapewni nam idealną konwersję witaminy D3, a tym samym zapobiega chorobom szkieletu.

Jeśli chodzi o inny sprzęt, kameleon nie potrzebuje wody z miską. Dla kameleona naturalne jest picie poprzez zlizanie kropelek wody z liści. Dlatego terrarium musimy zraszać około 3 razy w tygodniu.

Wentylacja w terrarium jest również bardzo często niedoceniana. Jeśli mamy słabą wentylację w terrarium, powietrze jest nieświeże lub przegrzane, co może powodować problemy z oddychaniem kameleona. Najlepiej zapewnić wentylację za pomocą zamontowanych w terrarium kratek, najlepiej pod otwieranymi drzwiami w dolnej części terrarium oraz w suficie terrarium. Zapewni to cyrkulację powietrza.

Kameleon jemeński może być hodowany przez początkujących, lecz należy dobrze zapoznać się z warunkami hodowli.

(Artykuł partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%