Zamknij
REKLAMA

Co grozi kierowcy za spowodowanie wypadku autem bez przeglądu?

09:55, 31.05.2021 | J.R
Skomentuj

Każdy zarejestrowany samochód musi być ubezpieczony i mieć ważny badania techniczny. Co jednak się stanie, gdy kierowca spowoduje kolizję pojazdem bez przeglądu? Czy będzie to miało wpływ na wypłatę odszkodowania? Na jakie świadczenia mogą liczyć osoby poszkodowane z ubezpieczenia OC przez takiego kierowcę?

Każdy właściciel samochodu musi raz do roku ubezpieczyć samochód. Ubezpieczenie OC chroni jego finanse w przypadku spowodowania szkody innym uczestnikom ruchu. Natomiast dodatkowe AC zabezpiecza właściciela auta przed szkodami na własnym pojeździe. Z kolei assistance jest dodatkowym wsparciem w razie awarii, wypadku i kradzieży, a NNW w razie uszczerbku na zdrowiu. Wszystkie te ubezpieczenia znajdziesz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/

Odszkodowanie z polisy OC

W przypadku braku przeglądu technicznego samochodu osoby poszkodowane w wypadku otrzymają przysługujące im odszkodowania z polisy sprawcy. Nie ma znaczenia, czy obowiązek ten nie został spełniony przez poszkodowanych, czy przez sprawcę kolizji drogowej. Ubezpieczyciel wypłaci świadczenia za szkody na osobach i na mieniu.

Poszkodowani mogą liczyć na naprawę samochodu, opłacenie kosztów leczenia i rehabilitacji oraz rentę w przypadku stałego uszczerbku na zdrowiu – dotyczy to także prywatnej opieki medycznej. Pamiętaj, że właściciel uszkodzonego samochodu na czas naprawy może liczyć także na auto zastępcze o podobnym standardzie jak jego własne. 

Z OC sprawy może zostać wypłacona także rekompensata za straty związane z traumą i urazem psychicznym. Nie ma ona określonej prawnie kwoty. Ustawodawca wspomniał jedynie, że zadośćuczynienie powinno być odpowiednie do wyrządzonych krzywd.

Regres ubezpieczeniowy

Sytuacja sprawcy zdarzenia stanie się trudniejsza, kiedy okaże się, że to on nie miał aktualnego przeglądu technicznego. W takim przypadku ubezpieczyciel przyjrzy się zdarzeniu drogowym, aby ocenić, czy zaniedbanie właściciela pojazdu nie przyczyniło się do powstania szkody.

Jeśli okaże się, że wypadek czy kolizja drogowa miała związek ze złym stanem technicznym pojazdu, a więc i brakiem przeglądu, to ubezpieczyciel zażąda zwrotu kosztów odszkodowania, które wypłacił osobom poszkodowanym – to tak zwany regres ubezpieczeniowy.

Co ważne, to po stronie ubezpieczyciela spoczywa obowiązek udowodnienia związku między brakiem badania technicznego a powstaniem szkody. Jeśli mu się to uda, to sprawca wypadku może mieć poważne problemy finansowe, ponieważ będzie odpowiadał całym swoim majątkiem. Może to być szczególnie dotkliwe, gdy w wypadku ktoś został ciężko ranny i będzie potrzebował wsparcia przez wiele lat.

Autocasco a brak przeglądu

Jeśli dojdzie do wypadku, a samochód sprawcy będzie miał ubezpieczenia AC, to również mogą pojawić się problemy z otrzymaniem odszkodowania. Podobnie jak w przypadku OC ubezpieczyciel będzie musiał udowodnić, że stan techniczny pojazdu przyczynił się do powstania szkody. Jeśli to zrobi, to może wypłacić część odszkodowania lub nie wypłacić go wcale.

Ubezpieczenie AC, zwłaszcza to all risks, zapewnia szeroką ochronę. Czy w każdym przypadku uszkodzenia pojazdu, który nie ma przeglądu technicznego, ubezpieczony może nie otrzymać odszkodowania?

Autocasco chroni właściciela samochodu w razie uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu, a także kradzieży. Jeśli auto zostanie uszkodzone przez wandali na parkingu lub podczas gradobicia, to taka szkoda nie ma związku ze stanem technicznym pojazdu, więc ubezpieczyciel wypłaci odszkodowania. Również trudno jest udowodnić, że kradzież samochodu spowodowana była brakiem przeglądu – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Jeśli szukasz dodatkowych informacji na temat braku przeglądu technicznego i jego wpływem na działania ubezpieczycieli, to zajrzyj do poradnika “Masz nieważne badanie techniczne i spowodowałeś wypadek? Czego spodziewać się po towarzystwie ubezpieczeniowym w takiej sytuacji?”.

Mandat za brak przeglądu technicznego

Oprócz ewentualnych problemów z otrzymaniem odszkodowania właściciel samochodu, który nie ma przeglądu, dostanie także mandat w wysokości do 500 zł. Jego dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany, a informacja o niedopełnieniu obowiązku zostanie zapisana w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Nie warto więc zwlekać z wybraniem się na przegląd techniczny, ponieważ może to utrudnić życie i spowodować poważne problemy finansowe. Oczywiście nie zawsze tak się stanie, ale po co ryzykować? Jazda sprawnym samochodem jest bezpieczniejsza i wygodniejsza!

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%