Zamknij
REKLAMA

Koszt wykopu pod fundament domu w Grudziądzu

18:54, 26.07.2021 | J.R
Skomentuj

Wykop pod fundament i jego właściwe wykonanie ma szczególne znaczenie dla odpowiedniego posadowienia domu. Jest ostatnim etapem robót ziemnych. Następuje po wycince drzew i niwelacji terenu. Dowiedz się o najważniejszych aspektach wykopu pod fundament i sprawdź ile kosztuje taka praca w Grudziądzu – bezpośrednio od grudziądzkiej firmy, która świadczy takie usługi.

Fundament budynku

Fundament jest najniżej położoną częścią domu. To element konstrukcyjny, przeważnie wykonany z betonu bądź żelbetu. Fundamenty muszą być bardzo wytrzymałe, ponieważ na nich opiera się cała konstrukcja budynku. Prawidłowo wykonane fundamenty zabezpieczają przez osiadaniem domu, a także chronią przez pęknięciem czy zawilgoceniem.

Wykopy pod fundamenty – rodzaje

Wykopy pod fundamenty dzielimy na:

  • wąskoprzestrzenne – których szerokość dna nie przekracza 1,5 metra,
  • szerokoprzestrzenne – ich szerokość dna przekracza 1,5 metra.

Głębokość wykopu pod fundamenty

Głębokość wykopu pod fundamenty różni się i zależy od projektu budowlanego. Głębokość wykopu pod fundament standardowo wynosi 1,2 m- gdy dom budowany jest w gruntach sypkich i przepuszczalnych dla wody, natomiast w gruntach gliniastych i ilastych wynosi 1,4 m.

Wytyczenie fundamentów

Wytyczenie fundamentów to nic innego jak wyznaczenie zarysu domu. Zadanie przeprowadza geodeta, który zaznacza rzędne najważniejszych punktów budynku. Tyczenie ma na celu usytuowanie budynku na gruncie zgodnie z projektem budowlanym.

Problemy z gruntem – jak sobie z nimi poradzić?

Niestety podczas budowy, możemy napotkać problemy, do których zalicza się:

- słaby grunt (pod warstwą ziemi urodzajnej zalega warstwa torfu bądź luźnego gruntu nasypowego; aby poradzić sobie z taką sytuacją konieczna jest wymiana gruntu),

- wysoki poziom wód (wykop powinien być płytszy o około 10-20 cm; innym rozwiązaniem jest instalacja pompy, która pomoże obniżyć poziom z zwierciadła wody gruntowej).

W celu uniknięcia przykrych sytuacji należy przeprowadzić badania geotechniczne gruntu przed budową domu. Pomogą one wskazać wodno-gruntowe warunki posadowienia budynku. 

Wykop pod fundament – realizacja oraz koszt

Wykop pod fundament realizowany jest w dni bez opadów. Do przeprowadzenia zadania konieczna jest koparka gąsienicowa. Koszt wynajęcia maszyny wynosi około 160,00 zł za godzinę pracy lub ustala się cenę za całokształt prac. Wynajęcie koparki pozwala na niezwykle szybki efekt - w kilka godzin powstaje wykop pod dom. 

Dla przykładu:

Właściciele działki budują dom o wymiarach 11 m x 9 m oraz głębokości wykopu 1,1 m. Planują wywieźć ziemię z wykopu przez firmę.

Cena za wyżej wymienione usługi wyniesie 2 613,60 zł.

Obliczenia:

Wykop pod dom oraz wywóz ziemi:  11 m x 9 m x 1,1 m = 108,9 m3

                                                                       108,9 m3 x 24,00 zł/m3 = 2 613,60 zł

Jeśli planujesz wykop pod fundament w Grudziądzu i poszukujesz rzetelnej, grudziądzkiej firmy to zapraszamy do zapoznania się z ofertą robót ziemnych firmy Szczucki z Grudziądza. Szybko i starannie wykonamy usługę, pozostawiając ład i porządek w miejscu budowy.

______________

[ZT]78581[/ZT]

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%