Zamknij

Finansowanie faktur – dlaczego Twoja firma go potrzebuje?

09:35, 31.01.2022 . Aktualizacja: 11:53, 31.01.2022
Skomentuj

Utrzymanie płynności finansowej jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed przedsiębiorcami. Obecna sytuacja w Polsce oraz na świecie nie ułatwia codziennego funkcjonowania biznesów, ale musisz wiedzieć, że nie jesteś skazany na upadłość. Z tego tekstu dowiesz się więcej o faktoringu oraz tym, jak może pomóc Twojej firmie.

Problem dotyczy wielu firm

Utrata płynności finansowej jest bardzo często spowodowana wydłużonymi terminami płatności. Chodzi o sytuacje, gdy firma X po wykonaniu usługi lub sprzedaniu swoich towarów nie otrzymuje od razu pieniędzy od firmy Y, ponieważ na fakturze widnieje odległy termin płatności. Brak regularnych wpłat na konto może doprowadzić do zaniedbania własnych należności, a to jest tylko wstępem do bankructwa. W końcu każda firma ma swoje koszty, które w dużej mierze zależą od branży. Najczęściej chodzi o wynajem maszyn, biur, magazynów, podatki, składki ZUS, wynagrodzenia, zakup odzieży ochronnej itp. Wystarczy tylko, że z tej układanki wypadnie jeden element, by cała wieża zawaliła się z wielkim hukiem.

Warto się zabezpieczyć

Można pisać mądre artykuły, ale rzeczywistość, jaka jest, każdy widzi. Kontrahenci nie chcą podejmować współpracy z firmami, które nie oferują wydłużonych terminów płatności i taka jest prawda. Z tego też powodu niejako jesteś skazany na dłuższe czekanie. Nie musi to jednak oznaczać, że Twoja firma upadnie i tylko kwestią czasu jest tylko, kiedy to się stanie. Wystarczy tylko, że zainteresujesz się usługą finansowania faktur, która została stworzona dokładnie dla takich firm jak Twoja.

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa finansowa, która polega na odkupieniu przez firmę faktoringową faktury z wydłużonym terminem płatności od przedsiębiorcy, potrzebującego gotówki. Poniżej znajdziesz dokładny opis tej ciekawej usługi.

Sprawdź, jak działa faktoring

  1. Wystawiasz fakturę

Żeby faktoring mógł zacząć działać na Twoją korzyść, potrzebna jest faktura z wydłużonym terminem płatności. Od razu po zakończeniu realizacji usługi lub sprzedaży wystaw więc swojemu kontrahentowi dokument i pamiętaj, żeby termin płatności mieścił się w przedziale od 7 do 90 dni.

  1. Przesyłasz fakturę

Po wystawieniu faktury przesyłasz ją do firmy faktoringowej, która dokładnie sprawdza wszystkie dane oraz kwoty. Pomimo precyzji, z jaką pracują instytucje finansowe, nie musisz obawiać się długotrwałych procesów. Zazwyczaj analiza trwa kilka godzin.

  1. Księgujesz pieniądze

Gdy firma faktoringowa sprawdzi już Twoją fakturę, wyśle na Twoje konto pieniądze wynikające z podpisanej umowy. Zazwyczaj środki są księgowane na rachunku przedsiębiorcy jeszcze tego samego dnia, w którym prześle fakturę do analizy.

  1. Rozwijasz firmę

Od tego momentu to faktor zajmuje się odzyskaniem należności. Po upływie terminu zapłaty firma faktoringowa na własną rękę egzekwuje obowiązek zapłaty od Twojego kontrahenta. W tym czasie Ty możesz poświęcić cenny czas na rozwój przedsiębiorstwa oraz bieżące funkcjonowanie.

Dlaczego warto wybrać faktoring jako finansowe wsparcie firmy?

Jak już pewnie wiesz, faktoring jest dobrym sposobem na poprawę kondycji finansowej Twojej firmy oraz sprawienie, że Twoja codzienna działalność będzie spokojniejsza. Warto jednak też wymienić kilka innych atutów tego rozwiązania:

  • Konkurencyjność – jeśli jesteś w stanie oferować swoim kontrahentom wydłużony okres płatności, to znak, że jesteś elastyczny oraz Twoja sytuacja finansowa jest stabilna. W dzisiejszych czasach takie cechy wyróżniają na tle konkurencji i sprawiają, że przedsiębiorstwa zdobywają więcej zleceń;
  • Minimum formalności – nowoczesne faktoringi oferują minimum formalności oraz brak skomplikowanych procedur. Analiza firmy jest szybka i nie wymaga dostarczania wielu dokumentów finansowych;
  • Obsługa online – jest to szczególnie wygodne dla młodych firm, które stawiają na innowacyjne rozwiązania. Faktury możesz dostarczać w formie skanów lub zdjęć. Koniec z dostarczaniem faktur osobiście lub przesyłaniem listów;
  • Przejrzyste zasady – faktoring jest w porównaniu do klasycznego kredytu prosty i przejrzysty, co sprawia, że wielu przedsiębiorców decyduje się na właśnie takie rozwiązanie. Płacisz tylko za opłaconą fakturę. Nie ma ukrytych opłat oraz zapisów „drobnym druczkiem”;

Nie daj się kryzysowi

Jak widzisz, sytuacja w kraju i na świecie jest obecnie nieco chaotyczna i można odczuć pewien niepokój. Wiedz jednak, że to tylko przejściowe i Twoja firma wcale nie musi poddać się chwilowemu spowolnieniu. Wystarczy tylko, że odpowiednie zorganizujesz jej finanse oraz zadbasz o stały dopływ gotówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o faktoringu, wejdź na stronę finansowaniefaktur.pl Znajdziesz na niej niezbędne informacje, które pozwolą Ci zrozumieć lepiej rolę faktoringu w Twojej działalności oraz atuty płynące z korzystania z tej usługi.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%