Zamknij

Problemy związane ze spawaniem manualnym

15:43, 27.04.2022 . Aktualizacja: 15:43, 27.04.2022
Skomentuj

Spawanie to technika produkcji precyzyjnej, która może być wykonywana ręcznie lub przy użyciu robotów. Obecnie wiele zakładów produkcyjnych oferuje obie te metody, aby lepiej zaspokajać potrzeby klientów. Bez wątpienia każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Jakie problemy wynikają ze spawania manualnego? Czy roboty są faktycznie lepsze?

Wady spawania manualnego

Zmniejszone bezpieczeństwo — spawanie wiąże się z wieloma zagrożeniami, które mogą zagrażać bezpieczeństwu pracowników. Jeśli spawacz ulegnie wypadkowi, może to spowodować dodatkowe koszty lub opóźnienia w produkcji.

Wyższe koszty — ponieważ spawanie wymaga wysokich umiejętności, spawacze często otrzymują wysokie wynagrodzenie. Mogą również występować ukryte koszty związane ze szkoleniem pracowników.

Zwiększona liczba błędów — spawacze manualni są mniej dokładni i precyzyjni niż roboty. Ludzie nie są w stanie odwzorować ich ruchów, co może powodować błędy, niską jakość spoin i niespójność obrabianych elementów. Ryzyko: jeśli pracownik ulegnie wypadkowi w pracy, może przebywać na zwolnieniu lekarskim przez kilka dni, a nawet miesięcy.

Prawdę mówiąc, nie ma żadnych wad związanych ze spawaniem ręcznym, są tylko ograniczenia. Procesy spawania ręcznego zajmują więcej czasu, a takich zadań nie da się wykonać z taką szybkością i wydajnością, z jaką może je wykonać robot. Powtarzalność — spawanie ręczne nie pozwala na masowe wytwarzanie części lub komponentów w dokładnie taki sam sposób za każdym razem. Spawanie nie jest pozbawione elementu ryzyka. Ludzie mogą ulec i ulegają wypadkom podczas pracy. Awaria robota może spowolnić produkcję, ale nie może spowodować obrażeń.

Zalety spawania zautomatyzowanego

Zrobotyzowane technologie spawalnicze pojawiają się coraz częściej — zarówno w dużych zakładach produkcyjnych, jak i w małych warsztatach realizujących projekty. Chociaż zrobotyzowane systemy spawalnicze często wymagają wysokich nakładów inwestycyjnych, mogą one również poprawić wyniki finansowe firmy już od pierwszego dnia eksploatacji.

Jakość zrobotyzowanych spoin zależy zarówno od jakości materiałów, jak i spójności przebiegu pracy. Jednak po usystematyzowaniu tych kwestii, zrobotyzowane urządzenie może wykonywać wyjątkowo wysokiej jakości, wydajne spawy znacznie bardziej konsekwentnie niż nawet najbardziej doświadczeni profesjonaliści.

Spawanie zrobotyzowane i laserowe zapewnia możliwość powtarzania zadania i uzyskania takiej samej spójności za każdym razem, w przeciwieństwie do spawania ręcznego, gdzie spójność i powtarzalność wymaga dużych umiejętności i ogromnej koncentracji. Uzyskana spójność jest przydatna, zwłaszcza w produkcji masowej, ponieważ można zagwarantować klientom jednolitość.

Spawanie zrobotyzowane umożliwia wykonywanie powtarzalnych zadań bez ryzyka popełnienia błędu przez człowieka. Robot może spawać szybciej niż człowiek, ponieważ palnik jest zawsze ustawiony w optymalnej orientacji i porusza się tak szybko, jak to możliwe. Ponadto czas cyklu pracy robota jest zawsze taki sam. Ułatwia to planowanie harmonogramu i zwiększa przewidywalność dostaw, dzięki czemu klienci mogą być pewni, że otrzymają swoje zlecenie na czas.

Dowiedz się więcej na https://corobotics.pl/zastosowania/spawanie/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%