Zamknij

5 faktów i ciekawostek o witaminach: A, B12, E i K

14:20, 04.05.2022 . Aktualizacja: 14:22, 04.05.2022
Skomentuj

Z pewnością wiesz, jak ważne jest bilansowanie diety tak, aby dostarczać sobie odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Czy jednak wiesz, za co odpowiadają poszczególne z nich? Dowiedz się, dlaczego witaminy A, B12, E i K są tak istotne dla zdrowia.

Witamina A - nie tylko dla oczu

Witamina A to tak naprawdę grupa związków, zaliczanych do grupy retinoidów. Nazywana jest również beta-karotenem, retinolem lub prowitaminą A. Jej roślinnym odpowiednikiem są karotenoidy. Witamina ta jest rozpuszczalna w tłuszczach. W ludzkim organizmie magazynowana jest przez wątrobę i tkankę tłuszczową. Witamina A odgrywa bardzo istotną rolę w kwestii rozwoju wzroku i utrzymaniu zdrowia oczu, dodatkowo wpływa na wzrost organizmu i prawidłową budowę tkanek. Jest istotna dla działania układu odpornościowego, wzmacnia włosy, skórę i paznokcie. Jej niedobory najczęściej prowadzą do zaburzenia widzenia (tzw. kurza ślepota), wypadania włosów, łamania się paznokci, wysychania skóry i rogówki oka oraz zwiększenia podatności na infekcje i wirusy. Chcąc wzbogacić swoją dietę o produkty z witaminą A, należy spożywać pomidory, marchew, paprykę, sałatę, szpinak i jarmuż, a także jaja, tłuste ryby i wątróbkę.

Witamina B12 - tzw. witamina czerwona

Witamina B12, czyli inaczej kobalamina, to witamina odpowiedzialna przede wszystkim za zdrowie układu nerwowego, pokarmowego i krwionośnego. Jest nie do przecenienia w kwestii zachowania zdrowia psychicznego - specjaliści podkreślają, że odpowiednie spożywanie witaminy B12 może chronić przed zachorowaniami na Alzheimera. Niedobory witaminy B12 objawiają się mrowieniem kończyn, zaburzeniami widzenia i motoryki, jak również notorycznym uczuciem znużenia i zmęczenia. Stwierdzono korelację między podatnością na anemię, a niedoborami kobalaminy. Brak witaminy B12 prowadzi do obniżenia samopoczucia i większej podatności na stres, a nawet zachorowania na depresję. Na niedobory witaminy B12 narażeni są szczególnie wegetarianie, ale również osoby nie bilansujące odpowiednio swojej diety. Co istotne, coraz częściej stwierdza się zbyt niskie spożycie witaminy B12. Warto po konsultacji z lekarzem włączyć do codziennej diety leki i suplementy - wapteka.pl posiada w swojej ofercie produkty z bardzo dobrze przyswajalną kobalaminą.

Witamina E - witamina młodości

Witamina E, podobnie jak A, magazynowana jest w tłuszczach. Dlatego odkładana jest w organizmie głównie w tkance tłuszczowej. Przez specjalistów nazywana jest witaminą płodności i młodości - chroni organizm przed wolnymi rodnikami, dlatego znajduje wiele zastosowań w kosmetyce. Jest jednak również niezbędna do wytwarzania nasienia u mężczyzn - zwiększenie jej podaży w diecie jest wskazane w przypadku panów starających się o ojcostwo. Witamina E dba o przekazywanie dobrej jakości genów, dlatego również kobiety planujące zostanie mamami nie powinny jej unikać. W ciąży odpowiednia podaż witaminy E odpowiada za utrzymanie łożyska. Naturalne źródła witaminy E to orzechy, kiełki, olej słonecznikowy i oliwa z oliwek.

Witamina K - zdrowa krew i kości

Witamina K jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, która odgrywa niebagatelną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Aktualne medyczne zalecenia wymagają podania noworodkom dużej dawki witaminy K tuż po urodzeniu, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko wystąpienia choroby krwotocznej. Witamina K jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowej. Jej niedobory mogą prowadzić do osteoporozy i kalcyfikacji naczyń krwionośnych.

Interesuje Cię temat witamin i suplementów? Dowiedz się, jakie znaki niedoborów daje Ci organizm na blogu Wapteka.pl.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%