Sposób przygotowania lokalu wyborczego został określony przez Państwową Komisje Wyborczą w uchwale w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 18 maja 2025 r. W dokumencie opisano zarówno obowiązkowe wyposażenie lokalu jak i sposób jego oznakowania.
Jak wskazała PKW w lokalu wyborczym w miejscu widocznym dla wyborców powinno znajdować się godło RP, zgodna z obowiązującym wzorem urna wyborcza wykonana z przezroczystego materiału oraz pomieszczenia lub osłony zapewniające tajność głosowania. Natomiast wystrój lokalu powinien odpowiadać powadze głosowania.
„Kodeks wyborczy nie przewiduje obowiązku przygotowania w lokalu wyborczym osłoniętych kabin do głosowania, lecz ważne jest, aby miejsca przeznaczone do głosowania spełniały swoją funkcję, tzn. zapewniały tajność głosowania. Miejsca te powinny być wyposażone w przybory do pisania. W miejscach tych należy także umieścić informację Państwowej Komisji Wyborczej o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej” – wskazano w uchwale PKW.
W widocznym miejscu w lokalu muszą zostać wywieszone urzędowe obwieszczenia i informacje o: kandydatach, numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach komisji, sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu, składzie komisji oraz skreśleniu kandydata z listy jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce. Obwieszczenia i informacje powinny być dodatkowo umieszczone na wysokości umożliwiającej ich odczytanie przez wyborców o ograniczonej sprawności ruchowej.
„Lokal wyborczy powinien być dobrze oświetlony, w szczególności dotyczy to miejsc zapewniających tajność głosowania. Ponadto lokal wyborczy powinien być – w miarę możliwości – tak urządzony, aby wyborca po otrzymaniu karty do głosowania kierował się bezpośrednio do miejsca za osłoną, a następnie w stronę urny wyborczej” – wskazano.
Jak wskazano w uchwale, w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku nie mogą być umieszczone hasła, napisy lub ulotki oraz inne materiały agitacyjne. Jeśli takie materiały pojawią się, komisja ma obowiązek je usunąć, a w przypadku braku możliwości technicznych powinna zwrócić się o pomoc do wójta i poinformować o incydencie urzędnika wyborczego. W tym zakresie komisja powinna kontrolować lokal i budynek bezpośrednio przed dniem głosowania, przed rozpoczęciem głosowania, a w razie potrzeby również w trakcie głosowania.
„Materiały agitacyjne umieszczone zgodnie z prawem w pobliżu terenu budynku, w którym znajduje się lokal wyborczy, np.: bezpośrednio przed wejściem na teren budynku, w którym mieści się lokal, lub w bezpośrednim sąsiedztwie, lecz poza jego terenem, nie naruszają przepisów Kodeksu wyborczego i nie mogą być usuwane przez członków komisji” – wyjaśniono.
W budynku, w którym znajduje się lokal wyborczy komisja musi mieć zapewniony dostęp do telefonu oraz znać numery telefonów, pod którymi pełnione będą dyżury członków okręgowej komisji wyborczej, urzędnika wyborczego oraz dyżury w urzędzie gminy, a także numer telefonu do pełnomocnika ustanowionego przez okręgową komisję wyborczą, upoważnionego do telefonicznego przyjęcia danych o frekwencji.
Jeśli lokal wyborczy został wskazano jako miejsce głosowania dostosowane do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, komisja wyborcza ma obowiązek sprawdzić czy lokal oraz elementy jego wyposażenia bezwzględnie spełniają wszystkie warunki określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 29 lipca 2011 r. w sprawie lokali obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. O stwierdzonych brakach lub nieprawidłowościach komisja powinna zawiadomić wójta i urzędnika wyborczego, a następnie sprawdzić, czy zostały one usunięte.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 roku. W przypadku, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 proc. poparcia, termin drugiej tury został wyznaczony na 1 czerwca.
mr/
Metamorfoza w sercu Grudziądza: Młyn Górny zamienia się
😥😥😥
😥😥😥
20:50, 2025-05-15
Energetyczna przyszłość Grudziądza pod lupą: Wiceprezyd
Na ceny energii ma przede wszystkim wpływ system ETS emisji CO2 debi lnego zielonego ładu. Wchodzący niebawem ETS 2 za przyzwoleniem szwabskiego, rudego szczura i jego ferajny wydrenuje kieszenie Polaków do POdszewki. Bajania tego lokaja szwabskiego o reaktorach można między bajki włożyć a to co ten pajac podpisał to umowa projektowa, którą musiał podpisać do końca kwietnia bo kończył się termin. Niemiecka świnia powoli zwija Polskę do roli bantustanu gdzie w Warszawie wyrzuca się kupców z hali a daję wolną rękę czeczeńskim bandytom Kadyrowa związanym z Putinem.
🤮
19:46, 2025-05-15
"Spinaker" ma dokumenty, Ratusz i III LO show. Co jest
No śmiechu warte. Teraz świętują bez fleszy i oficjeli. A wcześniej premier Gowin, poseł Michałek, środki przyznawanie po znajomości i z fleszami też cieszyły. Cynizm i obłuda :) i ta ciągła walka z wiatrakami. Czytać się tego nie da.
Krystyna
15:59, 2025-05-15
Energetyczna przyszłość Grudziądza pod lupą: Wiceprezyd
Dopóki nie będą działać elektrownie jądrowe to prąd będzie drogi i nie będziemy czuć bezpieczeństwa energetycznego.
Tylko atom !!!
15:23, 2025-05-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz