Zamknij

Jak zorganizować kształcenie dzieci z Ukrainy w roku szkolnym 2024/2025 MEN przedstawiło projekt rozporządzenia

17:43, 25.07.2024 PAP Aktualizacja: 17:43, 25.07.2024
Skomentuj PAP PAP

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy. Zgodnie z projektem, od roku szkolnego 2024/2025 dzieci będące obywatelami Ukrainy, którzy pobierają naukę w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość będą podlegały obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązkowi szkolnemu i obowiązkowi nauki w Polsce. Wyjątek będą stanowić uczniowie pobierający naukę w ostatniej klasie szkoły funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty, której ukończenie umożliwia przystąpienie do ukraińskiego egzaminu maturalnego.

Liczebność klas i oddziałów

Jak wskazano w projekcie, w roku szkolnym 2024/2025, będzie można zwiększyć liczbę dzieci w oddziałach przedszkolnych oraz oddziałach klas I–III szkoły podstawowej, w oddziałach integracyjnych i specjalnych oraz w świetlicach. W zależności od rodzaju placówki do oddziałów będzie można przyjąć dodatkowo od dwóch do czterech osób. W oddziale klas I–III szkoły podstawowej będzie się mogło uczyć o nie więcej niż odpowiednio 4, 3 lub 2 uczniów będących obywatelami Ukrainy, w zależności od tego, czy w oddziale klas I–III szkoły podstawowej liczba uczniów wynosi nie więcej niż 25, 26 czy 27 uczniów.

„W roku szkolnym 2024/2025 dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego, o których mowa w § 17 ust. 1 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 2017 r., dla uczniów będących obywatelami Ukrainy, o których mowa w § 1, są prowadzone indywidualnie lub w grupach liczących nie więcej niż 15 uczniów, w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 4 godziny lekcyjne tygodniowo” – wskazano w projekcie rozporządzenia.

Oddziały przygotowawcze

Nowym rozwiązaniem proponowanym przez MEN jest możliwość uczęszczania przez uczniów oddziałów przygotowawczych zorganizowanych w branżowej szkole I stopnia lub technikum na zajęcia kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego, dostosowane pod względem zakresu treści nauczania oraz metod i form ich realizacji do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia.

Do projektu, wprowadzono możliwość nieklasyfikowania ucznia uczęszczającego do oddziału przygotowawczego, w przypadku gdy rada pedagogiczna uzna, że uczeń nie zna języka polskiego lub jego znajomość języka polskiego jest niewystarczająca do korzystania z nauki.

„W takim przypadku uczeń zamiast świadectwa otrzyma zaświadczenie o uczęszczaniu do oddziału przygotowawczego, a w konsekwencji w arkuszu ocen zostanie odnotowane, że nie podlegał on klasyfikacji” – wskazano.

Zgodnie z rozporządzeniem uczniowie będą mogli korzystać również z zajęć wyrównawczych, jednak łączny wymiar godzin dodatkowych zajęć z języka polskiego i dodatkowych zajęć wyrównawczych z danego przedmiotu będzie mógł być wyższy niż 5 godzin lekcyjnych tygodniowo w odniesieniu do jednego ucznia.

Egzaminy

Zgodnie z proponowanymi przepisami w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie będący obywatelami Ukrainy będą mieli dodatkowy termin na złożenie deklaracji o przystąpieniu do egzaminów końcowych. 

Możliwość złożenia deklaracji do 14 marca 2025 r. będzie dotyczyła uczniów, którzy rozpoczęli naukę w: klasie VIII szkoły podstawowej po dniu 30 września 2024 r. i zamierzają przystąpić do egzaminu ósmoklasisty oraz uczniów w klasie programowo najwyższej liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły artystycznej, którzy rozpoczęli naukę po dniu 7 lutego 2025 r. i zamierzają przystąpić do egzaminu maturalnego oraz uczniów w branżowej szkole I stopnia lub technikum, którzy rozpoczęli naukę po dniu 15 września 2024 r. i zamierzają przystąpić do egzaminu zawodowego.

„W związku ze zwolnieniem w roku szkolnym 2024/2025 uczniów będących obywatelami Ukrainy z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w projekcie rozporządzenia wprowadza się regulację dotyczącą zakresu danych i informacji, jakie powinien zawierać wykaz uczniów będących obywatelami Ukrainy przystępujących do egzaminu ósmoklasisty, przekazywany przez dyrektora szkoły do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Oprócz danych i informacji zawartych dotychczas w ww. wykazie (tj. imię (imiona) i nazwisko, numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, datę urodzenia oraz płeć ucznia, informacji o języku obcym nowożytnym, z którego uczniowie przystąpią do egzaminu ósmoklasisty oraz informacji o uczniach, którzy korzystają z dostosowania formy i warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty” – wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Edukacja specjalna

W projekcie rozporządzenia wprowadzono możliwość przyjęcia dziecka do przedszkola specjalnego, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej specjalnej, szkoły specjalnej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego lub specjalnego ośrodka wychowawczego na podstawie oświadczenia rodzica lub osoby sprawującej opiekę o złożeniu do publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. 

Wprowadzono również możliwość modyfikowania przez dyrektora szkoły lub placówki, w porozumieniu z radą pedagogiczną i radą rodziców, programu wychowawczo-profilaktycznego.

Kadry

Według proponowanych przepisów dyrektor publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w uzasadnionych przypadkach i za zgodą kuratora oświaty, będzie miał możliwość zatrudnienia osoby niebędącej nauczycielem posiadającej przygotowanie uznane przez dyrektora za odpowiednie do realizacji określonych zadań. 

Zaproponowano również możliwość zatrudnienia osoby niebędącej nauczycielem w publicznej placówce oświatowo-wychowawczej oraz publicznej placówce zapewniającej opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania. W takim przypadku również będzie potrzebna zgoda kuratora oświaty lub specjalistycznej jednostki nadzoru.

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%