Zamknij

Zasiłek na dzieci Kindergeld - jak go dostać w 2020 roku?

13:44, 28.02.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:45, 03.03.2020

Polacy, którzy pracują w Niemczech, mają szansę skorzystać z tamtejszego zasiłku rodzinnego, czyli Kindergeld. Jest on wypłacany co miesiąc i nie podlega opodatkowaniu. Podpowiadamy, jak dostać Kindergeld.

Zasiłek Kindergeld może być poważnym zastrzykiem finansowym dla rodziny Polaków pracujących w Niemczech. Pieniądze można otrzymać na utrzymanie i edukację swoich dzieci, nawet jeśli nie przebywają na terenie Niemiec. W ciągu ostatnich kilku lat zainteresowanie Kindergeld było tak duże, że rząd niemiecki zdecydował się wprowadzić ograniczenia. Od 1 stycznia 2018 roku Kindergeld przysługuje jedynie za okres 6 ostatnich przepracowanych miesięcy. W 2020 roku można otrzymać miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko 204 euro, na trzecie – 210 euro, a na każde kolejne – 235 euro. To są niemałe pieniądze.

Komu przysługuje Kindergeld?

O zasiłek Kindergeld można się ubiegać zarówno na dzieci, które mieszkają w Niemczech, jak i przebywające w Polsce. Pieniądze przysługują do 25. roku życia, gdy osoba się nadal uczy. Natomiast w przypadku dzieci niepełnosprawnych zasiłek przysługuje bez względu na ich wiek. Kindergeld jest wypłacany także na dzieci partnera/partnerki, ale po zawarciu ślubu oraz na dzieci przysposobione. O zasiłek na dziecko może także ubiegać się osoba prowadząca działalność gospodarczą w Niemczech. Kolejnym warunkiem przyznania Kindergeld jest to, żeby przynajmniej jeden z rodziców miał meldunek z dzieckiem. Na zasiłek nie mają szansy osoby, które nie mają nieograniczonego obowiązku podatkowego. Zatrzymajmy się na chwilę przy tej kwestii.

Kindergeld a klasa podatkowa

– Posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego jest jednym z ważniejszych warunków ubiegania się o Kindergeld. Taki status podatkowy przysługuje osobom, które pracowały w ciągu roku dłużej niż 183 dni. Do tego, aby mieć nieograniczony obowiązek podatkowy, trzeba posiadać II, III, IV lub V klasę podatkową. Przynależność do poszczególnych klas zależy od sytuacji życiowej podatnika. Polacy pracujący w Niemczech najczęściej otrzymują na początek I klasę podatkową – wyjaśnia ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

– Można na szczęście zmienić klasę podatkową i tym samym uzyskać możliwość skorzystania z różnych ulg podatkowych i z Kindergeld. Aby zmienić klasę podatkową, trzeba wypełnić specjalny formularz w najbliższym Finanzamt, czyli urzędzie skarbowym. Do tego trzeba dołączyć zaświadczenie EOG z polskiego Urzędu Skarbowego o zarobkach – mówi ekspert.

Jakie dokumenty są wymagane do Kindergeld

Wniosek o Kindergeld składa się do Familienkasse. Należy do niego dołączyć szereg różnych dokumentów. Potrzebna jest kopia Lohnsteuerbescheinigung, kopie Abrechnungów za każdy miesiąc pracy, zaświadczenie od pracodawcy, numer PESEL lub NIP. Do tego trzeba również dołączyć kopię zameldowania lub umowy najmu mieszkania w Niemczech. Należy przygotować również kopię aktu małżeństwa i aktów urodzenia dzieci. Potrzebne będzie również zaświadczenie o zameldowaniu wszystkich członków rodziny. Nie można zapomnieć o zaświadczeniu z MOPS/GOPS, jeśli pobierało się zasiłek w Polsce, a nawet, gdy nie przysługiwało do niego prawo. W przypadku własnej działalności gospodarczej trzeba dołączyć do wniosku kopię zarejestrowania Gewerbe, rozliczenie z Urzędu Skarbowego i wystawione rachunki za każdy miesiąc pracy. Warto dodać, że na przyznanie zasiłku Kindergeld czeka się od 2 do 6 miesięcy. W przypadku konieczności uzupełnienia wniosku lub dokumentacji ten okres może się wydłużyć.

Kiedy zostaną wypłacone pieniądze z Kindergeld?

Pieniądze z Kindergeld są wypłacane co miesiąc, ale poszczególni beneficjenci mogą je otrzymywać w różnych dniach miesiąca. Nie wszyscy wiedzą, ale o dacie wypłaty decyduje przyznany numer Kindergeld. Im jest niższy, tym szybciej pieniądze zostaną przekazane. Chodzi szczególnie o ostatnią cyfrę wspomnianego numeru. Jeśli zawiera się ona między 0 a 3, Kindergeld zostanie wypłacony na początku każdego miesiąca. Cyfry między 4 a 6 oznaczają drugi tydzień miesiąca, natomiast cyfry od 7 do 9 – trzeci tydzień miesiąca. Znajomość tej reguły pozwala zaplanować rodzinne wydatki w taki sposób, żeby nie było problemu z dopięciem domowego budżetu.

Dodatek do Kindergeld

W przypadku rodziców osiągających niskie dochody można się starać o dodatek do Kindergeld. Ten dodatek to Kinderzuschlag. Od 1 stycznia 2020 roku kwota tego dodatku wzrosła ze 170 do 185 euro i jest on przyznawany na 6 miesięcy. Warunkiem skorzystania z Kinderzuschlag jest jednak to, że dzieci mieszkają na terenie Niemiec.

Kinderzuschlag jest dodawany do Kindergeld, łączny dochód rodziców musi wynosić maksymalnie 900 euro, a w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko – 600 euro. Dodatek przysługuje na dzieci do 25. roku życia. Wniosek o Kinderzuschlag składa się w tym samym miejscu co wniosek o Kindergeld, czyli w Familienkasse.

Kindergeld może znacząco poprawić domowy budżet rodziny, dlatego warto o niego wystąpić. Jeśli przerażają nas formalności lub nie znamy języka niemieckiego, warto skorzystać z pomocy jednej z firm zajmujących się zwrotem podatku z Niemiec. Część z tych firm świadczy bowiem dodatkowe usługi, które obejmują na przykład pomoc w uzyskaniu zasiłku w Niemczech.

Jeśli pracowałeś również w Anglii, sprawdź tutaj, jak rozliczyć się z tamtejszym fiskusem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%