Zamknij
REKLAMA

Wrocław ma krasnale, Grudziądz będzie miał murale

14:29, 13.04.2018 | J.R.
REKLAMA
Skomentuj

MPGN rusza z nowym projektem dotyczącym wizualizacji-murali które umieszczone będą na budynkach. Grafiki mają nawiązywać do nazw ulic w Grudziądzu.

Murale swoją treścią mają nawiązywać w bezpośredni sposób do nazwy ulic, odwoływać się do historii, a także budzić skojarzenia związane z lokalizacją budynku. Pierwsza grafika powstała na ulicy Mickiewicza 3, gdzie znajduje się Średniowieczna Brama:

Pierwszy mural nie stanowi nawiązania do nazwy ulicy, ale jest bezpośrednio związany ze znajdującą się w tym miejscu zabytkową Średniowieczną Bramą, a dokładnie wyobrażeniem artystki wykonującej pracę na temat tego, jak Grudziądz w tam okresie historycznym mógł wyglądać.

Zenon Różycki

Autorką prac jest Małgorzata Owczarz, która miała okazję pracować przy podobnych projektach wykonując między innymi murale zdobiące  Szkołę Podstawową nr 3, gdzie głównymi bohaterami były postacie z bajek.

Na decyzję, które z budynków ozdobione zostaną muralami wpływ miała między innymi lokalizacja budynku, tak by były one jak najbardziej widoczne. W pierwszej kolejności metamorfozie poddane zostaną  kamienice będące w zasobach MPGN, choć Prezes Miejskiej Spółki Zenon Różycki nie wyklucza, że w dalszej perspektywie, być może uda się murale umieścić także na budynkach spoza zasobu:

Szukamy naszych budynków, które w charakterystyczny sposób zlokalizowane są na ulicy, tak by można je było wyszukiwać w całym mieście. Być może później dojdziemy do innych budynków, do innych właścicieli nieruchomości, którzy też pozwolą na taki mural u siebie.

Zenon Różycki

O tym, co przedstawiać będą grafiki umieszczone na elewacji decydować będą mogli także mieszkańcy. Spółka zamierza swoje projekty konsultować  między innymi poprzez organizację konkursów:

Będą konkursy związane z interpretacją, dlaczego taki mural ma powstać na takiej, a nie innej ulicy oraz z pomysłami na to, co mogło by znaleźć się na wybranych ulicach.

Zenon Różycki

Koszt murali zostanie całkowicie pokryty z budżetu MPGN  w przypadku wspólnot mieszkaniowych istnieje możliwość partycypacji w kosztach.

Spółka liczy, że artystyczny przekaz zyska aprobatę mieszkańców i nie zostanie poddany dewastacji. W przypadku pojawienia się wandali chcących zniszczyć ideę projektu, MPGN przewiduje montaż kamer monitoringu.

 

(J.R.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone