Zamknij
REKLAMA

Czy duszący zapach w powietrzu przeszkadza mieszkańcom Lotniska?

10:29, 11.07.2018 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Mieszkańcom Osiedla Lotnisko chyba jednak nie przeszkadza ciężki duszący zapach unoszący się w powietrzu, o którym pisaliśmy kilka dni temu. Informację o przykrych zapachach na osiedlu dostaliśmy na Alert24. Sprawdziliśmy to w sanepidzie, straży pożarnej oraz w Urzędzie Miasta w Grudziądzu.

Okazuje się, że albo mieszkańcom to nie przeszkadza i zgłoszenia były incydentem, albo mieszkańcy nie wiedzą gdzie zgłaszać ten problem.

... w ostatnim roku do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie wpłynęły interwencje mieszkańców osiedla Lotnisko w sprawie ciężkiego, duszącego zapachu unoszącego się w powietrzu. Pojedyncze zgłoszenia odnotowano w latach 2012 – 2014. Sygnały te przekazano do Urzędu Miasta w Grudziądzu Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Kwestie dotyczące zanieczyszczenia środowiska w tym powietrza atmosferycznego w Grudziądzu winny być zgłaszane do Urzędu Miasta w Grudziądzu Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska lub też do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. - mówi Andrzej Banasiak (Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grudziądzu)

Podobnie informuje nas Oficer Prasowy st. kpt. Paweł Korgol z PSP w Grudziądzu:

Od stycznia 2017 roku w rejonie lotniska interweniowaliśmy w sprawie niezidentyfikowanych zapachów 3 razy. W tym czasie na terenie Grudziądza takich zdarzeń łącznie było 15.

14.02.2017 przy ul. Parkowej nieprzyjemny zapach utrzymywał się na klatce schodowej budynku wielorodzinnego. nasze urządzenia nie wykazały nic. Podejrzenie padło na przeprowadzany remont,

30.04.2017 przy u. Kustronia miał być wyczuwalny drażniący zapach na ulicy. Nasze urządzenia nic nie wykazały,

16.09.2017 przy ul. Dywizjonu 303 nieprzyjemny zapach na zewnątrz budynków. Nasze urządzenia nic nie wykazały. w jednym z sąsiadujących zakładów unosił się zapach zepsutej cebuli.

Należy pamiętać o ograniczeniach naszego sprzętu pomiarowego. Nie służy on do określania jakości powietrza.

Urząd Miasta również nie ma żadnych zgłoszeń w tej sprawie. Pisze do nas Magdalena Jaworska-Nizioł rzecznik prasowy Urząd Miejski w Grudziądzu:

Odnosząc się do uciążliwości zapachowej, należy przede wszystkim zaznaczyć, że nie obowiązują żadne regulacje, które ograniczałyby stosowanie substancji i związków chemicznych, powodujących odory. Obywatele Grudziądza, wszelkie sprawy dotyczące wprowadzania zanieczyszczeń do powietrza, emisji hałasu lub kwestii obejmujących zagrożenia dla środowiska przyrodniczego mogą zgłaszać bezpośrednio do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przy ul. Sikorskiego 32-36 oraz w siedzibie Urzędu Miejskiego przy ul. Ratuszowej 1. Wszystkie sprawy są rozpatrywane indywidualnie, a w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia naruszenia przepisów z zakresu ochrony środowiska, kierowane do organu kontrolującego jakim jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska Delegatura w Toruniu. Należy podkreślić, że do dziś nie wpłynęła do Urzędu żadna ustna, czy pisemna skarga dotycząca uciążliwości zapachowej na osiedlu Lotnisko.

Przedsiębiorstwa, które posiadają stacjonarne źródła emisji wprowadzające zanieczyszczenia do środowiska zobowiązane są na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska do ich uregulowania. Instalacje podlegające regulacjom prawnym, zlokalizowane na terenie osiedla Lotnisko posiadają pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, wydane przez Urząd Miejski w Grudziądzu. Przedsiębiorstwa zobligowane są do prowadzenia okresowych pomiarów emisji z eksploatowanych urządzeń. Sprawozdania z przeprowadzanych badań emisji zanieczyszczeń do powietrza są regularnie przekazywane do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, analizowane oraz rejestrowane w wersji papierowej oraz elektronicznej. Wykaz wydanych pozwoleń oraz przeprowadzonych badań jest dostępny w elektronicznej bazie danych o środowisku- Ekoportal, pod adresem http://www.ekoportal.gov.pl/.

[ZT]71412[/ZT]

(J.R)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

jaja

1 2

niedziela 15 lipca cuchnie na lotnisku z jakiegoś zakładu chłodnia lub Schumacher, ludzie piszcie skargi do UM 18:56, 15.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone