Zamknij
REKLAMA

Wystawa Na glinianych nogach - fotorelacja

21:15, 15.03.2019 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Wystawa Na glinianych nogach - to propozycja dla miłośników archeologii. Na wystawie zaprezentowano unikatowe wyroby kultury łużyckiej (okres od 1400 p.n.e. do 400 p.n.e.) z kolekcji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Na ekspozycji zobaczymy unikatowe przykłady sztuki garncarskiej: różnorodne figurki zoomorficzne, rzadziej antropomorficzne, naczynia w kształcie buta czy rogu, kadzielnice, tak zwane dwojaki, trojaki, naczynia piętrowe i inne. Cechą łączącą te artefakty są nóżki i nogi.

Przeznaczenie tych przedmiotów było różne, część z nich wykorzystywana była w życiu codziennym, w gospodarstwie domowym. Niektórym z nich nadawano specjalne funkcje m.in. w obrzędach religijnych i magicznych, praktykach związanych z kultem solarnym, w obrzędach pogrzebowych. Na wystawie zaprezentowano ponad 80 obiektów wyobrażających różnorodne formy zwierząt, ptaków, przedmiotów codziennego użytków, niektórym z nich nadano bardzo realistyczne formy, innym schematyczne.

Autorem scenariusza, kuratorem wystawy jest Tomasz Skorupka, kustosz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, który od wielu lat zajmuje się problematyką kultury łużyckiej na terenie Wielkopolski. Wernisaż: 15 marca 2019 r., godz. 18.00, Spichrz nr 17

Wystawa prezentowana w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu od 16 marca do 1 września 2019 r.

(J.R)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone