Zamknij
REKLAMA

2 maja Dzień Flagi RP. Władze miasta nie znają Protokołu Flagowego

19:50, 01.05.2019 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

2 Maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Skąd wzięło się to święto i jak powinno się je obchodzić? Jak wieszać flagę?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowione zostało 20 lutego 2004 roku. Tego dnia w całej Polsce organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. W ostatnich latach bardzo powszechne stało się noszenie tego dnia kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie również przez Andrzeja Dudę.

Jak wieszać flagę?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami flagę można wywieszać zawsze. Jednak 15 lat temu tak nie było. Flagę trzeba było zdejmować 2 maja, aby nie wisiała 3 maja. Istnieją jednak pewne zasady, których trzeba przestrzegać. Mówi o tym tzw. Protokół Flagowy, który został stworzonym przez Komisję Heraldyczną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, flaga Polski na terenie RP jest flagą najważniejszą i uprzywilejowaną, a umieszczenie i rozmieszczenie flag jest ściśle ustalone. Szczegółowo o tym mówią przepisy:

  • Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 1997r. nr 78, poz. 483) w art. 28 określa symbole narodowe: godło, barwy i hymn.
  • Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 625) która reguluje szczegółowe kwestie dotyczące symboli narodowych.
  • Broszura Biało-Czerwona Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Stawianie masztów i wieszanie na nich flag jest zarezerwowane dla instytucji publicznych, dlatego nie można robić tego w domach. Flaga nie może też dotykać ziemi, wpadać do kałuży, nie można jej brudzić ani po niej pisać.

Od wczoraj na ulicach Grudziądza pojawiły się flagi polskie i UE. Niestety w wielu miejscach flagi są źle zawieszone. Władze miasta nie znają Protokołu Flagowego. Pisaliśmy już o tym w styczniu br. 

[ZT]72217[/ZT]

Kilka miesięcy temu pytaliśmy również Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego - dlaczego ratusz nie przestrzega Protokołu Flagowego? Uzyskaliśmy odpowiedź, że niezwłocznie flagi nad wejściem do Urzędu Miasta będą eksponowane prawidłowo. Do dzisiaj nic w tym temacie się nie zmieniło. Flagi na Ratuszu są powieszone w złej kolejności. Na masztach przed Muzeum oraz na ulicach Grudziądza flagi również wiszą źle

Widać wyraźnie, że urzędnicy nie znają przepisów w tym temacie i może jutrzejszy Dzień Flagi RP będzie dobrą okazją, aby tą wiedzę sobie odświeżyć.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

jaja

2 2

wstyd dla urzędników 23:09, 02.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA