Zamknij
REKLAMA

14 sierpnia otwarcie "mobilnej" kawiarenki na Górze Zamkowej

14:48, 13.08.2019 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Dobiega końca budowa kawiarenki na Górze Zamkowej, a jutro, 14 sierpnia o godzinie 17.00, Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski zaprasza mieszkańców na kawę.

Pierwszy raz o budowie kawiarenki na Górze Zamkowej mieszkańcy dowiedzieli się w lutym tego roku. Prezydent pokazał mediom zdjęcia koncepcji budowy mobilnej kawiarenki, która miała być otwarta w sezonie letnim, a na zimę demontowana.

Z takim założeniem przygotowano postępowanie przetargowe na wyłonienie firmy, która zrealizuje to zadanie. Ogłoszenie o przetargu pojawiło się 29 marca 2019r., a w treści przedmiotu zamówienia czytamy:

Przedmiotem zamówienia jest zakup pawilonu gastronomicznego mobilnego wraz z montażem na Górze Zamkowej w Grudziądzu, jednokondygnacyjnego, przenośnego w zabudowie kontenerowej o konstrukcji stalowej, spełniającej poniższe paramenty: Parametry obiektu - Powierzchnia użytkowa ok. 130 m2 - Wysokość pomieszczeń 2,5 m. - Budynek jednokondygnacyjny niepodpiwniczony …. Budynek segmentowy z możliwością wielokrotnego rozbierania i posadowienia. Kolorystyka wg załączonej koncepcji. Budynek wyposażony w instalacje: wod-kan, elektryczną, wentylację nawiewno-wywiewną lub klimatyzację. Zamawiający we własnym zakresie przygotuje teren pod montaż pawilonu gastronomicznego jednokondygnacyjnego, przenośnego oraz wykona przyłącze wody, kanalizacji sanitarnej i elektryczne.

Do przetargu stanęło kilka firm. Dwie z nich, znani producenci krajowi kontenerowych i mobilnych rozwiązań gastronomicznych i biurowych oraz jedna lokalna firma, która w KRS swojej działalności miała wpisane „agencja pracy”. Przetarg wygrała firma z Grudziądza, która za wykonanie zadania zaproponowała 258 tys. zł, a pozostałe dwie firmy zaoferowały podobną kwotę około 400 tys. zł.

Jasne było, że przetarg wygra firma, która zaoferowała najniższą cenę.  

Wszystko było by ok, gdyby wykonany obiekt przez tą firmę spełniał warunki przetargu, a tak nie jest.

Zapytaliśmy odpowiedzialne instytucje za nadzór nad tą budową o opinię.

Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego miasta Grudziądza dokonali kontroli budowy obiektu na dz. nr 1/1 obr. 045 przy ul. Zamkowej w Grudziądzu. W czasie kontroli inspektorzy stwierdzili na podstawie oględzin i oświadczenia kierownika budowy, że obiekt jest wykonywany zgodnie z projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę nr 281/2019.

Z kontroli wynika więc, że budowa przebiega zgodnie z prawem, zgodnie z pozwoleniem na budowę.

Zadziwiającą odpowiedź dostaliśmy natomiast od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który stwierdził, że

inwestor, ubiegający się o pozwolenie, nigdy nie określał tego pawilonu mianem „mobilny” i wydane pozwolenie konserwatorskie też tego obiektu tak nie określa.

Wynika z tego, że nagle w dokumentacji zniknęło hasło „mobilna kawiarenka”, która była przedmiotem przetargu. Pojawia się pytanie czy o tym, że inwestor "przymknie oko" na mobilność obiektu wiedziała firma, która wygrała przetarg? Mogła wtedy zaoferować niższą cenę i bez problemu go wygrać. Tak też się stało. 

Rozmawialiśmy również z projektantem tego obiektu, jest to znany architekt z Grudziądza, który na nasze pytanie czy obiekt jest mobilny i rozbieralny oraz czy ma jakiś system montażu i demontażu odpowiedział, że

konstrukcja stalowa jest spawana na miejscu i osadzona na zabetonowanych w ziemi kotwach metalowych. Oczywiście można ją rozebrać używając piły do cięcia metalu.

Stosując taką metodę demontażu to śmiało można powiedzieć, że każdy obiekt budowlany jest mobilny bo można go rozebrać. 

Próbowaliśmy uzyskać komentarz dyrektora MORiW, który jest odpowiedzialny za tą inwestycję, ale bezskutecznie. Od pewnego czasu już nie odbiera od nas telefonów.

Tak wyglądała kawiarenka 26 lipca 2019r.

[ZT]73138[/ZT]

[ZT]72918[/ZT]

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

ja ja

2 2

chyba ktoś się wzbogacił
20:35, 13.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

2 2

od razu widać że przetarg ustawiony 20:40, 13.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

grudziądzaningrudziądzanin

3 1

Dlaczego autor artykułu wyraz "mobilnej" w tytule artykułu ujął w ""? 20:57, 13.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JRJR

2 2

przecież to jasne kawiarenka jest i super, ale z mobilnością to tak samo jak by latała, obiekt zbudowany niezgodnie z warunkami przetargu
21:35, 13.08.2019


grudziądzaningrudziądzanin

4 0

@"JR21:35, 13.08.2019"
Proszę podać zatem pełną definicję mobilności w przypadku takiego obiektu. I przy okazji może link do pełnej dokumentacji przetargowej. 12:00, 14.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

2 2

Kurde szybko. Sezon się prawie kończy. Takie rzeczy to chyba od miesiąca maja najpóźniej się otwiera jak robi się ciepło i ludzie się uaktywniają. No ale tu to musi przecież zejść. Zyski poszły... Już się zastanawiałem czy w ogóle to oddadzą bo taka cisza zapadła. Tu nie może być normalnie tylko na głowie musi stać. Wszystko na opak normalnie. Naprawdę komentować się nawet nie chce tego. 14:36, 14.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GdzGdz

1 2

Oczywiście wybrana najtansza oferta i firma homus niewiadomus. Nie pierwszy raz zresztą. Wtedy dziwić się, że inwestycje się ślimaczą. Ale niestety jak kasa miejska groszem nie śmierdzi, to co się dziwić. Wybiera się najtańsze albo takie co im pożyczek na wykonanie trzeba udzielić jak było ze schroniskiem. Takie cyrki to tylko chyba w Grudziądzu. 14:42, 14.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA