Zamknij
REKLAMA

Planowana od 2014 roku spopielarnia zwłok powstanie w Grudziądzu

13:27, 08.10.2019 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

W Polsce wykonuje się ponad 100 tys. kremacji rocznie. Wkrótce w Grudziądzu  również ma powstać taka możliwość. Pomysł budowy spopielarni  przedstawił w 2014r. poprzedni Prezes MPGN Zenon Różycki. Od tego czasu trwała procedura związana z przygotowaniem lokalizacji, uzyskaniem pozwoleń oraz przygotowaniem dokumentacji.

Poprzedni zarząd MPGN planował budowę spopielarni jeszcze w 2018r., ale wybory samorządowe opóźniły tą inwestycję. 

„Jest to inwestycja, która jest potrzebna w Grudziądzu, dlatego, że nie ma w naszym mieście tego typu jednostki. W ostatnich latach odbywa się coraz więcej pochówków w tym ceremoniale i dlatego postanowiliśmy przygotować tę inwestycję. Jeszcze w tym roku rozpiszemy przetarg na jej realizację.” – mówił Prezydent Maciej Glamowski.

Jeszcze w październiku firma planuje ogłosić przetarg na budowę przedsięwzięcia. Spopielarnia ma być wybudowana na cmentarzu komunalnym w Kobylance. Powstanie ona przy istniejącym budynku, który pełni funkcje administracyjne i pogrzebowe. Plan zakłada, że powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 206 m kw z 477 m kw.

„Na spopielarnie zostaną przeznaczone dwa duże pomieszczenia z jednym piecem kremacyjnym. Projekt docelowo przewiduje montaż dwóch pieców, jednak na razie zainwestujemy tylko w jeden.” – wyjaśnia Prezes MPGN Joanna Elszkowska.

W budynku powstanie instalacja kremacyjna wyposażona w nowoczesne sprzęty, takie jak: piec, podnośnik do wprowadzania trumny oraz urządzenie do schładzania prochów. Mieszkańcy okolic ul. Jaskółczej w Grudziądzu nie muszą martwić się o jakość powietrza. MPGN przekonuje, że współczesne piece kremacyjne nie są zagrożeniem dla środowiska, gdyż proces kremacji zwłok jest całkowicie nieszkodliwy dla otoczenia.

Koszt zakupu pieca — waha się od 700 tys. zł do 1,2 mln zł. Kosztowna będzie także sala pożegnalna, w której najbliżsi zmarłego będą mogli obserwować moment wprowadzania trumny do pieca. Łączny koszt inwestycji opiewa się na około 2 250 000 zł.

„Złożyliśmy już wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, z którego planujemy pozyskać pożyczkę z niskim oprocentowaniem”. – dodaje Pani Joanna Elszkowska.

Inwestycja przy ul. Jaskółczej w Grudziądzu powinna zostać zrealizowana do końca przyszłego roku.

Obecnie zmarli mieszkańcy regionu grudziądzkiego kremowani są najczęściej w Chełmży. To właśnie tam znajduje się najbliższa spopielarnia.

Prezydent wspomniał także, że w najbliższych planach jest budowa grzebowiska dla zwierząt nieopodal cmentarza w Kobylance.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA