Zamknij
REKLAMA

Uroczyście otwarto Skwer Wolności im. Władysława Bartoszewskiego

14:51, 17.02.2020 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

W poniedziałek, 17 lutego, uroczyście otwarto Skwer Wolności im. Władysława Bartoszewskiego. Mieszkańcy zyskali nowe miejsce do wypoczynku, w którym będą mogli oddać hołd wielkiemu patriocie.

Był człowiekiem wiernym idei. Ta wierność idei jest dzisiaj szczególnie ważna. Pan profesor Władysław Bartoszewski wielu rzeczy nas uczył. Uczył nas kultury i uczestnictwa w debacie publicznej, a także jak można budować w świecie polityki trudne przyjaźnie. W postaci pana profesora mieliśmy jako kraj niezwykłego ambasadora – mówił wiceprezydent Szymon Gurbin.

Skwer Wolności im. Władysława Bartoszewskiego zrealizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Postument wraz z tablicą upamiętniającą polityka i działacza społecznego Władysława Bartoszewskiego znajduje się w parku na terenie przylegającym bezpośrednio do traktu pieszego biegnącego wzdłuż Kanału Trynka w okolicach skrzyżowania ulic Sikorskiego i Piłsudskiego.

 

Najważniejsze są inicjatywy oddolne, dlatego, że to obywatele poszczególnych miast decydują, że chcą coś zrobić pozytywnego. Bardzo doceniam to, że właśnie w ramach Budżetu Obywatelskiego tego typu inicjatywa została przegłosowana demokratycznie przez mieszkańców Grudziądza – mówił syn Władysława Bartoszewskiego.

W ramach inwestycji powstał obelisk upamiętniający Władysława Bartoszewskiego. Zamontowano również nową, małą architekturę, gdzie nasadzono nową zieleń oraz odnowiono klomb z głazami.

Planowane jest podjęcie działań mających na celu utworzenie w Grudziądzu miejsca zadumy nad takimi wartościami jak: prawda, godność, człowieczeństwo, wolność, patriotyzm. Wartościami niezwykle ważnymi dla każdego człowieka. Wartościami, których wyrazicielem był Władysław Bartoszewski – mówił radny Paweł Napolski.

Władysław Teofil Bartoszewski oraz Szymon Gurbin przekazali Dyrektorowi oraz uczniom Szkoły Podstawowej nr 8 w Grudziądzu opiekę nad pomnikiem.

W wydarzeniu wzięli udział: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz syn Władysław Teofil Bartoszewski, wiceprezydent Szymon Gurbin, sekretarz miasta Andrzej Cherek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Ewa Niewiadomska-Roman, radny Paweł Napolski, uczniowie oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Grudziądzu Marek Szymkowicz, przewodnicząca Grupy Lokalnej Komitetu Obrony Demokracji Grudziądz-Wąbrzeźno Helena Kopycińska wraz z członkami stowarzyszenia, członek Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury Aleksandra Szymczyk oraz prezes Koła Miłośników Dziejów Grudziądza i wnioskodawca zadania Tadeusz Rauchfleisz.

Całkowita wartość zadania wyniosła 89.175,00 zł.

Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 r. w Warszawie. Uczestniczył w cywilnej obronie stolicy we wrześniu 1939 r. Jesienią 1940 r. został zatrzymany w łapance na Żoliborzu i wysłany do obozu koncentracyjnego Auchwitz – Birkenau (nr obozowy 4427). 8 kwietnia 1941 r. zwolniony dzięki staraniom Polskiego Czerwonego Krzyża. Po odzyskaniu wolności włączył się w działalność konspiracyjną. Współpracował ze Związkiem Walki Zbrojnej oraz Frontem Odrodzenia Polski. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, podczas którego redagował „Wiadomości z Miasta i Wiadomości Radiowe”. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany, jako jeden z założycieli Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania przy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Po upadku komunizmu oddał Polsce nieocenione usługi jako wytrawny dyplomata. W latach 1990 – 1995 pełnił funkcję ambasadora RP w Austrii. Dwukrotnie był też ministrem spraw zagranicznych. Za wybitne zasługi, których świadectwem pozostaje niezwykle bogaty życiorys, profesor Władysław Bartoszewski został uhonorowany dziesiątkami nagród i odznaczeń. Zmarł w Warszawie 24 kwietnia 2015 r. (Liliana Kycia, „Życiorys Władysława Bartoszewskiego”, http://www.kul.pl/zycioryswladyslawa-bartoszewskiego,art_12046.html, dostęp: luty 2020 r.)

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (13)

EBEB

16 0

Władysław Bartoszewski wypowiadając się w kontekście pomocy, jakiej udzielał Żydom w czasie okupacji hitlerowskiej stwierdził, że nie obawiał się tak niemieckich oficerów, jak sąsiadów-Polaków.
To ma być ten polski patriota? 17:21, 17.02.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

DeksDeks

11 0

A skąd plucie na Polaków? Ano stąd. Będąc szefem MSZ otrzymał z niemieckiej fundacji Roberta Boscha 132 tysiące marek –
„za rolę, jaką odgrywa w kształtowaniu stosunków polsko-niemieckich”
Organizacja ta jest powiązana z niemieckim rządem, który wspiera ją w realizacji jej programów.
Po raz pierwszy Władysław Bartoszewski otrzymał pieniądze z tej fundacji, zanim jeszcze objął urząd szefa polskiej dyplomacji. Po upływie 16 miesięcy, gdy ustępował ze stanowiska, w fundacji zadecydowano o przekazaniu Bartoszewskiemu kolejnych środków finansowych. Informacje o wsparciu dla Władysława Bartoszewskiego można znaleźć w raporcie Fundacji Roberta Boscha nt. jej działalności w latach 1974–2000.
„Po zmianach politycznych w Polsce był ambasadorem w Wiedniu, następnie ministrem spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, senatorem i obecnie znów jest ministrem spraw zagranicznych. Fundacja wspiera pracę Władysława Bartoszewskiego nad jego wspomnieniami na temat porozumienia niemiecko-polskiego, jako ważnego dokumentu czasów, i przeznaczyła na ten cel 132 000 DM [ok. 280 tys. zł]”
– zapisano w raporcie.
Wskazywano też na trwającą od długich lat dobrą znajomość Władysława Bartoszewskiego z prominentną figurą niemieckiej polityki – Hansem Meierem z CDU. Meier znalazł się w radzie naukowej niemieckiego Muzeum Wypędzeń.
Tak Niemcy finansują niejedną antypolską kanalię. 20:30, 17.02.2020


TrepTrep

9 0

Do Deks
I tu właściwie wszystko zostało napisane. 22:13, 17.02.2020


ŻydŻyd

7 0

Takie to są grudziądzkie realia. Miasto przeznaczone przez PO-KO-munę i masonów do zaorania. 23:32, 17.02.2020


miejscowymiejscowy

14 0

Tak wartosc tego skweru jak aleji adamowicza. Zenada. 17:38, 17.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GrudziadzaninGrudziadzanin

13 0

Smutny widok. W pobliżu skweru jakieś ruiny. Boże co z tym miastem się porobiło? Im dłużej od zakończenia wojny tym stare miasto wygląda coraz tragiczniej. Jedyna wizytówką jest rejon galerii handlowej. Wydaje mi się ze na siłę ten obelisk został postawiony. Smutne miasto 18:10, 17.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gośćgość

7 0

no i za niezłą kasę 21:18, 17.02.2020


TrepTrep

12 0

To jest skandal. Policzek dla patriotów. Jak można promować człowieka, który kolaborowal z niemieckimi faszystami. Zwolniony z obozy koncentracyjnego z uwagi na zły stan zdrowia. Prowokacja! !!! 22:11, 17.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UzdaUzda

9 0

Oddać hołd wielkiemu patriocie. Ludzie *%#)!& co to za bzdury. Dlaczego kamiecie nawet w sprawach historii. Typowe tęczowe lewactwo 22:18, 17.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tyko czytam...Tyko czytam...

3 0

https://marucha.wordpress.com/2007/11/28/pytania-na-ktore-profesor-bartoszewski-nie-odpowie/ 10:08, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiotrPiotr

8 0

Bartoszewski byl zdrajca 10:14, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jaki profesor???Jaki profesor???

8 0

Taki z niego profesor jak ze mnie chiński gajowy! Gdzie i kiedy zdobył ten stopień naukowy. Czy może kupił za dojczmarki? 12:43, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GorgiaszGorgiasz

7 0

Przecież on nawet liceum nie skończył, zatem i matury nie zdał. W związku z tym posługiwał się w naszym kraju nielegalnie tytułem naukowym "profesora", który dostał honorowo (sic!) na jakiejś śmiesznej szkółce wyższej... Resztę "zasług" pana "profesora" litościwie przemilczę... 22:30, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA