Zamknij
REKLAMA

Oświadczenie Klubu Radnych PiS w sprawie Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Grudziądza

22:14, 27.05.2020 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Jednym z punktów dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Grudziądza było powołanie nowej Komisji Rewizyjnej. W związku z tym, że do jej składu nie zgłosił się żaden radny Przewodniczący RM Łukasz Kowarowski przerwał sesję i wyznaczył na 3 czerwca termin na jej dokończenie. 

Na zakończenie dzisiejszej sesji Przewodniczący Klubu Radnych PiS Sławomir Szymański odczytał oświadczenie w sprawie Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Grudziądza.

STANOWISKO KLUBU RADNYCH PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI W SPRAWIE SPARALIŻOWANIA PRZEZ RZĄDZĄCĄ WIĘKSZOŚĆ DZIAŁALNOŚCI KOMISJI REWIZYJNEJ RADY MIEJSKIEJ I UNIEMOŻLIWIENIA JEJ PROWADZENIA USTAWOWEJ DZIAŁALNOŚCI KONTROLNEJ WOBEC PODMIOTÓW DZIAŁAJĄCYCH NA MAJĄTKU KOMUNALNYM


Komisja Rewizyjna jest ustawowym organem Rady Miejskiej przeznaczonym do prowadzenia kontroli działalności wójta (prezydenta miasta), gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy.

Jej istnienie i działalność ma sens jedynie wtedy, jeżeli ma ona możliwość realnego wglądu w stan najistotniejszych składników miejskiego majątku, często ulokowanego w spółkach komunalnych.

W minionych kadencjach władza wykonawcza wielu samorządów uciekała spod kontroli rad miast wyprowadzając majątek komunalny do spółek z o.o. i zasłaniając się Kodeksem Spółek Handlowych.

Dostrzegł to również ustawodawca, który ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz.U. 2018, poz. 130) nadał szerokie uprawnienia radom gmin, ich organom kontrolnym, a nawet poszczególnym radnym do kontroli spółek komunalnych.

Znalazło to wyraz w orzecznictwie sądów administracyjnych od roku 2019, które jednoznacznie uznały spółki komunalne za gminne jednostki organizacyjne, a więc podlegające kontroli rad gmin i ich organów kontrolnych w myśl art.18 ust.1 ustawy o samorządzie gminnym.

Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej Grudziądza obecnej kadencji poważnie potraktowała swoje obowiązki kontrolne wobec mienia komunalnego oraz swoją odpowiedzialność wobec wymagań ustawodawcy, pozostałych radnych oraz mieszkańców Grudziądza.
To nowe podejście do obowiązków Komisja Rewizyjna wyraziła w przyjętym jednomyślnie stanowisku w sprawie jakości informacji, jakie powinni otrzymywać radni Rady Miejskiej przy podejmowaniu wielosetmilionowych decyzji w trakcie realizacji programu naprawczego.

Komisja Rewizyjna uznała, że każda decyzja radnych winna być oparta na rzetelnej wiedzy o stanie miasta, szpitala regionalnego i o należących do miasta spółkach i że każda decyzja powinna być poprzedzona rzetelną analizą skutków, jakie za sobą pociąga.

W tej sytuacji Komisja Rewizyjna uznała, że jej zasadniczym zadaniem jest dostarczenie radnym (ale również mieszkańcom Grudziądza) pełnej wiedzy na temat rzeczywistej kondycji miasta i skutków podejmowanych decyzji.

Zgodnie z tym stanowiskiem przygotowany został i przyjęty przez Komisję Rewizyjną plan pracy na rok 2020, który został przedstawiony do zatwierdzenia Radzie Miejskiej.

Rządząca większość rady miejskiej odrzuciła zaproponowany plan, opierając się na pojedynczej opinii prawnej obsługującego Urząd Miejski mecenasa Marcina Kuskowskiego.
Opinia ta, poza tym, że bazuje na literaturze i orzecznictwie sprzed nowelizacji ustaw regulujących obecne uprawnienia kontrolne rad miejskich, ich organów kontrolnych i pojedynczych radnych, nie spełnia ponadto podstawowych standardów obowiązujących w państwie  prawnym z racji osobistego zainteresowania osoby wydającej opinię w rozstrzygnięciach opiniowanego dokumentu.

Mecenas Marcin Kuskowski jest bowiem przewodniczącym Rady Nadzorczej jednej z najważniejszych spółek komunalnych, wyposażonej przez miasto w wielosetmilionowy majątek i to takiej, której władze zaledwie kilka miesięcy temu zostały gwałtownie wymienione, a podjęte przez kierowaną przez mecenasa Kuskowskiego Radę Nadzorczą decyzje majątkowe są obecnie przedmiotem postępowania prokuratorskiego w kierunku działania na szkodę spółki przez jej organy. Ponadto zaakceptowana przez Radę Nadzorczą wycena na podstawie której dokonano kilkudziesięciomilionowej transakcji jest dziś przedmiotem postępowania przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej przy Ministrze Rozwoju.

Odrzucenie planu pracy i sparaliżowanie w ten sposób działalności Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Grudziądza na podstawie opinii nie spełniającej elementarnych standardów jest w ocenie naszego klubu niedopuszczalne.

Uważamy, że w obecnej sytuacji Komisja Rewizyjna nie jest w stanie realizować swoich ustawowych obowiązków, a radni naszego klubu nie mogą legitymizować jej pozornej działalności.

Do czasu zapewnienia Komisji Rewizyjnej pełnej suwerenności w określeniu zakresu działalności kontrolnej wobec majątku komunalnego znajdującego się w gestii gminy, gminnych jednostek organizacyjnych i jednostek pomocniczych gminy nasz Klub nie zgłosi kandydatów do tej komisji.

[ZT]74819[/ZT]

[ZT]74811[/ZT]

[ZT]74667[/ZT]

 

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

M8lM8l

3 6

Czy każdy kto wstępuje w szeregi kaczej partii musi rozum zostawić za drzwiami!? 21:21, 28.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BajecznyBajeczny

1 1

Urząd Miasta ma strapienie, będzie dzisiaj *%#)!& Znowu o nas będą gadać, znowu będą się nas pytać..trzeba stąd szybciutko znikać..tylko dokąd nasz łysolku..jedz nad morze, do Malborka. Wszędzie lepiej niż na sesji , to się w głowie już nie mieści. Wynik z góry ustalony, po co rada, tylko bury. Bury za to i za tamto, ja nic nie wiem ,oni wiedza lecz nam dzisiaj nie powiedzą.
Morał z bajki jest dziś taki..łysy, gruby dwa bratanki , nie do ludzi lecz do szklanki. 11:37, 29.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GoscGosc

5 0

Oglądałam ta żenująca sesję, dyrektor i profesorek szpitala gadali nie od rzeczy,mijali się z prawdą. Kłamstwa i kpina z radnych i mieszkańców. Prezydent pełną buta i robił wrażenie znudzonego i brak zupełnej wiedzy i ukrywanie prawdy.Pani L.znudzona kręcąca swoje loczki .Pan doktor ms dobre zdanie o dyrektorze szpitala bo to poznał osobiście czyli prywatnie.przewodniczący nie wie co robić jak jest problem i tak dalej .Żenada a raczej skandal .kto nami a raczej naszymi pieniędzmi rządzi. Brak słów 17:09, 29.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BajecznyBajeczny

1 0

Zły ta system, zła ta rada, niedorzeczna rada dziada, żyć z honorem , żyć z humorem, nie koniecznie z tym potworem. Łysy w sztosie, łysy z brodą ze szkarłatną swą urodą. Maciej wielki , Maciej słaby , Szymon nie d nam dziś rady. Morał z koma jest dziś krótki, kradziej chudy i grubiutki. 22:07, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA