Zamknij
REKLAMA

Skromne obchody 101. Rocznicy Powrotu Grudziądza do Macierzy

11:40, 23.01.2021 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Dzisiaj, 23 stycznia obchodzimy 101. Rocznicę Powrotu Grudziądza w Granice Rzeczypospolitej. 23 stycznia 1920 roku pożegnano wojska niemieckie na Rynku Głównym. Wtedy też region grudziądzki powrócił do Wolnej Polski. Dla grudziądzan jest to ważna data, jednak tegoroczne obchody odbędą się w ograniczonej formie.

Skromne obchody rozpoczęły się o godzinie 9:45 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego z asystą Wojska Polskiego. Następnie, o godzinie 10:00, odbyła się msza św. w intencji miasta Grudziądza w Bazylice pw. św. Mikołaja. Po mszy świętej złożeno wiązanki pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego oraz odśpiewano Hymn Polski. 

Na obchody 101. Rocznicy Powrotu Grudziądza w Granice Rzeczypospolitej zapraszają również grudziądzkie instytucje kultury. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią, wszystkie wydarzenia odbędą się online.

Na Muzealnym Facebook’u odbędzie się prelekcja Mariusza Żebrowskiego pn. „Powrót Grudziądza do Macierzy – 101 lat w Niepodległej” oraz koncert na żywo w wykonaniu Macieja Gburczyka i Szymona Paczkowskiego. „Piosenka Ci nie da zapomnieć...” rozpocznie się o godzinie 17:00. Panowie zagrają na gitarze oraz klarnecie. Koncert największych przebojów przedwojennego kina i najsłynniejszych szlagierów tego okresu przeplatany będzie prezentacją archiwalnych zdjęć i pocztówek przedstawiających grudziądzkie restauracje i kawiarnie, w których przy dźwiękach muzyki świętowano radość z odradzającej się państwowości.

Centrum Kultury Teatr również zaprasza do przestrzeni wirtualnej. Na Facebook’u będzie można obejrzeć spektakl Teatru Starego w Krakowie pn. „Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Dramat jest zapisem kilkunastu godzin Powstania Listopadowego, zrywu niepodległościowego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Dla mieszkańców zaplanowano także trzy koncerty: z Filharmonii Szczecińskiej pn. „Magiczne lata 20. i 30. XX wieku”, retransmisję koncertu przygotowanego przez I LO na deskach grudziądzkiego Teatru z okazji 100. rocznicy powrotu Grudziądza do macierzy oraz retransmisję koncertu grudziądzkich chórów, który odbywał się w Farze w zeszłym roku.

Natomiast Biblioteka Miejska im. W. Kulerskiego przygotowała film edukacyjny dla dzieci „Wolność w kolorze błękitu” i prezentację „Grudziądz 1920”, zawierającą m.in.: fotografie z wydarzeń w mieście, sylwetki ważnych postaci historycznych oraz doniesienia prasowe pochodzące ze zbiorów własnych oraz źródeł cyfrowych. 

Prezentacja "Grudziądz 1920" - TUTAJ

Powrót Pomorza do Polski - rozmowa z doktorem habilitowanym UMK, Maciejem Krotofilem

 

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

CDU-CSUCDU-CSU

7 0

Jak gdański folksdojcz może witać hallerczyków? Tylko czołobitność wobec Niemców a drzewka zdają się kłaniać w POwitalnym geście. 13:11, 23.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AntyglamAntyglam

2 0

I właściwie temat został wyczerpany. 100/100. 10:34, 24.01.2021


1313

1 0

W Świeciu nowy odział otworzyli. 17:45, 24.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%