W Polsce funkcjonuje łącznie 15 sieci tramwajowych. Dziennikarze portalu PulsGdanska.pl sprawdzili, z jakimi przeciętnymi prędkościami poruszają się tramwaje w naszym kraju.
Analizie poddane zostało 12 z 15 istniejących systemów tramwajowych w kraju: Gdańsk, Szczecin, Elbląg, Olsztyn, Grudziądz, Bydgoszcz, Poznań, Warszawę, Łódź, Wrocław, Górnośląski Okręg Przemysłowy i Kraków. Z uwagi na trwający szeroki zakres prac modernizacyjnych i radykalnie zmniejszoną skalę funkcjonowania sieci, w naszej analizie nie wzięliśmy pod uwagę Częstochowy, Gorzowa Wielkopolskiego i Torunia.
Analizie poddane zostały prędkości komunikacyjne w szczycie komunikacyjnym, około godziny 15.00, a także poza szczytem komunikacyjnym, około godziny 21.00. Taki podział zastosowany został ze względu na różne rozkładowe czasy przejazdów w szczycie i poza szczytem stosowane na większości sieci tramwajowych. Dla każdego z miast została również wyliczona średnia prędkość komunikacyjna ogółem (obejmują kursy szczytowe oraz pozaszczytowe). Wartość ta posłużyła do stworzenia rankingu miast.
W rankingu miast w których tramwaje kursują najszybciej zwyciężył Poznań ze średnią prędkością 20,8 km/h. Zaraz za stolicą Wielkopolski znalazły się Bydgoszcz (20,5 km/h) oraz Szczecin (20,3 km/h). Tuż za podium uplasowała się najnowsza sieć tramwajowa w Olsztynie z prędkością 19,8 km/h. Kolejne cztery miasta w rankingu mają bardzo podobną prędkość komunikacyjną – Warszawa (18,9 km/h), Grudziądz i Kraków (18,8 km/h) oraz Górnośląski Okręg Przemysłowy z wynikiem 18,6 km/h. Tramwaje we Wrocławiu pokonują swoje trasy ze średnią prędkością 17,8 km/h (9 miejsce), zaś w Gdańsku pojazdy osiągają średnią prędkość komunikacyjną na poziomie 17,1 km/h. Na dole tabeli rankingowej znalazły się Elbląg (17,0 km/h) oraz Łódź (15,6 km/h).
Autorzy rankingu wskazali też linie tramwajowe w Polsce, których pasażerowie najszybciej poruszają się po swoich miastach. W rankingu linii uwzględnionych zostało aż 160 połączeń ze wszystkich 12 miast. Najwyższą prędkość komunikacyjną w Polsce ma poznańska linia 14 z wynikiem 27,6 km/h. Na przeciwległym krańcu tego rankingu znalazła się linią tramwajowa numer 38 kursująca w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Tramwaje pokonują odcinek pomiędzy pętlami ze średnią prędkością jedynie 12,5 km/h.
Najszybsze i najwolniejsze linie tramwajowe w każdym z miast można znaleźć w pełnym raporcie pod adresem: https://pulsgdanska.pl/RaportTramwajowy2021
Liczący blisko 100 tysięcy mieszkańców Grudziądz jest najmniejszym w Polsce miastem posiadającym transport tramwajowy. Funkcjonuje on od 1896 roku, kiedy uruchomiono tramwaj konny z dworca do Tarpna. W 1899 roku linię zelektryfikowano. Trasa ta istnieje w niemal niezmienionym kształcie do dziś. Dawniej pokonywały ją tramwaje linii nr 1. Dziś tramwaje kursują na co dzień jednak tyko na linii nr 2 z Tarpna do osiedla Rządz, a odcinek do dworca wykorzystywany jest przez tramwaje wyjeżdżające i zjeżdżające do zlokalizowanej w tej okolicy zajezdni. Cała sieć liczy 9 kilometrów, a obsługiwany przez linię nr 2 odcinek liczy ponad 7 kilometrów. Na sieci znajdują się odcinki jednotorowe, po których prowadzony jest ruch dwukierunkowy. Na części trasy z Tarpna do osiedla Rządz funkcjonuje priorytet dla tramwajów na skrzyżowaniach. Linia nr 2 funkcjonuje co 10 minut w dni robocze, co 15 minut w soboty oraz co 20 minut w niedziele i święta. W przypadku nieprzejezdności, np. z powodu remontów odcinka do osiedla Rządz, uruchamiana jest linia nr 1 na trasie Dworzec Kolejowy - Tarpno. W przypadku braku możliwości dojazdu do Tarpna uruchamiana jest linia nr 3 na trasie Dworzec Kolejowy - Rządz. W ostatnich latach wyremontowano torowisko na Starym Mieście i do pętli Tarpno oraz zmodernizowano część tramwajów 805Na. Grudziądz jest obecnie jedynym miastem bez tramwajów niskopodłogowych. To jednak wkrótce się zmieni, ponieważ miasto zamówiło w firmie Modertrans cztery częściowo niskopodłogowe tramwaje Moderus Beta.
Ronin12:59, 07.05.2021
Warto podkreślić, że linia tramwajowa w wersji niezmienionej będzie po trwającym obecnie wielkim remoncie...Czy jest szansa na rozbudowę i wydłużenie linii tramwajowych w Grudziądzu ?
Uczuciowy20:40, 07.05.2021
Pod ołtarz z żoną bo liczy się oryginał.
Rom09:50, 08.05.2021
Miasto Grudziądz ma dużo mniej niż 100 tysiecy mieszkańców Linia tramwajowa jest remontowana co parę lat ( ktoś kasę trzepie na tym ) ogólnie tramwaje jeżdżą puste
Kuba14:42, 08.05.2021
Co to daje że jeżdżą szybko skoro starszym ludziom jest ciężko wejść i wyjść za wysokie stopnie powinny być niskopodłogowe o wózku inwalidzkim już nie wspomnę jak się kaleką dostanie do tramwaju i jak go opuści kupiliśmy szajs od Niemców co wagony miały iść na złom a myśmy wzięli to ma być polepszenie dla pasażerów? tylko się uśmiać nie rozumiem takiego podejścia do pasażerów 😠😠😠😠😠😠
Do końca19:37, 08.05.2021
Zakochany w żonie .
Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15
Co za ściema z tymi czajkami i gęśmi … człowieku kim ty jesteś z wykształcenia że stwierdzasz że tam akurat żerują i lęgną się gęsi czy Czajki - ekologiem? Tam była sterta śmieci jak one miały tam zerować …? Co ludzie potrafią wymyślać z zazdrości …. Ludzie posprzątali bo wiadomo że każdy ni ich miejscu nie chciałby mieć śmietnika przed domem a to że gęsi tam chodzą to dobrze bo teraz w końcu maga bo mają czysty teren. To nic nadzwyczajnego że gęsi chodzą nad brzegami jezior i na łąkach w poszukiwaniu świeżej trawy która teraz mają a nie stery odpadów . Gęsi i kaczki czy też czajki chodzą nie tylko na tym terenie ale na terenów całego jeziora Rudnickiego …ja uważam że teraz tam jest porządek i wpłynęło to na polepszenie warunków ekologicznych tego miejsca . Miłej o przyjemniej się tam chodzi bo jest czysto o co odpowiednie służby nie umiały zadbać …uważam ze kaczka Czajka czy gęsia sprzyja czyste środowisko a nie wysypisko śmieci … szkoda tyko ze w tym kraju jest tyle zazdrosnych o zawistnych ludzi … bo w normalnych rozumowaniu każdy by docenił że posprzątali bałagan który zrobili inni ludzie …
Wojtek
17:01, 2025-07-05
Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15
zeby sad orzekł naprawienie szkody najpierw musi wpłynąć akt oskarżenia a tu oprócz gęsi sa jeszcze czajki .. gesi sie nie liczą ...jeden telefon z urzędu do prokuratury i warunkowo umorzone...a widok na jezioro za jedyne 15.000 zl
obietywny
15:29, 2025-07-05
Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15
Skoro widok na jezioro takie tanie to też mam kawałek ziemi do obróbki najwidoczniej. 15 tys i taki luksus jak złoto. Radzę zastanowić się nad karą i możliwej dyscyplinie, bo aktualnie paniusia i tak wyszła na swoje, a brakuje tutaj jakiejkolwiek pokuty i przywrócenia do stanu pierwotnego. Wysokość kary to żart, a tym bardziej sam wyrok i jakiekolwiek dalsze działania. Gratuluje takiego obrotu wydarzeń porażka.
Ludzie sądzą według
15:12, 2025-07-05
Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15
kto przywróci stan pierwotny...do teraz gęsi siadaja bo to jest ich miejsce lęgowe...tam składa ikre okoń....czy zapłaca kare 15 tys i juz jest wszystko cacy???? może sąd pochyli sie nad aprawa i zobowiąże szkodnika do naprawy zn8szczeń
gość
14:15, 2025-07-05
4 5
Jest szansa na budowę linii tramwajowej na cmentarz w Kobylance, ale to już w rękach ministra zdrowia. Na razie idzie mu nieźle.
3 0
A w którą stronę chcesz pojechać?