Zrealizowana przez Andrzeja Wajdę adaptacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza to film o dojrzałej kobiecie, borykającej się z nudą życia codziennego, a zarazem przejmujący obraz o niespodziewanym uczuciu, które przychodzi za późno. Filmowe dzieło zostało zadedykowane Edwardowi Kłosińskiemu – operatorowi filmowemu, mężowi Krystyny Jandy, z którym Wajda współpracował przez wiele lat, a który zmarł kilka miesięcy przed rozpoczęciem zdjęć. Andrzej Wajda za film Tatarak otrzymał wiele prestiżowych nagród filmowych.
Film swoją premierę miał na Festiwalu w Berlinie, na którym otrzymał Nagrodę im. Alfreda Bauera, a także Europejską Nagrodę Filmową FIPRESCI.
Reżyser pozostawił mieszkańcom w darze drewniany podest stworzony na potrzeby filmu. Do dziś na Błoniach Nadwiślańskich stoi drewniana scena, nazywana przez mieszkańców „Sceną Wajdy”, na której odbywają się koncerty, pokazy artystyczne i animacje.
Aby upamiętnić postać wybitnego polskiego reżysera filmowego i teatralnego, który w roku 2008 r. wykonał zdjęcia na terenie Grudziądza, do produkcji filmowej pt. „Tatarak", uchwałą Rady Miejskiej Grudziądza z 31 stycznia 2018 r. Andrzej Wajda został patronem skweru w pobliżu rzeźby Flisaka.
Wystawa została przygotowana przez Urząd Miejski w Grudziądzu oraz Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku.
1 0
Co to za news? Jakieś odgrzewane kotlety bo nie ma czasu na hejt na Glamośa?