Konstytucja 3 Maja, będąca skutkiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Polsce po I rozbiorze (1772), pozostawiała w Polsce ustrój stanowy, wprowadzając jednak pewne zmiany. Zmniejszono wpływy magnaterii na wybór króla, Senat i zarząd kraju, poprzez wykluczenie z sejmików szlachty nie posiadającej ziemi, będącej warstwą najbardziej podatną na wpływy i przekupstwo. W prawie wyborczym feudalny cenzus urodzenia szlacheckiego zastąpiono burżuazyjnym cenzusem posiadania.
234 lat temu - 3 maja 1791 r. - Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Ustawa określała podstawy ustroju I Rzeczypospolitej.
Mieszczanom zatwierdzono prawo nabywania dóbr i uzyskiwania szlachectwa.
Utrzymując poddaństwo chłopów konstytucja pozbawiała jednak szlachtę prawa najwyższej zwierzchności wobec poddanych, przyjmując ich "pod opiekę prawa i rządu krajowego". Indywidualne umowy chłopów z dziedzicami o zamianę pańszczyzny na czynsz nie mogły już być samodzielnie unieważniane przez szlachtę.
Postanowienia konstytucji centralizowały państwo, znosząc odrębność między Koroną i Litwą, wprowadzając jednolity rząd, skarb i wojsko. Za religię panującą uznano katolicyzm, przy całkowitej tolerancji dla innych uznawanych przez państwo wyznań. Konstytucja wprowadziła trójpodział władzy: władzę ustawodawczą miał sprawować dwuizbowy parlament, składający się z sejmu - 204 posłów spośród szlachty-posesjonatów i 24 plenipotentów miast - oraz senatu (złożonego z biskupów, wojewodów, kasztelanów i ministrów pod prezydencją króla), którego rolę znacznie zmniejszono.
Zniesiono instrukcje poselskie, konfederacje i liberum veto, decyzje miały zapadać zwykłą większością głosów. Kadencja Sejmu trwała dwa lata, posiedzenia zwoływane były w razie potrzeby; co 25 lat miano zwoływać Sejm w celu "poprawy konstytucji".
Władzę wykonawczą przyznano królowi wraz z Radą, tzw. Strażą Praw, złożoną z prymasa i 5 ministrów: policji, pieczęci (spraw wewnętrznych), interesów zagranicznych, wojny i skarbu, mianowanych przez króla. Ministrowie odpowiadali przed Sejmem za podpisane przez siebie akty. Król był przewodniczącym Straży, miał prawo nominacji biskupów, senatorów, ministrów, urzędników i oficerów, w razie wojny sprawował naczelne dowództwo nad wojskiem.
Zniesiono wolną elekcję; po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego tron miał być dziedziczny, tylko w razie wymarcia rodziny królewskiej szlachta miała wybierać nową dynastię.
Konstytucja zapowiadała reorganizację sądownictwa, przewidując stworzenie stale urzędujących sądów ziemskich i miejskich oraz sprawujących nad nimi nadzór w drugiej instancji Trybunału Koronnego i sądów asesorskich.
Próba wprowadzenia konstytucji w życie została przekreślona już w połowie 1792 roku. Przyczyniła się do tego Konfederacja Targowicka (zawiązana przez przywódców obozu magnackiego w celu przywrócenia poprzedniego ustroju Rzeczypospolitej i pod hasłami obrony zagrożonej wolności przeciwko reformom Konstytucji 3 Maja) i wkroczenie wojsk rosyjskich w granice Polski.
Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie (po Stanach Zjednoczonych) i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Zabezpieczała możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.(PAP)
Grudziądz: Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja)
Trzeci maja to obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczną się o 9:45 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Niepodległości. O 10:00 w Bazylice Kolegiackiej odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny. Następnie uroczystości przeniosą się na Rynek:
11:00: Występ artystyczny młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego.
11:15: Uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.
Tego dnia będzie można również zwiedzić grudziądzkie fortyfikacje:
11:00-15:00: Dzień otwarty Cytadeli Twierdzy Grudziądz (ul. Czwartaków 3).
12:00-18:00: Dzień otwarty Fortu Wielka Księża Góra (ul. Droga Graniczna), gdzie dodatkowo odbędzie się koncert orkiestr dętych (Grudziądzka Orkiestra Dęta oraz Orkiestra Dęta Gminy Szemud).
Miłośników muzyki klasycznej Muzeum im. ks. dr. Wł. Łęgi zaprasza o 17:00 do Gmachu Głównego (ul. Wodna 3/5) na koncert kameralny „Polską inspirowane” w wykonaniu Ewy Leszczyńskiej.
Rom17:02, 03.05.2025
Twórcy Konstytucji 3 maja pragnęli zreformować polskie państwo. Blokowała to magnateria głosami przekupionej szlachty beż posesyjnej tzw.GOŁOTÀ. Dzisiaj podobnej metody używają rządzący ale używają do tego CHOŁOTY. Czyli wszystkich działaczy partyjnych,urzędników i sfery budzetowej, którym to źle funkcjonujące PAŃSTWO Z KARTONU służy. Dla nich POLSKOŚĆ to nienormalność -cytując ich KIEROWNIKA
0 0
Czy z historii nie można wyciągnąć wniosków? Ale temu służy zakłamanie,manipulacja,kłamstwo rządu wiadomego delikwenta, który w służalczym geście POddaje nas opcji zjednoczeniowej(mitteleuropa) pod patronatem Niemiec.