Zamknij

Bransoletka uratowała życie seniora w Gminie Grudziądz

09:53, 07.10.2022 . Aktualizacja: 12:16, 07.10.2022
Skomentuj Gmina Grudziądz Gmina Grudziądz

Od kilku dni Mieszkańcy Gminy Grudziądz uczestniczą w projekcie „Kujawsko-Pomorska Teleopieka” polegającym na przekazaniu opasek życia osobom niesamodzielnym, przewlekle chorym, starszym czy niepełnosprawnym. Idealnie sprawdzają się w przypadku samotnych seniorów.

Opaska życia to zakładany na rękę „zegarek”, który w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wysyła sygnał SOS do pracownika Telecentrum. Ten, po otrzymaniu zgłoszenia, udziela wsparcia przez telefon, prosi o interwencję osoby z najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów) lub wzywa odpowiednie służby ratownicze.

Nie minęły dwa tygodnie od wręczenia „bransoletek życia” seniorom w Gminie Grudziądz, a już jedno urządzenie uratowało starszego mężczyznę. - Dziękuję. Bezpieczeństwo jest najważniejsze – mówi Henryk Kamrowski z miejscowości Lisie Kąty. 

Bransoletki wręczane seniorom w Województwie Kujawsko-Pomorskim są niezwykle skuteczne. Pokazują to statystyki i indywidualne przypadki.

System zadziałał

– Otrzymaliśmy zgłoszenie alarmowe o upadku seniora. Ponieważ nie mogliśmy się z nim skontaktować, a istniało zagrożenie zdrowia i życia, wezwaliśmy służby medyczne – mówi Mirosław Bałka, ratownik medyczny z Kujawsko-Pomorskiej Teleopieki, centrum teleinformatycznego w Toruniu, które 24 godziny na dobę monitoruje stan wszystkich opasek w województwie.

Na miejsce udał się zespół ratownictwa medycznego, który zaopiekował się mężczyzną.

– Dziękuję  za pomoc – mówi Henryk Kamrowski z Gminy Grudziądz i dodaje żartobliwie: - Choć nie mogę się ciągle przyzwyczaić do bransoletki i czasami przeszkadza, to jednak bezpieczeństwo jest najważniejsze.

10 tys. wezwań alarmów w całym województwie

W ciągu roku funkcjonowania Kujawsko-Pomorskiej Teleopieki seniorzy wzywali pomocy ponad 10 tys. razy. 30 proc.  tych wezwań stanowiły upadki. Co dwudzieste wezwanie kończyło się interwencją medyczną.

– Ta skala pokazuje jak ważną rolę zaczyna odgrywać zautomatyzowany system w opiece i pomocy seniorom. Cieszymy się, że Kujawsko-Pomorska Teleopieka tak dobrze funkcjonuje i zapraszamy kolejne samorządy do udziału w projekcie – mówi Jarosław Boryń, prezes Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych, nadzorującej Teleopiekę.

W tym roku do seniorów w regionie trafi jeszcze około 700 bransoletek życia. Łącznie ma zostać rozdysponowanych 3 tys. urządzeń w 78 gminach i miastach Kujawsko-Pomorskiego. Koordynatorem programu jest marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu (ROPS).

Na system składają się mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy oraz działające 24 godziny na dobę centrum operacyjne, w którym stan zdrowia monitorują ratownicy i operatorzy systemu.

Obecnie trwa rekrutacja ciągła do udziału w Projekcie. Zainteresowanych prosimy o kontakt.

Pracownik socjalny, obsługujący projekt:

Katarzyna Choińska

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Wybickiego 38, 86-300 Grudziądz, pok. 17.

e-mail: [email protected]

tel. (56) 46 634 79 w. 129, kom. 512 905 047

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%