Zamknij
REKLAMA

Spotkanie konsultacyjne w sprawie przebiegu trasy S5 przez gminę Grudziądz

12.52, 23.01.2023 . Aktualizacja: 15.23, 23.01.2023
Skomentuj fot. Grudziadz365.pl
REKLAMA

Kilka dni temu odbyło się potkanie konsultacyjne w sprawie przebiegu trasy szybkiego ruchu S5 przez gminę Grudziądz. Spotkanie odbyło się w szkole w Sztynwagu, a na pytania mieszkańców odpowiadali przedstawiciele bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz firmy "Trakt", projektanta trasy.

[ZT]82524[/ZT]

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy oraz Biuro Projektów Budownictwa Komunikacyjnego TRAKT przygotowała kilka wariantów przebiegu trasy S5 przez gminę Grudziądz.

WARIANT W1 (różowy)
Początek od strony województwa warmińsko-mazurskiego. Przebieg wariantu na pierwszych 8 kilometrach, jest tożsamy z Wariantami W1A, W2 i W3. Następnie do  węzła Radzyń Chełmiński wariant na prawie całym odcinku pokrywa się przebiegiem z wariantem W2. Trasa drogi ekspresowej na tym odcinku przechodzi przez m.  Linowo i omija od południa m. Mełno ZZD. Za węzłem Radzyń Chełmiński Wariant W1 kieruje się na południowy-zachód i omija od południa m. Wiewiórki Podlesie i m. Wałdowo Szlacheckie. Następnie zmienia kierunek na północno-zachodni, aby połączyć się z autostradą A1 nad m. Sarnowo. Wariant W1 połączony jest z siecią drogową 3 węzłami (ok. 13km - Świecie Nad Osą, ok. 23km - Radzyń Chełmiński i ok. 39 km - Sarnowo)

WARIANT W1A (pomarańczowy)
Początek od strony województwa warmińsko-mazurskiego. Przebieg wariantu na odcinku pierwszych 8 kilometrów i ostatnich 14 kilometrach (25km-39km) jest  tożsamy z przebiegiem Wariantu W1. Wariant po 8 kilometrze kieruje się dalej na zachód i omija od południa rejon farm wiatrowych przy m. Linowo, następnie  przechodzi w okolicy m. Gołębiewko, m. Fijewo i nad m. Radzyń Chełmiński łączy się z W1. Wariant W1A połączony jest z siecią drogową 3 węzłami ( ok. 10km -
Świecie Nad Osą, ok. 21km - Radzyń Chełmiński i ok. 39 km - Sarnowo)

WARIANT W2 (zielony)
Początek od strony województwa warmińsko-mazurskiego. Przebieg wariantu na pierwszych 8 kilometrach, jest tożsamy z Wariantami W1, W1A i W3. Następnie do węzła Radzyń Chełmiński wariant na prawie całym odcinku pokrywa się przebiegiem z wariantem W1. Trasa drogi ekspresowej na tym odcinku przechodzi przez m. Linowo i omija od południa m. Mełno ZZD. Za węzłem Radzyń Chełmiński Wariant W2 kieruje się na północny- zachód, przechodzi w rejonie m. Turznice i m. Hanowo, aby w rejonie istniejącego węzła Grudziądz połączyć się z autostradą A1. Wariant W1A połączony jest z siecią drogową 3 węzłami ( ok. 13km - Świecie Nad Osą, ok. 23km - Radzyń Chełmiński i ok. 39 km - Grudziądz).

WARIANT W3 (czerwony)
Początek od strony województwa warmińsko-mazurskiego. Przebieg wariantu na pierwszych 8 kilometrach, jest tożsamy z Wariantami W1, W1A i W2. Następnie do węzła Radzyń Chełmiński wariant ma przebieg zbliżony do Wariantów W1 i W2. W rejonie m. Linowo i Radzyń Chełmiński jest on oddalony najbardziej na północ,  oraz przy m. Mełno ZZD przecina linię kolejową pod korzystniejszym kątem. Za węzłem Radzyń Chełmiński Wariant W3 kieruje się na południe, aby minąć od  południa m. Wiewiórki Podlesie i m. Wałdowo Szlacheckie, i aby połączyć się w rejonie m. Sarnowo z autostradą A1

Szczególne emocje wśród mieszkańców wzbudza zielony przebieg trasy S1. W tym przypadku do wyburzenia jest kilkadziesiąt budynków, a te które pozostaną S5 będzie przebiegło tuż za płotem.

Spotkanie miało burzliwy przebieg i trwało kilka godzin. Pojawiło się wiele pytań, na które odpowiadali specjaliści.

Jak zapewniał Sebastian Borowiak, dyrektor bydgoskiego oddziału GDDKiA wariant zielony jest najmniej akceptowalny społecznie, ale na tym etapie musimy przygotować trzy warianty i należy dokończyć jego analizę.

Więcej informacji na temat planowanych wariantów przebiegu trasy S5 przez gminę Grudziądz znajdują się tutaj.

Obszerne video ze spotkania jest poniżej.

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%