Zamknij

Czy Komitet Sojusz Obywatelski Grudziądz jest legalny? Zbada to prokuratura

17:58, 21.03.2024 . Aktualizacja: 08:15, 28.03.2024
Skomentuj fot. Grudziadz365.pl fot. Grudziadz365.pl

W miniony weekend redakcja portalu Grudziadz365.pl otrzymała pismo w sprawie legalności Komitetu Wyborczego Wyborców Sojusz Obywatelski Grudziądz Maciej Glamowski. Pismo było adresowane do Komisarza Wyborczego w Toruniu.

W piśmie czytamy:

W dniu 9 lutego 2024 r. nastąpiło przyjęcie zawiadomienia przez Komisarza Wyborczego w Toruniu II o utworzeniu Komitetu Wyborczego Wyborców Sojusz Obywatelski Grudziądz Maciej Glamowski.
Do wyżej wskazanego zawiadomienia zostało załączone oświadczenie pełnomocnika finansowego o przyjęciu pełnomocnictwa wraz z oświadczeniem o spełnieniu przez niego wymogów, o których mowa w art. 127 § 2 i 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks Wyborczy.
Pełnomocnikiem finansowym Komitetu Wyborczego Wyborców Sojusz Obywatelski Grudziądz Maciej Glamowski została Pani Sylwia Marita Szczęsna. Pani Sylwia Marita Szczęsna oświadczyła m.in., iż nie jest funkcjonariuszem publicznym w rozumieniu art. 115 § 13 Kodeksu karnego. Składając tej treści oświadczenie Pani Sylwia Marita Szczęsna mija się z prawdą, gdyż jest pracownikiem samorządowym z długoletnim stażem pracy w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu. Konkretnie Pani Sylwia Marita Szczęsna zajmuje stanowisko głównego specjalisty w Wydziale Finansowym Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, spełnia definicję funkcjonariusza publicznego w rozumieniu art. 115 § 13 pkt 4 Kodeksu karnego. Charakter zajmowanego stanowiska przez wyżej wskazaną osobę nie daje podstaw do uznania, że pełni wyłącznie czynności usługowe w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu. W okresie od dnia 9 lutego 2024 r. do chwili obecnej Pani Sylwia Marita Szczęsna wypełniała w pełnym zakresie czynności zawodowe na swoim stanowisku pracy, które potwierdzają, że jest funkcjonariuszem publicznym jako pracownik samorządowy.
W przypadku, gdyby Komisarz Wyborczy w Toruniu II posiadał wiedzę, że pełnomocnik finansowy Komitetu Wyborczego Wyborców Sojusz Obywatelski Grudziądz Maciej Glamowski jest funkcjonariuszem publicznym i złożył z naruszeniem prawa oświadczenie o spełnieniu przez niego wymogów, o których mowa w art. 127 § 2 i 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks Wyborczy, to wówczas zachodziła podstawa do odmowy przyjęcia przez Komisarza Wyborczego zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego.
W świetle wyżej wskazanych okoliczności należy uznać, iż Komitet Wyborczy Wyborców Sojusz Obywatelski Grudziądz Maciej Glamowski celowo wprowadził w błąd Komisarza Wyborczego w Toruniu II, gdyż zarówno pełnomocnik wyborczy Pan Szymon Gurbin, obecny Wiceprezydent Grudziądza, jak i Pan Maciej Glamowski, obecny Prezydent Grudziądza, posiadali pełną wiedzę, iż Pani Sylwia Marita Szczęsna jako pracownik samorządowy jest funkcjonariuszem publicznym i nie może być pełnomocnikiem finansowym. Pomimo tej wiedzy, obecni włodarze miasta, podjęli decyzję o powierzeniu pełnomocnika finansowego Pani Sylwii Marice Szczęsnej.
W oparciu o przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny proszę o podjęcie przez Pana Komisarza stosownych kroków prawnych wobec Komitetu Wyborczego Wyborców Sojusz Obywatelski Grudziądz Maciej Glamowski, aby wyeliminować stwierdzone naruszenie prawa.

Podobne pismo otrzymały inne media w Grudziądzu oraz adresat: Komisarz Wyborczy w Toruniu.

W związku z treścią pisma, z którego wynika, że prawdopodobnie złamano prawo wysłaliśmy pytania do Komisarza Wyborczego:

Jakie działania zamierza podjąć Komisarz Wyborczy w tej sprawie? Czy planuje złożyć doniesienie do prokuratury?

20 marca o godz. 8:14 po naszej interwencji telefonicznej otrzymaliśmy odpowiedź, którą podpisała Beata Jarmuż, Główny specjalista:

w odpowiedzi informuję, iż po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego Pan Komisarz Wyborczy w Toruniu II ustalił:

(…) iż wprawdzie Pani Sylwia Szczęsna z racji zatrudnienia w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu jest pracownikiem samorządowym, jednakże fakt ten nie czyni zeń funkcjonariuszem publicznym w rozumieniu art. 115 § 13 pkt 4 k.k.

Jej działania – stanowiące realizację obowiązków jako pracownika Wydziału Finansowego wskazanego urzędu – nie stanowią działań, które wpływają bezpośrednio na sytuację innych osób lub też są związane z wydawaniem decyzji

dotyczących innych podmiotów. Działania te znamionuje wyłącznie usługowy oraz pomocniczy charakter, służąc finansowej czy też rachunkowej obsłudze prawidłowego wykonywania zadań publicznych nałożonych na organ samorządowy, w którym Pani Sylwia Szczęsna jest zatrudniona. Charakter jej pracy służy a zarazem zapewnia prawidłową realizację zadań publicznych przekazanych organowi samorządu terytorialnego do wykonania.

Zarazem zakres zadań jej powierzonych nie łączy się z rozpatrywaniem, prowadzeniem i załatwianiem spraw w drodze jednostkowych rozstrzygnięć podmiotu, w którym jest zatrudniona, kreujących prawa i obowiązki po stronie obywatela. Innymi słowy nie posiada kompetencji władczej oraz decyzyjnej w ramach instytucji, w której jest zatrudniona”(…).

W związku z powyższym Pan Komisarz Wyborczy zakończył postępowanie wyjaśniające dot. funkcji pełnomocnika finansowego.

Podobnej treści wyjaśnienie złożył publicznie Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski na konferencji prasowej komitetu KWW SOJUSZ OBYWATELSKI GRUDZIĄDZ M. GLAMOWSKI w dniu 19 marca 2024r., podczas której Marcin Urbański z TVSM pytał o pismo rozesłane do mediów. Co powiedział Maciej Glamowski usłyszycie w materiale video poniżej:

Wygląda na to, że Komisarz Wyborczy w Toruniu bez dokładnego zbadania okoliczności przyjął wyjaśnienia Ratusza i zakończył wyjaśnianie sprawy.

Sprawdziliśmy czym zajmuje się w Ratuszu pełnomocnik finansowy komitetu KWW SOJUSZ OBYWATELSKI GRUDZIĄDZ M. GLAMOWSKI Sylwia Marita Szczęsna.

Sylwia Marita Szczęsna jest wieloletnim pracownikiem Wydziału Finansowego Urzędu Miasta w Grudziądzu. Przeszła pełną ścieżkę awansu urzędniczego, a obecnie zatrudniona jest na stanowisku Głównego Specjalisty. Jest jednym z kluczowych urzędników w Wydziale Finansowych gminy-miasto Grudziądz. Opracowuje projekty budżetu miasta, wykonuje analizy z jego wykonania, przygotowuje projekty uchwał i zarządzeń. Uczestniczy w procesie przygotowania dokumentów do decyzji rady miejskiej oraz prezydenta. Czy są to czynności usługowe i pomocnicze? Zapewne nie.

Co na to prawo?

Zgodnie z art. 127 § 2 i 3 Kodeksu Wyborczego, osoba pełniąca funkcję publiczną w rozumieniu art. 115 § 13 pkt 4 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 2024 r. poz 17) nie może być pełnomocnikiem finansowym komitetu wyborczego. Naszym zdaniem charakter zajmowanego stanowiska wskazuje na fakt, że osoba ta nie pełni funkcji wyłącznie usługowych, tak jak mówi Maciej Glamowski, lecz ma także pewne kompetencje decyzyjne, co przesądza o niezgodności z przepisami Kodeksu Wyborczego.

Należy zaznaczyć, że obowiązujące przepisy mają na celu zapewnienie uczciwości i przejrzystości procesu wyborczego poprzez wykluczenie potencjalnych konfliktów interesów oraz uniemożliwienie nadużywaniu władzy przez osoby pełniące funkcje publiczne. Pełnomocnictwo finansowe w komitecie wyborczym jest istotnym aspektem procesu wyborczego, ponieważ dotyczy gromadzenia i wydawania funduszy, co ma wpływ na przejrzystość finansowania kampanii wyborczej oraz zapobieganie nieuczciwym praktykom.

Wydaje się, że Komitet Wyborczy Wyborców Sojusz Obywatelski Grudziądz Maciej Glamowski wprowadził w błąd Komisarza Wyborczego w Toruniu II, co budzi również wątpliwości w zakresie późniejszego zarejestrowania list wyborczych przez wspomniany komitet. Zachodzi podejrzenie, że działanie to wypełnia przesłanki z art. 248 pkt 2 Kodeksu Karnego, tj. użycie podstępu celem nieprawidłowego sporządzenia listy kandydujących lub innych dokumentów wyborczych w związku z wyborami organów samorządu terytorialnego. Odpowiedzialną osobą za rejestrację komitetu był jego pełnomocnik wyborczy Szymon Gurbin.

Interpretacja Trybunału Konstytucyjnego kto jest osobą pełniącą funkcję publiczną

Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z 20 marca 2006 r. (sygn. akt K. 17/2005; LexPolonica nr 402772) wydanym na tle ustawy o dostępie do informacji publicznej, przyjął, że ustalenie tego, czy funkcja sprawowana przez określoną osobę, jest funkcją publiczną, powinno odnosić się do badania, czy osoba ta w ramach instytucji publicznej realizuje w pewnym zakresie nałożone na tę instytucję zadanie publiczne. Chodzi zatem o podmioty, którym przysługuje co najmniej wąski zakres kompetencji decyzyjnej w ramach instytucji publicznej. Trybunał podkreślił, iż nie każdy pracownik takiej instytucji będzie tym funkcjonariuszem. Podejmując próbę wskazania ogólnych cech, jakie będą przesądzały o tym, że określony podmiot sprawuje funkcję publiczną, można, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, bez większego ryzyka błędu uznać, iż chodzi o takie stanowiska i funkcje, których sprawowanie jest równoznaczne z podejmowaniem działań wpływających bezpośrednio na sytuację prawną innych osób lub łączy się co najmniej z przygotowywaniem decyzji dotyczących innych podmiotów. Spod zakresu funkcji publicznej wykluczone są zatem takie stanowiska, choćby pełnione w ramach, organów władzy publicznej, które mają charakter usługowy lub techniczny. (mówił o tym Maciej Glamowski na konferencji prasowej)

Zdaniem sądu czynności usługowe lub techniczne, które wskazuje Trybunał jako dystynkcję między osobami pełniącymi funkcje publiczne, a osobami, które funkcji takich nie pełnią, odnosić należy do zadań niemających władczego charakteru, a sprawowanych np. przez kierowców, osoby sprzątające, portierów, pracowników ochrony, serwis techniczny.

Sylwia Marita Szczęsna zdecydowanie takich funkcji nie pełni w Ratuszu i w związku z tym nie może być pełnomocnikiem finansowym komitetu wyborczego.

Z naszych informacji wynika, że sprawę analizuje Szef Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie.

Czy zajmie się tym prokuratura i wyjaśni wszystkie okoliczności? Okaże się wkrótce.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(16)

GośćGość

19 1

Osoby zatrudnione na stanowiskach urzędniczych w urzędach samorządowych zalicza się do grupy funkcjonariuszy publicznych, tak więc inspektor - jako osoba zatrudniona na stanowisku urzędniczym, jest zaliczona do tej grupy - nawet jeśli nie wydaje decyzji administracyjnych w imieniu wójta czy prezydenta... 18:08, 22.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

CBACBA

20 1

Może warto zgłosić do CBA? Obecny prezydent to korupcja od A do Z 18:53, 22.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

10 1

Pani Sylwia Szczęstna to w praktyce druga osoba po skarbniku, jak w mieście nie było skarbnika to wszystkie obowązki wykonywała Pani Sylwia. Pan skarbnik jest osobą z zewnątrz Pani Sylwia tu mieszka dlatego SOG ją wybrał, zna się na finansach.
Jak można powiedzieć że nie jest funkcjonariusz publicznym ??? żałosne 08:54, 23.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gość Gość

12 2

Tłumaczenie łysego to masło maślane 🤣🤣😐 09:20, 23.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tak dalejTak dalej

7 9

Jeszcze więcej niech pozwalają ukraińcom . To w zimę będziemy w sandałach chodzić 10:45, 23.03.2024

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

😁😁

4 1

Wystarczy rudy szwab. Już niedługo puści cię w skarpetkach. 17:03, 23.03.2024


Z Facebooka Z Facebooka

1 2

Putin to powinien niektórym mózgi bombą wystrzelić. Nie ukraińcom tylko Polakom . 19:10, 24.03.2024


Zdziwiona Zdziwiona

9 5

I są ludzie którzy chcą głosować na pana Macieja Glamowskiego ?😡 11:48, 23.03.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

🐖🐖z PO🐖🐖z PO

4 2

Tak, grudziadzcy kretyni. Ich rudy guru właśnie rozpirza państwo polskie. 14:39, 24.03.2024


Taka prawdaTaka prawda

3 1

Polak nie to Putin im pokaże . 12:16, 23.03.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SikorskiSikorski

4 1

Putin, to nie Stalin. Jak morduje, to detalicznie, a nie hurtowo. 13:31, 23.03.2024


🐖🐖z PO🐖🐖z PO

4 2

Rządzący reżim czuje się tak pewnie, że otwarcie rechocze z oszukanych wyborczo Polaków. Mówią Polakom wprost: mamy wasze głosy i nic już nam nie zrobicie. Telewizję, która mogła to nazwać, wyłączyliśmy za pomocą policji, do studiów TV wwieźliśmy policyjnymi sukami nowych 😕redaktorów. Pokazaliśmy, że będziemy opozycję zamykać w więzieniach, a krytyków spróbujemy zdelegalizować. Z cynicznym uśmieszkiem dodają, że niemiecka władza europejska tego właśnie sobie życzy. 10:57, 24.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Przszły mąż Przszły mąż

2 0

Weselny klimat jesteście wszyscy zaproszeni na ślub i wesele . Bo liczy się serce . 14:24, 24.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

🥰🥰🥰🥰🥰🥰

1 1

🥰🥰🥰zawsze sercem od początku 16:20, 24.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

. .

1 3

Brawa dla Putina 16:36, 24.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KomKom

2 0

Łysy glam jest tak totalnie niewiarygodny jak jeszcze niedawno urzędujący pinokio Morawiecki.Przypomnijcie sobie dżentelmena podczas wyrzucania z wodociągów prezesa Dąbrowskiego,czy oddanie szpitala wojewodzie dla potrzeb covidu i okoliczności z tym związane tj.kłamstwo, że wojewoda wydał bezdyskusyjne polecenie jego przekazania.glam skazał wtedy mieszkańców mających na miejscu placówkę medyczną na leczenie się w innych miastach województwa i nie tylko.To wtedy dla chorych był koszmar. 21:41, 25.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%