Bezpieczeństwo w miastach, edukowanie mieszkańców na wypadek zagrożenia i inwestycje z tym związane to tematy poruszone podczas debaty eksperckiej na tegorocznej edycji Smart City Forum.
W dyskusji udział wzięli: prezydentka Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski.
Prezydenci podkreślali, że tematy związane z bezpieczeństwem w miastach wciąż nie są podejmowane w odpowiedniej skali.
"Wojna w Ukrainie uświadomiła nam, że sytuacja kryzysowa, której doświadczyli uchodźcy, a głównie uchodźczynie, może dotknąć też nas. Inne kraje już zaczęły działać, do mieszkańców wysyłane są listy z instrukcją, co robić na wypadek zagrożenia, jakie najpotrzebniejsze rzeczy ze sobą zabrać. My wciąż tego nie robimy" – mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu
Głównym aspektem związanym z bezpieczeństwem na wypadek zagrożenia jest inwentaryzacja i budowa nowych schronów. Niestety w tej dziedzinie niewiele się dzieje.
"Dokładnie tysiąc dni temu otrzymałem pierwsze zapytanie od mieszkańców na temat dostępności schronów. Tym bardziej, że w Rzeszowie znajdujemy się blisko granicy. Dzisiaj, tysiąc dni później nic się w tej sprawie nie zmieniło" – zaznaczył prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek
Jak podkreślali samorządowcy, nowe schrony nie są budowane bo wciąż nie ma dokładnie sprecyzowanych potrzeb w tym zakresie. Problemem są też pieniądze. W swojej wypowiedzi prezydent Rzeszowa zaznaczył, że miasto ma dokładnie przygotowane plany budowy schronów, również w obiektach już istniejących jak szkoły czy baseny.
"Jak tylko otrzymamy środki pieniężne, będziemy mogli ruszać z budową" – dodał Konrad Fijołek
Włodarze miast podzielili się też swoimi doświadczeniami w zakresie kontaktów z deweloperami przy budowie schronów. Jak informują, coraz częściej pojawiają się propozycje współpracy firm prywatnych z samorządami przy budowie schronów w nowopowstających budynkach.
Podczas debaty podkreślano, że to samorządy powinny zadbać o kwestie bezpieczeństwa mieszkańców, ponieważ to do nich w pierwszej kolejności zgłoszą się ludzie z pytaniami.
O bezpieczeństwie i związanej z nim nierozerwalnie cyfryzacji mówił w przemówieniu otwierającym konferencję Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Karnowski.
"Smart to nie tylko technologia i sieci, ale też partycypacja i współpraca. To cyfryzacja i możliwość wykorzystania danych będą świadczyły o tym, czy umiemy sprostać wyzwaniom dzisiejszego świata" – mówił Jacek Karnowski
Istotę współpracy rządu, samorządu i przedsiębiorstw podkreślał z kolei wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński. W opinii ministra w czasie wzmożonych cyberataków trzeba szczególnie zwracać uwagę nie tylko na inteligentne miasta, ale również wioski, by przeciwdziałać białym plamom na mapie dostępu do szerokopasmowego internetu.
[ZT]80588[/ZT]
mo/
Jan Paweł II 14:19, 18.11.2024
1 0
Jutro dzień zwalczania przemocy wobec najmłodszych cała Polska i Grudziądz też rozbłyśnie na czerwono . 14:19, 18.11.2024
😂10:27, 19.11.2024
0 0
Okazja do kapuchy w nowych radach nadzorczych i zarządach. 10:27, 19.11.2024