Zamknij

NBP upamiętnia Zbrodnię Katyńską. Nowa srebrna moneta kolekcjonerska już w sprzedaży

06:54, 10.04.2025 Aktualizacja: 06:54, 10.04.2025
Skomentuj

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu wyjątkową srebrną monetę kolekcjonerską, poświęconą tragicznej 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Moneta upamiętnia tysiące obywateli Polski – przedstawicieli elit wojskowych, politycznych i intelektualnych – zamordowanych przez sowieckie NKWD wiosną 1940 roku.

Szczegóły Emisji

Nowa moneta, zatytułowana „85. rocznica zbrodni katyńskiej”, jest już dostępna w sprzedaży od 8 kwietnia 2025 roku. Jej kluczowe parametry to:

  • Nominał: 50 zł
  • Materiał: Srebro najwyższej próby (Ag 999)
  • Wymiary: Średnica 45 mm, masa 62,20 g (dwie uncje trojańskie)
  • Nakład: Do 5000 sztuk
  • Wykonanie: Stempel lustrzany, wysoki relief, selektywne platerowanie
  • Cena emisyjna: 1000 zł
  • Dostępność: Oddziały Okręgowe NBP oraz sklep internetowy NBP „Kolekcjoner”.

Symbolika na Monety

Projekt monety jest głęboko symboliczny i nawiązuje do tragedii katyńskiej:

  • Rewers: Przedstawia sylwetki ofiar – oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariusza Policji Państwowej – na tle fragmentu Epitafium Katyńskiego z danymi pomordowanych.
  • Awers: Ukazuje orła wojskowego wz. 19 ze złamanym skrzydłem (znalezionego w dołach śmierci w Charkowie), naramienniki oficera WP i funkcjonariusza Policji Województwa Śląskiego, a także fragment korespondencji wysłanej przez rodzinę do jednego z jeńców.

Tło Historyczne: Pamięć o Niewinnych Ofiarach

Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, do sowieckiej niewoli trafiły setki tysięcy polskich żołnierzy i funkcjonariuszy różnych formacji mundurowych. Spośród nich NKWD wyselekcjonowało ponad 20 tysięcy przedstawicieli elit II Rzeczypospolitej, umieszczając ich w specjalnych obozach (Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków) i więzieniach.

Decyzją najwyższych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku, jeńcy ci zostali podstępnie zamordowani jako „zatwardziali wrogowie władzy sowieckiej”. Przez dekady Sowieci zaprzeczali swojej odpowiedzialności, szerząc tzw. kłamstwo katyńskie. Prawdę o zbrodni ujawniono dopiero w 1943 roku po odkryciu masowych grobów przez Niemców, jednak oficjalne przyznanie się ZSRR do winy nastąpiło dopiero 13 kwietnia 1990 roku.

Mimo upływu lat i powstania cmentarzy w miejscach kaźni (Katyń, Miednoje, Charków, Bykownia), nadal trwają poszukiwania tzw. białoruskiej listy katyńskiej, która może zawierać nazwiska kolejnych tysięcy ofiar.

Nowa moneta NBP jest ważnym elementem upamiętnienia tej bolesnej karty polskiej historii i oddania hołdu zamordowanym.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

🤮🤮

1 0

Czy żyjący komuchy i ich POmiot to słyszy? 70 lat czekano na prawdę o Katyniu a taka świnia Czarzasty wstępował do PZPR w środku stanu wojennego Jaruzela. Taki Miller przywoził pieniądze z Moskwy na swoją agenturalną SLD. Taka k... jak Tusk brał szwabskie pieniądze w reklamówkach na swoją szwabską partię. A co jest najciekawsze wszystkie te zdradzieckie świnie spotykają się towarzysko razem z żonami na „uśmiechniętych" rautach.

12:01, 10.04.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RomanRoman

1 0

W 1999 roku w Piatichatkach koło Charkowa pijany jak świnia A. Kwaśniewski zwany prezydentem „uczcił“ pamięć ofiar mordu NKWD, chwiejąc się nad mogiłami pomordowanych. Taka oto kultura sowieckich pachołków zainstalowanych w Polsce.

12:25, 10.04.2025

0%