Coraz częstsze i pojawiające się o wcześniejszych porach – dziki znów stają się problemem na grudziądzkich osiedlach. Otrzymaliśmy sygnał od zaniepokojonej mieszkanki osiedla Lotnisko, która w ciągu ostatnich 3-4 tygodni kilkukrotnie obserwowała te zwierzęta zapuszczające się między bloki. Jak twierdzi, ostatnio pojawiły się już około godziny 21:00, podczas gdy kilka tygodni temu była to 3 w nocy. Mieszkanka wyraża obawy o bezpieczeństwo, dostrzegając potencjalną agresję u większych osobników i bezskutecznie próbowała zgłosić sprawę Straży Miejskiej.
[ONNETWORK_VIDEO_ID]34[/ONNETWORK_VIDEO_ID]
Lasy Miejskie Potwierdzają i Wyjaśniają
Problem dzików pojawiających się na terenach miejskich potwierdza Mateusz Cieślakiewicz, dyrektor Wydziału Lasów Miejskich w Grudziądzu. Przyznaje, że do urzędu wpłynęło już oficjalne zgłoszenie w tej sprawie. Skąd taki powrót dzików, skoro przez ostatnie lata sytuacja wydawała się uspokojona?
Zdaniem dyrektora Cieślakiewicza, powodów może być kilka. Po pierwsze, niestety, wciąż zdarza się wabienie zwierzyny przez łatwo dostępne pożywienie. "Wykładana karma w postaci nawet pozostałości po obiedzie, kolacji, zwalnia tę zwierzynę z konieczności szukania pożywienia wyciągając ją z lasu" – tłumaczy dyrektor. Lasy Miejskie starają się zatrzymać zwierzęta w kompleksach leśnych, m.in. tworząc specjalne poletka zaporowe, ale dokarmianie niweczy te wysiłki.
Drugim, niepokojącym czynnikiem może być afrykański pomór świń (ASF). "Mam takie odczucie swoje, jako przyrodnik, że dzik po części ucieka przed chorobą ASF-u (...), który zbliża się do miasta Grudziądza od strony wschodniej, ale też i zachodniej" – mówi Cieślakiewicz. Potwierdzają to dane Powiatowego Inspektoratu Weterynarii o znajdowanych padłych, zakażonych dzikach w okolicznych miejscowościach, jak Gruta, Słup czy Mniszek. "Ta zwierzyna ucieka z tamtych terenów i przemierza w stronę Grudziądza (...). Możemy niestety w najbliższym czasie spotkać taką dużą ilość dzików" – ostrzega dyrektor.
Jak Się Zachować i Gdzie Zgłaszać?
Co robić, gdy spotkamy dzika na osiedlu? "Przede wszystkim należy zachować ostrożność" – radzi dyrektor Cieślakiewicz. Psy koniecznie trzeba trzymać na smyczy, gdyż zdarzały się przypadki ataku dzików na czworonogi, nawet śmiertelne. Trzeba pamiętać, że locha broniąca młodych lub odyniec mogą być niebezpieczne.
Gdzie zgłaszać obecność dzików na terenach zamieszkałych? "Proszę takie zdarzenia zgłaszać na Straż Miejską oraz Policję" – instruuje dyrektor Cieślakiewicz. Te służby poinformują odpowiednie wydziały Urzędu Miejskiego, które podejmą działania. Dyrektor zapewnia, że zostaną podjęte kroki mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na osiedlu Lotnisko.
Niezwykle ważne jest również zgłaszanie przypadków znalezienia padłych dzików, gdyż mogą być one nosicielami wirusa ASF. Takie sytuacje należy zgłaszać służbom, a "przede wszystkim do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii".
Apelujemy do mieszkańców o zachowanie ostrożności, niedokarmianie dzikich zwierząt i zgłaszanie ich obecności odpowiednim służbom.
🤣19:47, 30.04.2025
Widać swój do swego ciągnie.
0 0
Masz na myśli że to do tych czerwonych mieszkających na Lotnisku?