Zamknij

Nowe rondo w Grudziądzu nosi imię weteranów. To hołd dla uczestników misji pokojowych

15:32, 18.06.2025 Aktualizacja: 15:34, 18.06.2025
Skomentuj fot. Grudziadz365.pl fot. Grudziadz365.pl

W samo południe, 18 czerwca, w Grudziądzu odbyła się uroczystość nadania nowemu rondu imienia Weteranów Misji Pokojowych ONZ, NATO i Unii Europejskiej. Skrzyżowanie u zbiegu ulic Kulerskiego i Sosnkowskiego staje się od dziś symbolem pamięci i szacunku dla tysięcy Polaków, którzy służyli na rzecz pokoju na całym świecie.

Uroczystość zgromadziła liczne grono gości, w tym przedstawicieli władz miasta z prezydentem Maciejem Glamowskim na czele, kombatantów ze Stowarzyszenia Misji Pokojowych ONZ z prezesem Leszkiem Kosmalskim, reprezentantów służb mundurowych grudziądzkiego garnizonu, a także młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II.

Miasto tworzą ludzie

Prezydent Maciej Glamowski w swoim przemówieniu podkreślił, że nowa nazwa ronda wpisuje się w obchody kolejnej rocznicy nadania Grudziądzowi praw miejskich.

To, co wielokrotnie przy tej okazji powtarzam, miasto tworzą ludzie. Ludzie, którzy tutaj wcześniej funkcjonowali, którzy budowali jego historię i ci, którzy tę historię tworzą dzisiaj. Wasza inicjatywa jest tego najlepszym dowodem – zwrócił się do weteranów prezydent Grudziądza. – Dziękuję za ten pomysł i za to, że w ten sposób oddajemy hołd wszystkim, którzy brali udział w misjach pokojowych, narażając swoje życie i zdrowie dla bezpieczeństwa innych.

Pamięć o 123 bohaterach

Inicjatywa nadania rondu imienia weteranów ma na celu uhonorowanie nie tylko żołnierzy, ale także funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz ratowników medycznych. Jak przypomniano podczas uroczystości, historia zaangażowania Polski w operacje międzynarodowe sięga 1953 roku i misji w Korei. Od tego czasu polscy żołnierze i funkcjonariusze służyli m.in. w Wietnamie, Egipcie, Syrii, Libanie, Kambodży, byłej Jugosławii, Iraku i Afganistanie.

W 89 operacjach na całym świecie wzięło udział łącznie ponad 120 tysięcy Polaków. Niestety, 123 z nich zapłaciło najwyższą cenę, nie wracając do swoich domów. Szczególnym, lokalnym akcentem tej pamięci jest fakt, że na grudziądzkim cmentarzu spoczywa dwóch weteranów, którzy zginęli podczas misji w Libanie.

Nowe Rondo Weteranów Misji Pokojowych ONZ, NATO i UE ma na stałe wpisać się w krajobraz Grudziądza, codziennie przypominając mieszkańcom o odwadze i poświęceniu tych, którzy z dumą nosili biało-czerwoną flagę w najdalszych zakątkach globu.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%