Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski uzyskał od Rady Miejskiej wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2024 rok. Decyzję poprzedziła ostra debata, w której Koalicja Obywatelska chwaliła inwestycje i skuteczne pozyskiwanie funduszy, a opozycja z Prawa i Sprawiedliwości oraz radny Roman Sarnowski alarmowali o rosnącym zadłużeniu, wyludnieniu i braku długofalowej strategii rozwoju.
Sesja absolutoryjna, jedna z najważniejszych w roku, stała się areną starcia dwóch odmiennych wizji stanu Grudziądza. Z jednej strony, przedstawiono obraz miasta, które mimo trudności dynamicznie się rozwija, realizując kluczowe inwestycje. Z drugiej, opozycja malowała portret Grudziądza w kryzysie, zmagającego się z poważnymi problemami strukturalnymi.
Głosy krytyczne: Dług, depopulacja i brak strategii
Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał klub Prawa i Sprawiedliwości, który negatywnie zaopiniował raport o stanie miasta i zapowiedział głosowanie przeciwko udzieleniu wotum zaufania i absolutorium. Radni PiS zarzucili prezydentowi brak skutecznej strategii walki z najważniejszymi problemami miasta.
"Uważamy, że priorytety i cele nie zostały zrealizowane, a niektóre zostały zrealizowane w niewielkim stopniu" – stwierdził przedstawiciel klubu PiS.
Wśród głównych zarzutów wymieniono:
W podobnym tonie wypowiedział się radny Roman Sarnowski, który również zapowiedział głosowanie przeciwko. W swoim oświadczeniu skrytykował raport za brak odniesienia do realnych problemów i "pudrowanie rzeczywistości". "Po lekturze tego raportu można odnieść wrażenie, że Grudziądz jest krainą mlekiem i miodem płynącą" – ironizował radny. Zwrócił uwagę na brak strategii przyciągania inwestorów i tworzenia dobrze płatnych miejsc pracy, co jest główną przyczyną migracji młodych mieszkańców.
Koalicja Obywatelska i odpowiedź Prezydenta: Bronimy inwestycji
W obronie działań prezydenta stanął klub Koalicji Obywatelskiej, który pozytywnie ocenił raport o stanie miasta za 2024 rok i zapowiedział głosowanie za udzieleniem wotum zaufania i absolutorium. W oświadczeniu klubu podkreślono ogrom zrealizowanych inwestycji, które zmieniły oblicze Grudziądza.
"Prezydent Maciej Glamowski udowodnił, że jest skutecznym menedżerem, który potrafi pozyskiwać środki zewnętrzne i realizować odważne, prorozwojowe projekty" – argumentował przedstawiciel KO.
Koalicja Obywatelska wskazywała na kluczowe inwestycje infrastrukturalne, modernizację placówek oświatowych, rozwój transportu publicznego oraz działania w sferze polityki społecznej i kultury jako dowód na dynamiczny rozwój miasta. Trudną sytuację finansową tłumaczono czynnikami zewnętrznymi, takimi jak inflacja, wzrost cen energii oraz niekorzystne dla samorządów zmiany w polityce rządu w poprzednich latach.
Do zarzutów opozycji odniósł się sam prezydent Maciej Glamowski. Podkreślił, że miasto w ostatnich latach musiało mierzyć się z bezprecedensowymi wyzwaniami, w tym pandemią i skutkami wojny w Ukrainie. Odparł zarzuty dotyczące zadłużenia, wskazując, że jest ono efektem realizowanych na ogromną skalę inwestycji.
"Dług sam w sobie nie jest niczym złym, jeśli jest przeznaczany na rozwój i inwestycje, które będą służyć mieszkańcom przez dekady. Każda złotówka z zaciągniętych zobowiązań została przeznaczona na konkretne, widoczne projekty" – mówił prezydent Glamowski.
Prezydent podkreślił, że miasto skutecznie pozyskuje środki unijne i rządowe, co pozwala minimalizować obciążenie budżetu. Jako przykład podał rekordowe dofinansowania na modernizację sieci tramwajowej czy zakup ekologicznego taboru autobusowego.
Formalna ocena i wyniki głosowania
Należy zaznaczyć, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy, po analizie sprawozdania, wydała pozytywną opinię o wykonaniu budżetu miasta Grudziądza za 2024 rok, nie wnosząc uwag.
Ostatecznie, po burzliwej dyskusji, radni podjęli decyzje w głosowaniu:
Wyniki głosowania potwierdziły, że prezydent Maciej Glamowski utrzymuje stabilną większość w Radzie Miejskiej. Jednak ostra debata pokazała, że głębokie podziały w ocenie stanu miasta oraz fundamentalne problemy, takie jak demografia i finanse, pozostają największymi wyzwaniami dla Grudziądza na nadchodzące lata.
[ZT]96414[/ZT]
😁14:27, 25.06.2025
Ekonomista stulecia z doorniami pchającymi miasto w przepaść.
Żarty 14:41, 25.06.2025
Przeraża brak wyobraźni u Radnych. Jeszcze bardziej przeraża, że znaczącą większość Radnych to nauczyciele.
Bartek14:45, 25.06.2025
A kto zróbil taki dług jak nie władze miasta........
Gość 14:51, 25.06.2025
Więcej ich wybierajcie 🤣
Hehehe15:27, 25.06.2025
PO nas choćby potop. Ważne kurczowe trzymanie się stołka.
Sam sobie . 15:56, 25.06.2025
Zero litości dla wszystkich fauszywych hien i będzie spokój .
Program PO16:47, 25.06.2025
Na te obietnice piniendzy po prostu nie ma i nie bendzie.
Grudziądz się kurczy, a długi rosną. Radni analizują al
czas na zmianę funkcji na burmistrza tego miasta, ludzi ubywa a fuch w ratuszu przybywa....gmina tańczy i śpiewa !!! 👎
taki sobie
17:48, 2025-06-25
Rząd przedłuża mrożenie cen prądu! Co to oznacza dla na
Zamrożenie cen prądu dodano do ustawy wiatrakowej, która przybliża wiatraki do gospodarstw domowych.Ot i cała wspaniałomyślność Tuska. Szwabskie wiatraki bliżej twojego domu. Szwabskie lobby jak zwykle silne.
🤮
16:49, 2025-06-25
Prezydent Grudziądza z wotum zaufania i absolutorium. B
Na te obietnice piniendzy po prostu nie ma i nie bendzie.
Program PO
16:47, 2025-06-25
Setki tysięcy na pensje i prawników. Ujawniamy koszty r
Piniędzy nie ma i nie będzie
Program PO
16:45, 2025-06-25