Najnowszy ogólnopolski ranking zamożności samorządów za 2024 rok, opublikowany przez pismo „Wspólnota”, dla wielu miast przyniósł optymistyczne wieści o poprawie kondycji finansowej. Niestety, lokalne dane z grudziądzkiego „Raportu o stanie miasta” pokazują, że Grudziądz znalazł się w kontrze do tego trendu, a jego problemy z bieżącym finansowaniem nie tylko nie zniknęły, ale wręcz się pogłębiły.
[ZT]96414[/ZT]
W raporcie „Wspólnoty” czytamy, że w 2024 roku w miastach na prawach powiatu (kategoria, do której należy Grudziądz) odnotowano wyraźną poprawę tzw. nadwyżki operacyjnej. Oznacza to, że po opłaceniu bieżących rachunków, takich jak pensje, media czy utrzymanie szkół, w kasie samorządu zostawało więcej pieniędzy niż w bardzo trudnym 2023 roku.
Jednak dane dotyczące Grudziądza przedstawiają zgoła odmienny obraz. Zamiast nadwyżki, miasto odnotowało deficyt operacyjny (bieżący), który na dodatek powiększył się z -14,2 mln zł w 2023 roku do -22,8 mln zł w 2024 roku.
Taki wynik oznacza, że bieżące dochody miasta z podatków i subwencji nie wystarczyły na pokrycie jego podstawowych, codziennych wydatków. Aby zbilansować budżet, Grudziądz musiał znaleźć zewnętrzne finansowanie nie na inwestycje, ale na działalność bieżącą, co jest sygnałem alarmującym o poważnych problemach strukturalnych.
Raport „Wspólnoty” wskazuje na szereg przyczyn, które mogą tłumaczyć, dlaczego sytuacja Grudziądza jest gorsza niż w innych, podobnych miastach, mimo że rządowe wsparcie finansowe trafiło do wszystkich samorządów.
Dane jasno pokazują, że Grudziądz stoi przed fundamentalnym wyzwaniem, jakim jest odzyskanie zdolności do samofinansowania swojej bieżącej działalności. O ile ogólnopolski raport daje nadzieję, wiążąc ją z nową, stabilniejszą ustawą o dochodach samorządów, o tyle w przypadku naszego miasta będzie to dopiero początek długiej i trudnej drogi do odzyskania finansowej równowagi.
Dla mieszkańców oznacza to, że priorytetem władz w najbliższych latach musi być nie tylko planowanie nowych inwestycji, ale przede wszystkim żmudne szukanie oszczędności i praca nad zbilansowaniem podstawowego budżetu miasta.
[ZT]93699[/ZT]
Ranking: Najbogatsze samorządy w 2024 r. Sytuacja finansowa na progu nowej kadencji
Polak17:01, 26.07.2025
Przecież młodzi i wykształceni , nie w Grudziądzu , nigdy tu nie wrócą , do miasta bez przyszłości
Prezydent Grudziądza stracił prawo jazdy. Pędził ponad
zachowanie rzecznika zalosne,pewnie siedza i placza wraz z tzw komendantami- tu zawsze tak bylo.
policjant
08:24, 2025-07-27
Minister energii: późną jesienią decyzja o mrożeniu cen
Późną jesienią po Motyce nie będzie już śladu...
Andrzej Zygmunt Wiśn
23:37, 2025-07-26
Prezydent Grudziądza stracił prawo jazdy. Pędził ponad
Był jakiś pisowski policjant nieprzekupny się trafił. Gdyby był z platformy, to by go puścił.
A to
22:54, 2025-07-26
Prezydent Grudziądza stracił prawo jazdy. Pędził ponad
Na autostradach ciągle pogania strażnika miejskiego jak jest jego kierowcą, a prawdziwa robota leży...
strażnik miejski
22:27, 2025-07-26