Zamknij

Mieszkanie Plus do poprawki. Nie będzie tanio

07:19, 07.03.2018 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Nie będzie zapowiadanych lokali o niskim czynszu. Mieszkanie plus musi się opłacać - uznał rząd. W tym tygodniu w senacie jest nowelizacja ustawy, która ma realizować Narodowy Program Mieszkaniowy. Nowelizacja ustawy zwiększa znacznie środki, zwiększa dofinansowanie, ale od dobrej woli gminy zależy, czy będzie chciała z tego skorzystać. Ważna zmiana to rezygnacja z eksmisji na bruk. Gminy będą mogły wynająć lub podnająć w ramach najmu socjalnego każdy lokal spełniający wymogi ustawowe, co powinno zmniejszyć niedobór lokali socjalnych.

Premier Beata Szydło hucznie zapowiadała, że rząd zbuduje mieszkania z czynszem rzędu 10-20 zł za metr. W ten sposób miał zostać rozwiązany problem z mieszkaniami, który od lat trapi Polskę. Około 40 proc. Polaków nie ma bowiem zdolności kredytowej, nie może kupić mieszkania i ma problem z wynajęciem tegoż na wolnym rynku

Jak to wygląda w Grudziądzu?

Stawki czynszu najmu w Grudziądzu z danych otrzymanych z MPGN są niższe niż zakładane w programie rządowym. Ponadto progi dochodowe do otrzymania mieszkania komunalnego w Grudziądzu zostaną wkrótce podwyższone, co oznacza, że jeszcze większa grupa mieszkańców będzie mogła otrzymać mieszkanie z czynszem komunalnym, a pozostałe osoby będą mogły się ubiegać o najem wolnorynkowy lub kredyt komercyjny.

W Grudziądzu od 7 lat „lista” osób uprawnionych do zawarcia umów najmu lokali mieszkalnych realizowana jest w 100 %. Na tle innych miast w Polsce Grudziądz jest w czołówce. Z uwagi na realizację „listy”, w roku 2013 wprowadzono program wolnego najmu lokali mieszkalnych, dla osób nie kwalifikujących się na mieszkania komunalne. Przy tej formie najmu nie są pobierane takie opłaty jak kaucja, odstępne, czy partycypacja. Do dzisiaj dodatkowych 433 rodzin niekwalifikujących zawarło umowy najmu w ramach tego programu.

W Grudziądzu w ofercie sprzedaży są m.in. nowe mieszkania na osiedlu Osada Tarpno, Deweloper Nowy Dom – osiedle „Druga Przestrzeń”, osiedle Grunwaldzkie, HEUTINK Poland Sp. z o.o. -  na os. Dębowe Wzgórze, SM Dom Marzeń, Deweloper Max Vision, STULSZ, gdzie ceny za m2 są od 2.500 do 4.000zł.

W 2018 r. MPGN Sp. z o.o. będzie kontynuowała budowę budynków dwukondygnacyjnych na ul. Lotniczej do najmu. Ponadto w ramach poprawy standardu zasobu MPGN Sp. z o.o. w samym roku 2017 r. wyremontowało 80 pustostanów, za kwotę ponad 956 948,60 zł, w roku 2016 wyremontowano 170 pustostanów. Gmina Miasto Grudziądz przystąpiła do programu KAWKA II na lata 2015-2018, w ramach którego zlikwidowanych zostanie około 900 pieców, co poprawi komfort zamieszkiwania w lokalach oraz przyczynie się do zmniejszenia smogu. Wartość dofinansowania to 3,5 mln zł. Wartość całego projektu to ponad 7,0 mln zł, a uwzględniając dodatkowe prace związane z realizowaną przy okazji wymianą pionów wod-kan to nawet 11 mln zł w ciągu 4 lat.

Z powyższych danych wynika, że w Grudziądzu nie ma deficytu mieszkań na rynku, a wdrożone działania wpływają skutecznie na realizowaną politykę mieszkaniową. Wydaje się więc, że rządowy program w tym kształcie nie ma uzasadnienia ekonomicznego w Grudziądzu. Należy mieć nadzieję, że nowelizacja ustawy zwiększająca środki w programie Mieszkanie plus będzie na tyle istotna, że będzie się opłacało wdrożyć go w naszym mieście.

(J.R)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

KarolKarol

0 0

szkoda, że tak od razu skończyli z mieszkaniem dla młodych. ten program mógł być jeszcze kontynuowany przez kilka lat. w ubiegłym roku czytałem na https://www.mieszkaniedm.pl/ dołożyli jeszcze na wakacje to co nie było wydane, żeby nie przepadło. kto wie, czy nie zrobią tego i w tym 16:12, 05.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone