Zamknij

Wchodzi w życie nowela ustawy o transporcie kolejowym wdrażająca przepisy UE

08:55, 14.10.2020 PAP Aktualizacja: 08:55, 14.10.2020
Skomentuj PAP PAP

Nowelizacja przewiduje częściowe wdrożenie filara technicznego IV pakietu kolejowego - dwóch dyrektyw: ws. interoperacyjności kolei i ws. bezpieczeństwa kolei.

W środę wchodzi w życie nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym; jej główne cele to dalszy rozwój sektora kolejowego i wprowadzenie do prawa krajowego przepisów UE stanowiących tzw. filar techniczny IV Pakietu Kolejowego.

Ponadto, ma zapewnić ciągłość działania jednostek notyfikowanych, które uczestniczą w procesie dopuszczenia do eksploatacji pojazdów kolejowych i elementów infrastruktury kolejowej.

Nowela zobowiązuje też prezesa Urzędu Transportu Kolejowego do poboru opłat za wydanie m.in. autoryzacji i certyfikatów bezpieczeństwa, a także do wydawania zezwoleń na dopuszczenie urządzeń przytorowych do eksploatacji czy pojazdów kolejowych do obrotu.

W ustawie znalazły się definicje określeń "certyfikat weryfikacji podsystemu" i "jednostka wyznaczona", a do zadań Prezesa UTK będzie należało wyznaczanie i odmowa wyznaczenia podmiotu wnioskującego o wykonywanie zadań jednostki wyznaczonej oraz cofanie, zawieszanie i zmiana zakresu wyznaczenia jednostek wyznaczonych.

W ustawie znalazł się przepis, zgodnie z którym podczas oceny zgodności z właściwymi krajowymi specyfikacjami technicznymi i dokumentami normalizacyjnymi, których zastosowanie umożliwia spełnienie zasadniczych wymagan´ dotyczących interoperacyjnos´ci systemu kolei, badanie i certyfikacja podsystemu be?da? dokonywane przez jednostke? wyznaczona?.

Nowe przepisy reguluja? sposób postępowania jednostek wyznaczonych, w tym sytuacje?, w której po wydaniu certyfikatu weryfikacji podsystemu jednostka wyznaczona stwierdza, że wyrób przestał spełniac´ wymagania.

Przewidziano, że zmiany, które w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane we wtorek, wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Jak tłumaczono w uzasadnieniu nowelizacji, przepisy wdrażające rozdział VI dyrektywy 2016/797 muszą wejść w życie jak najszybciej w celu zapewnienia nieprzerwanej pracy jednostek notyfikowanych.

"Zapewnienie ciągłości pracy tych jednostek stanowi ważny interes państwa, ponieważ w ten sposób zapewniona jest również ciągłość prowadzenia inwestycji kolejowych - bez możliwości certyfikacji podsystemów wchodzących w skład systemu kolei kluczowe inwestycje kolejowe byłyby zagrożone" - napisano. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%