"Kolejna podwyżka taryfy na gaz jest nieunikniona. Będziemy starali się ten wniosek składać w taki sposób, by wzrost ceny był jak najmniej dotkliwy dla gospodarstw domowych. Oczywiście w rękach prezesa URE jest decyzja, w jakiej skali będzie podwyżka" - powiedział dziennikarzom prezes Majewski w kuluarach Kongresu 590.
Kolejny wniosek o podwyżkę cen gazu w taryfie dla gospodarstw domowych jest nieunikniony - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski.
"Na pewno wniosek nie będzie taki, jak wzrosty cen gazu, z którymi mamy do czynienia w tej chwili na europejskich giełdach. To jest działanie zupełnie bezprecedensowe i niespotykane do tej pory. Jest to efekt działań Gazpromu. Mam nadzieję, że Komisja Europejska zacznie teraz dostrzegać, jak może wyglądać szantaż energetyczny ze strony rosyjskiej" - dodał prezes.
Pytany, kiedy wniosek może trafić do URE, zastrzegł, że decyzja w tej sprawie należy do prezesa PGNiG Obrót Detaliczny.
Paweł Majewski poinformował, że magazyny gazu w Polsce są wypełnione niemal w 100 proc. Dodał też, że do tej pory nie otrzymał sygnałów ze strony największych firm, klientów PGNiG, że chcieliby ograniczać odbiory gazu z PGNiG.
Pytany o przewidywania co do cen gazu w najbliższych miesiącach, powiedział: "Ciężko w tej chwili prognozować. Sytuacja wymyka się racjonalnej analizie, gdyż - w naszej ocenie - jest ona sterowana przez politykę realizowaną przez Gazprom".
"Wzrost cen jest bardzo intensywny. Zdarzają się takie dni, gdy wahania cen są rzędu 10 proc. My robimy wszystko, żeby zabezpieczyć stabilne dostawy gazu na polski rynek. Zima jest bezpieczna" - dodał.
W połowie września Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę ceny gazu w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny o 7,4 proc. dla wszystkich grup taryfowych, stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Taryfa PGNiG OD obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych. Zmiana obowiązuje od października do końca 2021 roku.
To była trzecia w tym roku zmiana taryfy. Wcześniej, w lipcu, regulator zatwierdził podwyżkę ceny o 12,4 proc. Taryfa gazowa była też podnoszona w kwietniu.
URE podawało, że powodem zmiany taryfy jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD. (PAP Biznes)
pr/ pel/ asa/ mmu/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu grudziadz365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Grudziądzanie na ulicach. Marsz przeciwko znieczulicy i
Pogonić wszystkie fauszywe hieny bez wyjątku , zero litości !!! Nigdy nie po trupach do celu.
Gaweł
21:27, 2026-01-25
Poważny wypadek w Kłódce. Siedem osób w szpitalu, DK16
Dużo karetek ale czy ratowali??? Strach teraz wzywać jak już wiemy jak ratują nas 😪😪😪 przykre to bardzo.
Jaa
18:17, 2026-01-25
Rewolucja w ciepłownictwie zaczyna się w Grudziądzu. OP
Trzeźwiej szybko, a jeżeli - mam taką nadzieję - już Ci się to uda, to przeczytaj swój bełkot ponownie! Gdybyś przypadkiem coś z tego zrozumiał/a, przetłumacz z twojego na polski i napisz jeszcze raz!
@Oooooo
13:17, 2026-01-25
34. Finał WOŚP w Grudziądzu. Pełny harmonogram godzinow
W Grudziądzu totalna poraszka motoorkiestra na rynku przy Sienkiewicza otwarte targowisko sprzedają galoty a miały być przejazdy aut Mpgm w Grudziądzu prowadzący targowisko bez myślne od dwóch godzin nic się nie dzieje bo sprzedawcy się nie zwinęli.Motoklub nie może działać że wględu bezpieczeństwa totalna klapa ważniejsze panel złotych za handel s gdzie WOŚP .
Marcin
12:54, 2026-01-25