W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 r. wzrosły rdr o 5,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 0,7 proc. Wcześniej w tzw. szybkim szacunku GUS podał, że we wrześniu ceny rdr wzrosły o 5,8 proc., a mdm wzrosły o 0,6 proc.
Inflacja osiąga nowe rekordy, a wzrost cen dotyczy szerokiej gamy towarów i usług. Taka sytuacja utrzyma się do końca roku - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków taka sytuacja utrzyma się do końca roku.
"Inflacja wciąż osiąga nowe rekordy, a wzrost cen dotyczy szerokiej gamy towarów i usług" - podkreślił w piątkowym komentarzu PIE. W opinii analityków taka sytuacja utrzyma się do końca roku. "Negatywnie zaskakuje przede wszystkim dynamika cen żywności, ale rośnie też inflacja bazowa" - wskazano.
PIE zwrócił uwagę, że GUS zrewidował odczyt wrześniowej inflacji z 5,8 proc. do 5,9 proc. "CPI wciąż jest napędzane przez bardzo wysokie koszty paliw - ceny są o 28,6 proc. wyższe niż rok temu" - zaznaczyli analitycy. Przyśpiesza również wzrost cen żywności - w ubiegłym miesiącu sięgnął 4,4 proc. Inflacja bazowa wzrosła z 3,9 do 4,1 proc. - dodali.
Eksperci zauważyli, że dotychczas najmocniej zaskakiwał wzrost cen żywności - był to głównie efekt wysokich cen zboża na rynkach światowych. "W ubiegłych miesiącach obserwowaliśmy też większe wahania cen drobiu w związku z ogniskami ptasiej grypy" - dodali.
Według PIE w najbliższej przyszłości głównym źródłem podwyżek będzie skokowy wzrost cen gazu ziemnego, który przełoży się na wyższe koszty nawozów i produkcji rolnej. Według analityków podwyżki cen żywności nastąpią w pierwszej połowie 2022 roku, prawdopodobnie na wiosnę. "Spodziewamy się, że drożeć będą przede wszystkim owoce i warzywa. Koszt zbóż pozostanie wysoki, co przełoży się na ceny pasz i mięsa" - ocenili.
Inflacja bazowa wzrosła silniej od oczekiwań we wrześniu - dodali analitycy. Indeks napędzały ceny usług transportowych, finansowych, telekomunikacyjnych oraz gastronomicznych. "Spodziewamy się, że wzrost cen we wspomnianych kategoriach będzie miał trwały charakter" - wskazali.
Według PIE do końca roku inflacja CPI będzie oscylować wokół 6 proc. "Indeks podwyższy m.in. kolejna podwyżka cen gazu" - ocenili analitycy.
Spowolnienie ma nastąpić na początku przyszłego roku, wraz z niższym wzrostem cen paliw. PIE spodziewa się też stopniowego spadku inflacji bazowej. (PAP)
autorka: Magdalena Jarco
maja/ mk/
Grudziądz: Akcja "Trzeźwy poranek". Niechlubny rekordzi
Haha a patola szaleje na Facebooku ale muza fajna .
Szkoda słów
21:03, 2025-07-01
Grudziądz: Akcja "Trzeźwy poranek". Niechlubny rekordzi
Wręczę Ci mandacik za przekroczenie prędkości możesz go opłacić walutą miłości .
Zenek ,łobuzy
20:09, 2025-07-01
Grudziądz: Akcja "Trzeźwy poranek". Niechlubny rekordzi
Takie akcje powinny być codziennością i o każdej godzinie wyrywkowo
Naturalnie
20:09, 2025-07-01
Premier: przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niem
Szwabski skoorwysynu, zorientowałeś się ,że ci poparcie leci na łeb na szyję o całe 8% to dopiero zareagowałeś. Granicy musieli pilnować obywatele z ROG. A ty siedziałeś dotychczas na swojej szwabskiej d...i nie kiwnąłeś palcem. Ale i tak ci nie wierzę bo dotychczas szwaby przywozili czarnuchów a teraz nasze służby będą to kontynuować bo ty musisz wykonać swoje ustalenia z Mertzem. Pluć ci w szwabską gębę!
🤮
16:39, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz