Konieczność nowelizacji przepisów resort tłumaczy tym, że część podmiotów publicznych nie jest gotowa do tego, by stosować rozwiązania określone w ustawie o doręczeniach elektronicznych, w szczególności w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE) lub publicznej usługi hybrydowej (PUH).
"Konieczne okazało się wprowadzenie okresu przejściowego, w którym równoważne z doręczeniem na adres do doręczeń elektronicznych będzie doręczenie na ePUAP oraz inne alternatywne sposoby doręczenia. Ponadto niektóre przepisy ustawy wymagały dalszego doprecyzowania" - dodano w komunikacie.
Resort wyjaśnił, że projektowane przepisy przewidują wprowadzenie okresu przejściowego – do końca 2025 r., w którym korespondencja może być doręczana również za pośrednictwem operatora pocztowego, ePUAP i innych systemów. "Równocześnie promowana będzie adaptacja e-Doręczeń jako preferowanego sposobu komunikacji. Podmioty publiczne są zobowiązane do uzyskania adresu do doręczeń elektronicznych (ADE) najpóźniej do 1 stycznia 2025 r." - dodano.
Nowe przepisy rozszerzą też obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych. "Obowiązek ten obejmie dodatkowo uczelnie niepubliczne oraz federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Dodatkowo jednostki samorządu terytorialnego oraz samorządowe instytucje kultury będą zobowiązane do posiadania ADE oraz korzystania z publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE) i publicznej usługi hybrydowej (PUH) w określonych terminach" - wskazano.
W komunikacie dodano, że zgodnie z nowymi przepisami jednostki samorządowe będą zobowiązane do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych obsługiwanego przez urzędy samorządu terytorialnego. Podmioty niepubliczne będą mogły zakładać adresy do doręczeń elektronicznych również za pośrednictwem operatora wyznaczonego, co - jak wyjaśniono - ujednolici proces zakładania adresów oraz zapewni jednolite zasady dla wszystkich dostawców usług zaufania.
Projekt zakłada też ujednolicenie zasad w bazie adresów elektronicznych. Nowe przepisy wprowadzą bowiem zasady bezterminowego wpisu do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE) oraz znoszą wymóg składania oświadczeń o wpisie w rejestrze CEIDG.
Projektowana nowelizacja ustawy o e-Doręczeniach przewiduje też, że operator wyznaczony, w przypadku świadczenia usług dodatkowych, będzie miał obowiązek przekazywania informacji o korzystaniu z tej usługi ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji. Przekazywanie danych będzie odbywało się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, co umożliwi przetwarzanie i wyszukiwanie tych danych z bazy adresów elektronicznych.
ABW, AW, SKW, SWW, CBA i resort obrony narodowej mają dostosować się do wymogów ustawy do końca 2026 r., wykorzystując publiczną usługę rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publiczną usługę hybrydową - założono.
mick/ mam/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz