Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wystosował apel dotyczący potencjalnych nadużyć w programie Czyste Powietrze. Chodzi m.in. o zadania gmin w tym zakresie.
„Gmina, jako kluczowy partner programu, powinna reagować na przypadki podszywania się pod instytucje publiczne, a także informować mieszkańców o ryzykach związanych z wyborem wykonawców, którzy namawiają do podpisywania umów w ramach programu Czyste Powietrze” – wskazano w komunikacie NFOŚiGW. „Tylko aktywna postawa gminy pozwoli skutecznie chronić mieszkańców przed nadużyciami i wspierać wiarygodność programu” – dodano.
Zalecono również, aby wszystkie spotkania związane z programem, które są organizowane na terenie gminy były uprzednio weryfikowane pod kątem wiarygodności organizatora oraz prezentowanych treści. „Pomieszczenia powinny być udostępniane wyłącznie firmom sprawdzonym, a wszelkie wątpliwości powinny być zgłaszane do NFOŚiGW i WFOŚiGW” – wskazano.
NFOŚiGW przypomniał też, że gminy mają więcej czasu na zawieranie porozumień na punkty konsultacyjno-informacyjne programu Czyste Powietrze. Mogą to zrobić do 30 czerwca.
„Dzięki temu więcej gmin zaangażowanych w poprawę jakości powietrza ma szansę skorzystać z pakietu zachęt finansowych i zaoferować mieszkańcom profesjonalną pomoc przy składaniu wniosków o dotacje” – wskazano.
Na uruchomienie lub prowadzenie punktu konsultacyjno‐informacyjnego programu Czyste Powietrze przez rok od dnia zawarcia porozumienia lub aneksu gmina może otrzymać 35 tys. zł. Środki te można przeznaczyć m.in. koszty zatrudnienia pracowników do obsługi punktu, wyposażenie oraz oznakowanie punktu, a także na organizację spotkań informacyjnych, płatną współpracę z mediami lub zakup i serwis czujników jakości powietrza wykorzystywanych w celach edukacyjnych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami oficjalnymi operatorami programu Czyste Powietrze są gminy oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Natomiast prywatne firmy i osoby nie mają prawa przedstawiać się jako partnerzy ani posługiwać się logotypami programu Czyste Powietrze, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W przypadku pełnienia funkcji operatora gminy otrzymują wynagrodzenie w wysokości 1700 zł za każdego skutecznie obsłużonego beneficjenta.
mr/
Grudziądz: "Ułańskie Murale na Dwudziestce" uroczyście
Tu ułańskie murale a szkoła w Tarpnie wygląda jak zakład karny. Może by tam trochę zainwestować żeby dzieciom lepiej się chodziło do szkoły. Wydawane pieniądze na niepotrzebne rzeczy. Brak slow
Brak slow
17:03, 2025-05-13
MEN zapowiada rewolucję w sieciowaniu szkół. Będą istot
Życie jest piękne tylko ludzie coraz gorsi niestety.
Szczere to
06:18, 2025-05-12
Wyjazdowa porażka Olimpii Grudziądz ze Świtem Szczecin
Nie wszystkim fauszywym hienom I będzie spokój .
Tylko dobro .
22:09, 2025-05-11
Czarne chmury nad zarządem GKM Grudziądz SA. Prokurator
Panom policjantom dać wszystko na tacy , po co montują wszędzie te kamery niby dla bezpieczeństwa .
Tylko dobro
19:16, 2025-05-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz