Zamknij

VACAT - koncert w klubie Akcent - fotorelacja

08:15, 21.09.2019 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

VACAT powstał w 1971 roku i działał przy Domu Kultury Stomil w Grudziądzu. Ich premierowy koncert odbył się 18 grudnia 1971 r. Pierwszy skład zespołu stanowili: Krystian Janca (piano), Henryk Lazurek (perkusja), Andrzej Nowicki (bas), Andrzej Mądzielewski (gitara, śpiew). Nazwę VACAT nadali grupie: Zbigniew Pietrzak i Andrzej Nowicki, nieżyjący już, były członek zespołu Perfect.

Zespół koncertował niemal w całej Polsce, organizował „Laboratoria Muzyczne”, brał czynny udział w konkursach. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. dwie Złote Harfy. Natomiast w finale Ogólnopolskiego Przeglądu Bluesa zajął IV miejsce. Koncertował wspólnie z Budką Suflera. Dokonał nagrań w TV i Polskim Radiu.Na przestrzeni lat z zespołem wystąpiło wielu znakomitych muzyków, jak np. Marian Mądzielewski, Aleksander Mądzielewski, Piotr Lemański, bracia Skamierscy, Józef Iwicki, Andrzej Mendyk, Roman Kłodkowski, Mirosław Andrukowicz.

W 1999 roku, po prawie 20-letniej przerwie, grudziądzką grupę bluesową reaktywują: perkusista zespołu Henryk Lazurek i gitarzysta Andrzej Mądzielewski. VACAT koncertuje tak, jak dawniej: występy w Warszawie, udział w Olsztyńskich Nocach Bluesowych, koncert Toruń Blues Meeting, gdzie wystąpili obok takich gwiazd jak: Mike Russell (USA) i DŻEM. W grudniu 2001 roku zajmuje I miejsce na festiwalu Bluesonalia 2001 w Koninie pokonując 15 zespołów z całej Polski. W nagrodę grudziądzanie wystąpią w tegorocznej edycji największego w Europie Środkowej festiwalu muzyki bluesowej Rawa Blues w Katowicach oraz w Klubie Taj Mahal w Łaziskach Górnych. W repertuarze zespołu znajdują się standardy bluesowe, m.in. Muddy Watersa, B.B. Kinga, Roberta Johnsona, Johna Lee Hoockera.

Do działu pod hasłem sukcesy grupy VACAT niewątpliwie wpisać można występ na Jazz Festival w Southport w zachodniej Anglii. Grudziądzanie tak się spodobali angielskiej publiczności, że na festiwal zapraszani byli przez kilka lat z rzędu.

Skład zespołu:

  • Andrzej -Dzieja Mądzielewski (lider grupy) - gitara, śpiew,
  • Adam Tomczyński - klawisze
  • Witold Nakonieczny - gitara basowa,
  • Henryk Lazurek - perkusja.

 

 

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (1)

Aldona LinowskaAldona Linowska

0 0

WACAT to wspaniały zespół z piękną historią. Szkoda, że nie wspomniano w niej, że od kilku lat w zespole na gitarze basowej gra Tadeusz Linowski. 10:52, 21.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz