Zamknij

VACAT - koncert w klubie Akcent - fotorelacja

08:15, 21.09.2019 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

VACAT powstał w 1971 roku i działał przy Domu Kultury Stomil w Grudziądzu. Ich premierowy koncert odbył się 18 grudnia 1971 r. Pierwszy skład zespołu stanowili: Krystian Janca (piano), Henryk Lazurek (perkusja), Andrzej Nowicki (bas), Andrzej Mądzielewski (gitara, śpiew). Nazwę VACAT nadali grupie: Zbigniew Pietrzak i Andrzej Nowicki, nieżyjący już, były członek zespołu Perfect.

Zespół koncertował niemal w całej Polsce, organizował „Laboratoria Muzyczne”, brał czynny udział w konkursach. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. dwie Złote Harfy. Natomiast w finale Ogólnopolskiego Przeglądu Bluesa zajął IV miejsce. Koncertował wspólnie z Budką Suflera. Dokonał nagrań w TV i Polskim Radiu.Na przestrzeni lat z zespołem wystąpiło wielu znakomitych muzyków, jak np. Marian Mądzielewski, Aleksander Mądzielewski, Piotr Lemański, bracia Skamierscy, Józef Iwicki, Andrzej Mendyk, Roman Kłodkowski, Mirosław Andrukowicz.

W 1999 roku, po prawie 20-letniej przerwie, grudziądzką grupę bluesową reaktywują: perkusista zespołu Henryk Lazurek i gitarzysta Andrzej Mądzielewski. VACAT koncertuje tak, jak dawniej: występy w Warszawie, udział w Olsztyńskich Nocach Bluesowych, koncert Toruń Blues Meeting, gdzie wystąpili obok takich gwiazd jak: Mike Russell (USA) i DŻEM. W grudniu 2001 roku zajmuje I miejsce na festiwalu Bluesonalia 2001 w Koninie pokonując 15 zespołów z całej Polski. W nagrodę grudziądzanie wystąpią w tegorocznej edycji największego w Europie Środkowej festiwalu muzyki bluesowej Rawa Blues w Katowicach oraz w Klubie Taj Mahal w Łaziskach Górnych. W repertuarze zespołu znajdują się standardy bluesowe, m.in. Muddy Watersa, B.B. Kinga, Roberta Johnsona, Johna Lee Hoockera.

Do działu pod hasłem sukcesy grupy VACAT niewątpliwie wpisać można występ na Jazz Festival w Southport w zachodniej Anglii. Grudziądzanie tak się spodobali angielskiej publiczności, że na festiwal zapraszani byli przez kilka lat z rzędu.

Skład zespołu:

  • Andrzej -Dzieja Mądzielewski (lider grupy) - gitara, śpiew,
  • Adam Tomczyński - klawisze
  • Witold Nakonieczny - gitara basowa,
  • Henryk Lazurek - perkusja.

 

 

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Aldona LinowskaAldona Linowska

0 0

WACAT to wspaniały zespół z piękną historią. Szkoda, że nie wspomniano w niej, że od kilku lat w zespole na gitarze basowej gra Tadeusz Linowski. 10:52, 21.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz