Zamknij
REKLAMA

W Grudziądzu zagrają Czerwone Gitary. Można już kupić bilety

20:09, 08.01.2020 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Czerwone Gitary zagrają na Mniszek Arenie 1 marca 2020 o godzinie 16:00. Bilety są dostępne na stronie www.kupbilety24.eu oraz w Biurze Podróży wakacje.pl - Galeria Grudziądzka, ul. Konarskiego 45.

Platynowy koncert jest podsumowaniem 55 letniej działalności zespołu. W około 2 godzinnym programie, zaprezentowane zostaną największe przeboje z początkowego okresu działalności grupy oraz nowe propozycje zespołu. Pokazana będzie również ich historia w przekazie multimedialnym.

O zespole
Czerwone Gitary nazywane były polskimi Beatlesami i tak jak Oni w 1969 roku na Targach Płytowych w Cannes (Francja) zdobyli nagrodę Troph?e du MIDEM. Ich popularność w Polsce, Związku Sowieckim, Niemczech i krajach ościennych, dorównywała tej, jaką cieszyła się Wielka Czwórka z Liverpoolu. Zespół The Beatles od pięćdziesięciu lat nie istnieje, a Czerwone Gitary nadal występują, nagrywają i nadal odnoszą sukcesy.

W roku 2000 CZG zostały laureatem plebiscytu tygodnika „Polityka” na najlepszy polski zespół muzyczny XX wieku. Otrzymali też nagrodę „Prometeusz 2000” za największe osiągnięcia artystyczne w sztuce estradowej i szczególne zasługi dla kultury polskiej.

Początek kariery Czerownych Gitar
Pierwszy skład Czerwonych Gitar tworzyli: Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kosela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski. W roku 1966 tego ostatniego zastąpił Seweryn Krajewski, a w kilka miesięcy później odszedł Jerzy Kosela. W 1970 roku karierę solową rozpoczął Krzysztof Klenczon, który zginął w wypadku samochodowym(1981).

Ich publiczny debiut odbył się pod hasłem „Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce” 15 stycznia 1965 roku. Tak zaczęła się trwająca ponad dwie dekady kariera zespołu, która w Polsce i krajach ościennych nie ma swego odpowiednika. W tym czasie wygrywali wszystkie możliwe plebiscyty, zdobywali nagrody na festiwalach w Opolu i Sopocie, zdobywali Złote Płyty i nagrywali niezliczone ilości płyt i przebojów.

W połowie lat 80. ubiegłego wieku, zespół zwolnił tempo, ale za namową przedstawicieli amerykańskiej Polonii powrócił na polskie i polonijne trasy w 1990 roku.

W 1997 roku grupę opuścił Seweryn Krajewski, a w dwa lata później w jego ślady poszedł Bernard Dornowski. W tym samym czasie do zespołu powrócili: Henryk Zomerski (zm. 2011) i Jerzy Kosela (zm. 2017)

Pomimo zmian Czerwone Gitary w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością. W 2004 roku zostali zaproszeni jako gwiazda, na wielką galę zorganizowaną w Dreźnie (Niemcy) z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dwa lata później zdobyli „Marmurową Płytę” za największą ilość płyt sprzedanych w historii polskiej fonografii. Niejako po drodze, otrzymali „Złote Płyty” za nowe, wydane już w tym stuleciu, trzy albumy. Muzycy zespołu udekorowani też zostali medalami „Gloria Artis” Jerzy Kosela - brązowym, Jerzy Skrzypczyk – brązowym i srebrnym, Złotym Krzyżem Zasługi (Jerzy Skrzypczyk)

W roku 2013 w Sali Kongresowej zaprezentowali po raz pierwszy program „Czerwone Gitary Symfonicznie”. W 2015 wydali płytą pt. „Jeszcze raz”, której premiera odbyła się podczas jubileuszowego koncertu w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (14 marca 2015)

  • Zespół obecnie występuje w składzie
  • Jerzy Skrzypczyk – perkusja, śpiew
  • Mieczysław Wądłowski – śpiew, gitara akustyczna
  • Arkadiusz Wiśniewski – gitara basowa, śpiew
  • Dariusz Olszewski – gitara, śpiew

Czerwone Gitary zagrają na Mniszek Arenie 1 marca 2020 o godzinie 16:00. Bilety są dostępne na stronie www.kupbilety24.eu oraz w Biurze Podróży wakacje.pl - Galeria Grudziądzka, ul. Konarskiego 45.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz